Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 13 maja 2024 13:36
Reklama
Reklama

Historia jakiej nie znacie: Roman Tuchowski - postać kontrowersyjna

Toman Tuchowski - postać kontrowersyjna. Komunista czy patriota?

W czwartek, 28 marca 2019 roku w tomaszowskim oddziale Archiwum Państwowego odbył się odczyt zatytułowany "Roman Tuchowski (1896-1979) Niewygodna biografia", który wygłosił dr Andrzej Wróbel, dyrektor oddziału. Organizatorami spotkania byli: Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim i Polskie Towarzystwo Historyczne Koło w Tomaszowie Mazowieckim.

Spotkanie rozpoczęło się od wręczenia Jerzemu Wojniłowiczowi, znanemu tomaszowskiemu badaczowi historii regionalnej.  dyplomu Honorowego Członka Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego. Medal wręczali członkowie Towarzystwa: Marian Fronczkowski i Zygmunt Dziedziński.  

Cykliczne spotkania, organizowane przez Polskie Towarzystwo Historyczne przy współpracy z Archiwum Państwowym, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Tym razem wykładu wysłuchali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Dąbrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim z profesorem Wojciechem Małagockim oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8.

 

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Dr Andrzej Wróbel zainteresował się i badał dzieje Romana Tuchowskiego, który zalicza się do najbardziej znanych postaci historycznych w Tomaszowie Mazowieckim. 

- Roman Tuchowski był człowiekiem bardzo kontrowersyjnym. Jest to osoba, która brała udział w walkach o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Służył w legionach, dowodził akcją rozbrojenia garnizonu niemieckiego w Tomaszowie Mazowieckim. Walczył też w wojnie polsko - bolszewickiej. Później zmienił swoje poglądy i rozpoczął aktywną działalność komunistyczną. Był działaczem Komunistycznej Partii Polski. W okresie II Wojny Światowej przebywał an terenie Związku Radzieckiego i tam służył w Armii Krajowej w oddziale Gady,  a po wojnie był działaczem najpierw Polskiej Partii Robotniczej a później PZPR - opowiadał Andrzej Wróbel

Roman Tuchowski urodził się 6 sierpnia 1896 roku w miejscowości Starzyce, które został później (1915r.) włączone w granice miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Ojciec Stanisław robotnik w tomaszowskiej fabryce Zyllbera, matka Zofia nie pracująca zawodowo. Bohater odczytu pochodził z rodziny wielodzietnej. Wychowywał się z siódemką rodzeństwa. 

Ukończył szkołę elementarną w Komorowie. Rodzina jednak byłą zbyt biedna, by mógł kontynuować naukę. 

Działalność polityczną rozpoczął stosunkowo wcześnie, bo już w w 1905 roku. Wtedy właśnie wziął udział w strajku szkolnym. Uczniowie domagali się prowadzenia wszystkich zajęć w języku polskim. 

Ten strajki oczywiście ograniczył się do jednodniowych wagarów, a Roman Tuchowski działał pod wpływem swoich starszych kolegów - mówił historyk. 

W 1910 podjął pracę w fabryce Bornsteina. Dwa lata później wstąpił do drużyny skautowej (twórcą tomaszowskiego skautingu był późniejszy generał Jan Sadowski - absolwent I LO). 

W czasie I Wojny Światowej służył w Legionach Polskich. Brał udział w  bitwach pod Majdanem Borzuchowskim, Jaskowem, Kostiuchnówką. W walkach został ranny. 

W 1917 roku rozpoczął konspiracyjną działalność w Polskiej Organizacji Wojskowej. Wkrótce został dowódcą tomaszowskiej kompanii taj organizacji. W jej skłąd wchodziły 4 plutony, w tym jeden uczniowski, dwa robotnicze oraz jeden złożony z mieszkańców okolicznych wsi. Współpracował z ramienia POW z Polską Radą Delegatów Robotniczych, która była wiodącą siłą polityczną w mieście. Odegrał znaczącą rolę w dniu 12 listopada 1918 roku, kiedy udało się rozbroić istniejący w  Tomaszowie garnizon niemiecki (budynek dzisiejszej Poczty Polskiej).

Jak ustalił dr Andrzej Wróbel, bohater jego pracy badawczej, wziął udział w wojnie polsko bolszewickiej w latach 1919-1920, w ramach 11 Pułku Ułanów. Z tą jednostką przeszedł cały szlak bojowy. W tym czasie zaczął zdradzać po raz pierwszy swoje komunistyczne poglądy. Został nawet aresztowany i zdegradowany ze stopnia wachmistrza. Do Tomaszowa Mazowieckiego wrócił w marcu 1921 roku. Niedługo potem wstępuje do Związku Zawodowego Włókniarzy, Niezależnej Partii Chłopskiej, PPS, aby w końcu trafić do Komunistycznej Partii Polski. W KPP działa aż do jej rozwiązania w 1938 roku. 

We wrześniu 1939 Roman Tuchowski, mając świadomość, że jako działacz komunistyczny może zostać aresztowany przez niemieckiego okupanta, opuszcza wraz z rodziną Tomaszów i udaje się na wschód. Zgłasza się na roboty w głąb ZSRR i pracuje przy wyrębie drzew w okolicach Kuryłowa. Po wybuchu wojny radziecko niemieckiej zostaje na Ukrainie. W grudniu 1943 rozpoczął współpracę z Armią Krajową. 

Do Armii Krajowej poszedł zapewne z pobudek czysto osobistych. Chciał ratować się przed tzw. rzezią wołyńską. Miał to być jego sposób na przeżycie - wyjaśnia Andrzej Wróbel. 

Roman Tuchowski do rodzinnego miasta przybywa już 20 stycznia 1945 roku. Od razu zaczyna organizować tu komórki Polskiej Partii Robotniczej. Zostaje też Pierwszym Sekretarzem partii w naszym mieście. 

Więcej dowiecie się z naszej relacji filmowej

***

Roman Tuchowski (notka IPN)

Członek PPR od 1945. Członek PZPR od 1948. Przewodniczący Komitetu NPCh w Tomaszowie Mazowieckim 1926-1927. Członek KPP 1926-1938. Sekretarz KD KPP w Tomaszowie Mazowieckim 1928-1931. Przewodniczący KM PPS-Lewica 1927-1931. Kwatermistrzostwo AK na Wołyniu 1943-1944. Przewodniczący PRN w Opocznie 1949-1950.
W okresie 08.07.1952-03.12.1956 wykluczony z PZPR "za załamanie się w okresie przedwojennym oraz za nieszczery stosunek do partii"  



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
x 30.03.2019 21:05
W czwartek, 28 marca 2019 roku w tomaszowskim oddziale Archiwum Państwowego odbył się odczyt zatytułowany "Roman Tuchowski (1896-1979) Niewygodna biografia". „Spotkanie rozpoczęło się od wręczenia Jerzemu Wojniłowiczowi, znanemu tomaszowskiemu badaczowi historii regionalnej. medalu 50-lecia powstania Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego” (https://www.nasztomaszow.pl/wiadomosci/29104,historia-jakiej-nie-znacie-roman-tuchowski-postac-kontrowersyjna).Czy przypadkiem Pan Jerzy Wojniłowicz nie otrzymał 2 (dwóch) medali 50-lecia powstania Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego. Wcześniej w dniu 26 sierpnia 2018 r. „Zostały wręczone medale dla Przyjaciół Miasta Tomaszowa Mazowieckiego z okazji 50-lecia założenia Towarzystwa Przyjaciół Miasta Tomaszowa Mazowieckiego następującym osobom: Ewie Adamskiej, Antoniemu Smolarkowi i JerzemuWojniłowiczowi” (http://www.tomaszow-maz.pl/aktualnosci/xi-piknik-organizacji-pozarzadowych-lokalni-niebanalni-za-nami/ ).Nie chodzi o to by się czepiać tylko o wyjaśnienie (w wyżej podanych spotkaniach brało wiele osób).

wert 02.04.2019 20:40
W zeszłym roku medal p. Jurkowi nadano, ale z przyczyn prywatnych nie mógł wtedy go odebrać więc przekazano mu teraz.

Figo-fago 30.03.2019 16:40
Dopisek. Zwróciłem uwagę na następujący fragment materiału powyżej: "Tym razem wykładu wysłuchali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Dąbrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim z profesorem Wojciechem Małagockim oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8." Dlaczego się tego czepiam ? Wyjaśniam: w latach 1977 - 1982 pracowałem w jednej z tomaszowskich firm i byłem jedynym tzw. "umysłowym", który należał do ówczesnej "SOLIDARNOŚCI". Pewnego dnia, śp. I sekretarz zakładowej pzpr, wparował do mojego zakładowego pokoju z informacją, że do załogi firmy przychodzi z wykładem o historii Polski i o szkodliwej działalności "SOLIDARNOŚCI" niejaki Wojciech Małagocki - funkcjonariusz komitetu miejskiego pzpr. I ten śp. Irek prosił mnie, abym na tym wykładzie nie wychylał się, a najlepiej, abym tam w ogóle nie przychodził. Ja, oczywiście tam polazłem i oczywiście zacząłem pytać tego p. "profesora" historii np. o Katyń, o przewodnia rolę jego ulubionej pzpr, itd., itp. , Po tym "wykładzie", śp. dyrektor mojej firmy zaprosił mnie na kawę i chciał mi uświadomić, że na tym spotkaniu, oczywiście byli konfidenci pzpr i mo i już dzisiaj mo i prokuratura będą wiedziały o moim "występie" . Uspokoiłem dyrektora i powiedziałem, że oczywiście zdaję sobie z tego sprawę, ale nie bardzo się boję, bo mamy rok 1980 i zaczyna się ogólnopolska ***. Konkluzja: ten Małagocki = Tuchowski = próba powrotu do czasów czerwonych krasnali. Zygmuś: gratulacje.

Z ciekwości 02.04.2019 09:19
co Panu wtedy odpowiedział pan magister-profesor ?

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Alternatywne ścieżki kariery w branży wellnessNowe oznakowanie ograniczające parkowanieKino Kobiet w maju z gorącą nowością: „Kaskader”„Kochana mamo”Śladami Nieugiętych i Nieobojętnych,Jazzowa jazda w InowłodzuPlenerowe warsztaty z Anną ChoderąRecital Beaty DembowskiejPorażka w wyjadowym spotkaniu„Kos” w ramach cyklu Kultura Dostępna!Dwa razy Kino Konesera„Weselny toast” na zakończenie sezonu
Reklama
Kino Kobiet w maju z gorącą nowością: „Kaskader” Kino Kobiet w maju z gorącą nowością: „Kaskader” W maju na ekranach multipleksów Helios ponownie zagości Kino Kobiet. To uwielbiany przez widzów sieci cykl, łączący filmowy seans i dobrą zabawę. W ramach jego najbliższej odsłony już w środę, 15 maja zostanie wyświetlony pełen humoru film akcji „Kaskader” w gwiazdorskiej obsadzie!Colt Seavers to doświadczony filmowy dubler, który przez swoją pracę nieraz stanął już oko w oko ze śmiercią. Jednak kiedy chce udać się na zasłużony odpoczynek, spada na niego największe wyzwanie: uratowanie filmu jego byłej dziewczyny. Z produkcji w tajemniczych okolicznościach odszedł bowiem aktor grający główną rolę. Colt pragnie go odnaleźć i jednocześnie odzyskać miłość swojego życia, lecz wplątuje się w kryminalny spisek… W filmie występuje plejada gwiazd Hollywood: znany m.in. z ubiegłorocznego hitu „Barbie” Ryan Gosling, odtwórczyni głównej roli żeńskiej w „Oppenheimerze”, czyli Emily Blunt, a także Aaron Taylor-Johnson, który według niektórych mediów może zostać wybrany do roli Jamesa Bonda!Kino Kobiet skupia się na prezentowaniu najświeższych kinowych nowości w wyjątkowej, pozytywnej atmosferze. Pokazom towarzyszą atrakcje poprzedzające seans, takie jak warsztaty czy konkursy z nagrodami. Co miesiąc obowiązuje również tematyczny dress code – w maju sieć zachęca do przyjścia z przyjaciółkami i ubrania się w… takie same stylizacje! Kino Kobiet to jedyne w swoim rodzaju połączenie pokazów filmowych i angażujących atrakcji. Zgodnie z hasłem „Wcześniej kupujesz, więcej zyskujesz” Helios zachęca do zakupu biletów we wcześniejszym terminie oraz do zapoznania się ze szczególnie korzystną ofertą dla grup. Szczegóły i bilety dostępne są na stronie: www.helios.pl.Data rozpoczęcia wydarzenia: 15.05.2024
Tydzień Bibliotek Tydzień Bibliotek Przed nami XXI edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Wspomniany „Tydzień Bibliotek” to święto bibliotek i bibliotekarzy, któremu w tym roku przyświeca hasło: "Biblioteka – miejsce na czasie".Cytując autorkę hasła Katarzynę Pawluk z MBP w Opolu „Biblioteka to przestrzeń, która jest dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności czy preferencji czytelniczych. To centralne miejsce doświadczeń kulturalnych.”By każdy mógł tego doświadczyć w terminie od 8 do 15 maja br. zapraszamy mieszkańców do skorzystania z mnóstwo atrakcji przygotowanych przez tomaszowską książnicę. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie:8 maja o godz. 16.30 w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży pl. Kościuszki 18 zapraszamy na spotkanie pt.: „Z bajką w świat emocji”, które poprowadzi Pani Agnieszka Walasek-Bioch, trenerka bajkoterapii. Spotkanie adresowane jest do rodziców z dziećmi w wieku przedszkolnym.10 maja o godz. 16.30 również Oddział dla Dzieci i Młodzieży pl. Kościuszki 18 będzie gościł Panią Katarzynę Rutkowską - Bernacką, która poprowadzi spotkanie pn. „Biblioteka jest kobietą, czyli zajęcia motywacyjno-pielęgnacyjne”.15 maja o godz. 17.00 w siedzibie głównej MBP ul. Mościckiego 6 odbędzie się spotkanie autorskie z Panem Andrzejem Kobalczykiem. Autor m.in. książki „Od Sulejowa po Smardzewice. Opowieść o Zalewie Sulejowskim” przybliży czytelnikom jakie znaczenie i wpływ na jego twórczość, ale też szerszą działalność zawodową i społeczną miały rzeki przepływające przez Tomaszów.Od 8 do 24 maja we wszystkich tomaszowskich placówkach bibliotecznych będzie prowadzona akcja „Wspomóż psiaka i kociaka”- zbiórka karmy dla zwierząt z tomaszowskiego schroniska.Po wcześniejszym zgłoszeniu, grupy zorganizowane będą mogły wziąć udział w:- zabawie edukacyjnej „Escape room w bibliotece”. Maksymalnie 10 osobowe grupy będą rozwiązywać tematyczne zagadki dotyczące postaci polskiego noblisty, Czesława Miłosza, aby odnaleźć klucz do wyjścia - Biblioteka główna na ul. Mościckiego 6.- lekcji bibliotecznej dla najmłodszych „Od pisarza do czytelnika”- 10.05 Oddział dla Dzieci Młodzieży pl. Kościuszki 18.- w dniach 13-15 maja od godz.10-tej w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży będą się odbywać „Bajkowe Poranki”.A ponadto wystawy, rankingi, kiermasze książek i… wiele, wiele innych atrakcji!Więcej informacji na stronie internetowej https://www.mbptomaszow.pl/ oraz https://www.facebook.com/mbptomaszow.Zapisy tel. 44 724 61 06 Oddział dla Dzieci i Młodzieży, tel. 44 724 67 39 MBP ul. Prez. I. Mościckiego 6.Zapraszamy serdecznie do udziału w wydarzeniach!Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Food trucki Food trucki Już od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!Piknik rodzinny organizowany przez Sowa Events bedzie miał do zaoferowania mnóstwo atrakcji.Dla głodomorów przyjadą foodtrucki reprezentujące kuchnie z całego świata. Wśród serwowanych dań nie może zabraknąć: amerykańskich burgerów, hiszpańskich churrosów, frytek belgijskich, węgierskich langoszy, tajskiego padthaia oraz wiele innych przysmaków z różnych zakątków naszego globu.Dla spragnionych będzie przygotowana strefa orzeźwienia, czyli stoisko pełne dobroci. Serwujemy tam autorską lemoniada, zmrożoną granite i wiele innych.Między stoiskami będzie przygotowany specjalny food court gdzie zostaną porozkładane ławostoły, leżaki oraz parasole. Można więc śmiało zaprosić całą rodzinę i wygodnie spędzić czas zajadając się serwowanymi specjałami, słuchając przy tym przyjemnej muzyki.Będzie również mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Będzie stoisko z balonami i zabawkami oraz stoisko z watą cukrową. Bedą również przygotowane dmuchane zamki na których dzieciaki beda mogły spędzić radosne chwile skacząc i bawiąc sie w najlepsze.DODATKOWO I BEZPŁATNIE ZAPRASZAMY NA:SOBOTA:- 12:00 - 16:00 - Spotkanie z ulubionymi postaciami z topowej bajki o dzielnych pieskach! Szykujcie aparaty i szerokie uśmiechy :)NIEDZIELA: - 12:00 -12:45 - Koncert "JAK Z BAJKI" - uzdolnieni ludzie filmu, muzyki, teatru i animacji przeniosą Was w magiczny świat muzyki z największych hitów filmów animowanych! - 12:00 - 18:00 - Animatorzy do Waszej dyspozycji! - zabawy ruchowe, sportowe, skręcanie balonów, zabawy z chustą klanza, mini zajęcia plastyczne i wiele innych - nudzie mówimy STOP!- 12:00 - 18:00 (z przerwami) - Bańki mydlane w niecodziennym wydaniu - daj się zamknąć w giga bańce! - Warto zapomnieć o gotowaniu w domu tego weekendu. Warto zabrać rodzinę i cudownie spędzić ten czas z Food truckami. Kulinarne święto już od 17 do 19 Maja w Tomaszowie Mazowieckim.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 20°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: Martyna P.Treść komentarza: Narzeczona 🤣 a raczej wie gdzie się zakręcić 🤣 30 lat różnicy to jest na pewno 🤢Źródło komentarza: Nie...oczekiwana porażka Koalicji ObywatelskiejAutor komentarza: HDTTreść komentarza: Jeśli brak kultury słownej to lepiej nie pisać bo siè tym szanowny Panie kompromitujesz.Źródło komentarza: Nie...oczekiwana porażka Koalicji ObywatelskiejAutor komentarza: Coś bez nazwyTreść komentarza: Dno i wodorostyŹródło komentarza: Węgrzynowski ponownie Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Najnowsze wiadomości z poczty pantoflowej. Na ostatnią (tak naprawdę pierwszą w tej kadencji) sesję powiatową wybrał się m.innymi ten kurdupel - poseł A. Witczak. Wybrał się, oczywiście z kwiatami dla przyszłego, wybranego na tej sesji, starosty z PO. Towarzyszyła jemu ta nieodłączna przyboczna B. Klatka. Jednak obecność tych lokalnych wygibusów z PO, w dodatku z kwiatami, jakoś nie wzruszyła radnych powiatowych i oczywiście i zgodnie z moimi wcześniejszymi prognozami, przekupieni radni wybrali katechetę. Tak więc, miernoty z PO obyły się smakiem. Tych miernot nie szkoda, ale szkoda tych kwiatów. Ta kabaretowa sytuacja pokazuje, jaką mamy denną tę tzw. demokrację.Źródło komentarza: Nie...oczekiwana porażka Koalicji ObywatelskiejAutor komentarza: DmlTreść komentarza: Tak tak to Sławomira Ż Martynka. Wiadomo dzięki czemu tam siedzi i nie tylko tamŹródło komentarza: Nie...oczekiwana porażka Koalicji ObywatelskiejAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Lesiu], zwany ogórkiem, na polecenie swojego brzuchatego szefa ze starostwa, niby "zbuntował się" i nie poparł odebrania przez radę miasta ślubowania od prezydenta. Pustak katecheta wiedział doskonale, że nie zostanie wybrany na następną kadencję, jeżeli ludzie KWW Witko w radzie powiatu zagłosują przeciwko niemu. I dlatego ten straszak w postaci "buntu" Lesia-sprzątacza od miotły był tak skuteczny, że szkodnik społeczny pod tytułem katecheta swobodnie został wybrany. Teraz nastąpi ostatni akt samorządowej układanki, czyli zaprzysiężenie prezydenta miasta. I kółko się zamyka. I wszyscy będą szczęśliwi (pisząc "wszyscy", mam na myśli wyłącznie wszystkich tzw. "radnych", a nie nas - wyborców). Pozdrowienia od wroga wsiowej "demokracji".Źródło komentarza: W Radzie Miejskiej karty rozdane?
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama