Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 23:33
Reklama
Reklama

Powrócili oryle

Zgodnie z wieloletnią tradycją, także i w tym roku odbyła się w Skansenie Rzeki Pilicy majówka historyczna. Tym razem przebiegała pod zagadkowo brzmiącym tytułem „Z orylami do Gdańska”.

W sobotnie popołudnie 2 maja Skansen szeroko otworzył swe podwoje dla licznych gości, wśród których nie zabrakło sympatyków i przyjaciół naszej placówki, dyrektorów innych ośrodków kultury, oraz przedstawicieli władz samorządowych. Honorowym gościem był Jacek Saryusz-Wolski, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego.

Głównym punktem majówki była inscenizacja pt. „Księgi Pilicą spławiane”, upamiętniająca tradycje pilickiego flisactwa oraz 190-lecie spławiania Pilicą i Wisłą z Sulejowa do Warszawy inkunabułów i starodruków przez Samuela Bogumiła Linde. Współtworzył on bibliotekę przy Uniwersytecie Warszawskim i zbierał wszelkie księgi i dokumenty z likwidowanych (kasowanych) w 1819 roku klasztorów, m.in. w Sulejowie. Tam właśnie stworzył punkt zborny dla zwożonych z pobliskich terenów ksiąg, które ładowano do beczek, a następnie spławiano łodziami do Warszawy.

W rolę S.B. Linde, flisaków i towarzyszących im kobiet tzw. „prządek” wcieliły się aktorki i aktorzy z Miejskiego Ośrodka Kultury i Ośrodka Kultury „Tkacz”. W strojach z epoki, rozśpiewani i tańczący wzbudzili entuzjazm gości oglądających inscenizację. To wszystko w połączeniu z oryginalnymi tekstami, konnymi wozami, beczkami i kuframi pozwoliło oddać klimat minionej epoki i przypomnieć ten prawie zapomniany rozdział pilickiej historii. Temu samemu służyło częstowanie gości tradycyjną orylską zupą. W ten sposób Skansen stara się konsekwentnie realizować zasadę poznawania historii wszystkimi zmysłami, a wiec i smakiem. Po zakończeniu przedstawienia przyszedł czas na koncert nastrojowej muzyki, w wykonaniu zespołu etno-folkowego „Aviaccord” z Krakowa.

W połączeniu z inscenizacją nastąpiło otwarcie okolicznościowej wystawy, dokumentującej bogate, choć dziś już prawie zapomniane, tradycje wykorzystywania Pilicy do transportu drewna i innych towarów. Służyła ona tym celom od odległych czasów, chociaż pierwsze wzmianki historyczne pochodzą z 2 poł. XVI wieku, i mówią o spławianiu Pilicą poprzez Wisłę aż do Gdańska statków ze z zbożem. Oprócz zboża spławiano Pilicą duże ilości drewna, budulec kamienny, potaż i wapno. Spławy drewna do Gdańska trwały do I wojny światowej, a zanikły około 1930 roku. Ostatnie tratwy popłynęły Pilicą kilka lat po II wojnie światowej.


Flisactwem zajmowali się głównie biedni mieszkańcy nadpilickich wsi, nazywani lokalnie „orylami”. Nazwa pochodzi od „orania rzeki”, czyli pogłębiania jej na płyciznach dla przepłynięcia tratew. Na wystawie zaprezentowano dziesiątki zdjęć, pocztówek i rycin obrazujących tratwy i życie flisaków na różnych, zarówno krajowych jak i zagranicznych rzekach, przeważnie z końca XIX i początku XX wieku. Wystawę wzbogacają tzw. „smyki”, czyli specjalne sanie służące do transportu kłód drewna, oryginalne narzędzia służące do zbijania tratew oraz rekonstrukcja flisackiej „kuchni”. Swego rodzaju zwieńczeniem ekspozycji są zdjęcia ze spławów orylskiej tratwy, zrekonstruowanej z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Pilicy i Nadpilicza. W latach 1998-2000 uświetniała ona coroczne Święto Pilicy, organizowane obecnie również przez Skansen.

Wszystkich zainteresowanych tematyką spławiania tratew przez oryli serdecznie zapraszamy na wystawę „Z orylami do Gdańska”, oraz na inne nie mniej ciekawe ekspozycje.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
M>lee 12.05.2009 21:55
poprosze jakis namiar na tych slodkich flisaków :)) byliscie najlepsi!

pipok 11.05.2009 15:06
hoho,zwracam honor;--)miałem dobre intencje

k. 11.05.2009 10:56
wcale nie harcerze tylko członkowie "Drużyny Słowian i Wikingów" działającej przy OK "Tkacz" :) Tylko jeden z nas jest nadal harcerzem :}

pipok 09.05.2009 08:50
gwoli scisłości,rolę Lindego,gońca i dwóch prządek odegrali aktorzy z piotrkowskiej grupy teatralnej, "Wyjście ewakuacyjne",a w rolę flisaków wcielili się harcerze z tomaszowskiego hufca

Reklama
Polecane
Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Lech 1:1Lechia zwycięska na wyjeździeZmarł ks. prałat Edward WieczorekLewica ogłosiła program do PE: prawa pracownicze, Karta Praw Kobiet, Europejski Fundusz MieszkaniowySondaż: 64,3 proc. badanych za budową umocnień na granicy z Rosją i Białorusią, 16,5 proc. przeciwOgórek trzecim wiceprzewodniczącymTragiczny pożar na ulicy KołłątajaZapraszamy na spotkanie z RzecznikiemHejt, cyberprzemoc i mowa nienawiściSynoptyk IMGW: niedziela przyniesie więcej opadów i burzW niedzielę w Kościele katolickim przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego„Inny punkt widzenia – Wiosenne przebudzenie”
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 533 Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 533 Cena: Do negocjacjiZapraszamy Państwa do odwiedzenia naszego punktu zaopatrzenia medycznego Tomaszów Maz. ul. Słowackiego 4Na zdjęciu: Obudowa PB 533 w kolorze nabucco z wkładem PB 521 z okrągłymi podstawami łóżka oraz frontami z nakładką tapicerowaną. Akcesoria: Lampa przyłóżkowa.Wysokiej jakości obudowa drewniana PB 533 dostępna w kilku kolorach w połączeniu z wkładem regulowanym PB 521 tworzy spójną całość i oddaje domowy charakter łóżka przy zachowania jego podstawowych funkcji. Możliwość konfiguracji wyposażenia dodatkowego w postaci np. składanych barierek bocznych sprawia, iż model ten cieszy się dużym zainteresowaniem klientów indywidualnych oraz placówek opiekuńczych.  Kolory niestandardowe*: DETALE PRODUKTU:1. Aplikacje z drewna bukowego4. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji2. Możliwość konfiguracji z barierką składaną5. Tapicerowana nakładka (opcja)3. Różne wymiary leża 6. Okrągłe podstawy łóżka (opcja)OPCJE:zmiana długości i szerokości leża • zmiana kolorystyki • możliwość zastosowania okrągłych podstaw kół • tapicerowana nakładka frontuPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 39 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:206 × 96 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:106,8 kgStopki regulowanemax 100 mm FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-533 [PDF]
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama