Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 23:00
Reklama
Reklama

Echa Wielkiej Wojny nad Pilicą

Pomimo upływu stu lat I wojna światowa, nazwana kiedyś Wielką Wojną, pozostawiła wiele śladów nad Pilicą. Wokół tej rzeki toczyły się w pierwszych miesiącach tej wojny krwawe zmagania wojsk rosyjskich, niemieckich i austriackich. Na pół roku – od grudnia 1914 roku do maja 1915 roku Pilica między Inowłodzem i Nowym Miastem stała się linią frontu rosyjsko-niemieckiego. Tysiące żołnierzy, w tym polskiego pochodzenia, zostały tutaj na zawsze, zaś wiele nadpilickich miejscowości, na czele z Inowłódzem, zostało obróconych w ruinę.

Dokumentowanie i przypominanie tego, jakże tragicznego rozdziału w dziejach regionu nadpilickiego jest ważnym zadaniem Skansenu Rzeki Pilicy. Oprócz prezentacji stałej ekspozycji, poświęconej wydarzeniom pierwszo-wojennym nad tą rzeką, tomaszowska placówka włączyła się aktywnie do obchodów przypadającej w tym roku okrągłej – setnej rocznicy wybuchu tej wojny. Wymownym tego świadectwem będzie historyczna biesiada pt. „Małe Verdun nad Pilicą”, odbywająca się w sobotę 15 listopada w budynku obsługi turystów przy Podziemnej Trasie Turystycznej Groty Nagórzyckie. Zgodnie ze skansenową tradycją będzie to kolejne „dotknięcie historii”, łączące odkrywanie nieznanych faktów z elementami paradokumentalnej inscenizacji.

 

Głównym wydarzeniem biesiady będzie spotkanie z Pawłem Budzińskim, autorem książki pt. „Wielka wojna 1914-1917 w regionie opoczyńskim”, wydanej w br. staraniem Muzeum Regionalnego w Opocznie ze środków Gminy Opoczno. Autor, pochodzący z Opoczna i posiadający tytuł doktora nauk technicznych, na co dzień mieszka i pracuje w Berlinie. Jego wielką pasją jest już od 25 lat historia rodzinnego Opoczna i opieka nad tutejszymi miejscami pamięci narodowej, głównie cmentarzami wojennymi. Tym zagadnieniom P. Budziński poświęcił wiele artykułów, a ostatnio również wspomnianą wcześniej książkę. Ta wyjątkowo rzetelnie opracowana w oparciu o nieznane dotąd w kraju źródła niemieckie i austriackie, jak też opatrzona unikatowymi ilustracjami pozycja wzbudziła już duże zainteresowanie wśród miłośników regionalnej historii, również w naszym mieście.

 

Adekwatnym tłem do spotkania z autorem nowo wydanej książki będzie wystawa archiwalnych fotografii z okresu pierwszo-wojennych walk nad Pilicą oraz niezwykłych dzieł tzw. sztuki okopowej ze zbiorów tomaszowskiego skansenu. Można będzie obejrzeć relacje filmowe z kilku inscenizacji historycznych, odtwarzających tutaj epizody z Wielkiej Wojny nad Pilicą oraz posłuchać poezji i muzyki wojskowej z tego okresu. Niewątpliwą atrakcją biesiady będzie zrekonstruowany posterunek graniczny miedzy strefami okupacyjnymi: austriacką i niemiecką, istniejący podczas I w. św. nad Pilicą pod Tomaszowem. Aby przekroczyć pilicką granicę, trzeba będzie - tak, jak przed stu laty – uzyskać specjalną przepustkę. Biesiada rozpocznie się o godz. 11.00. Wstęp – wolny.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
kiki 11.11.2014 15:23
A co Kobalczyk wie o wojnie jeśli on powojenny.

Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim 11.11.2014 15:01
Gratulacje dla Andrzeja Kobalczyka! Jak się chce to się robi.

Reklama
Polecane
Przy dworcu kolejowym w Tomaszowie Mazowieckim powstanie nowy parkingPremier: plan budowy żelaznej kopuły nad Polską i Europą posunął się o krok do przoduSzkolenie z Czarnej Taktyki w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony TerytorialnejArbuzy ekologiczneUOKiK: klienci Biedronki, którzy wzięli udział w promocji „Magia Rabatów”, mogą otrzymać 150 złNFOŚiGW: start programu dopłat do przydomowych wiatraków planowany na 2.-3. kwartał 2024 r.Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Lech 1:1Lechia zwycięska na wyjeździeZmarł ks. prałat Edward WieczorekLewica ogłosiła program do PE: prawa pracownicze, Karta Praw Kobiet, Europejski Fundusz MieszkaniowySondaż: 64,3 proc. badanych za budową umocnień na granicy z Rosją i Białorusią, 16,5 proc. przeciwOgórek trzecim wiceprzewodniczącym
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama