Brak OC może kosztować nawet 1,5 mln złotych
Czemu kierowcy nie ubezpieczają pojazdów? Według analiz przeprowadzonych przez UFG brak ważnego ubezpieczenia OC jest wynikiem m.in. ignorowania obowiązku ubezpieczenia, czy też brak świadomości kierowców. Szacuje się, że bez ważnego OC porusza się aż 250 tys. kierowców. O ile kara za brak OC może osiągnąć maksymalnie 4800 zł, o tyle szkoda spowodowana przez nieubezpieczonego sprawcę będzie kosztowała już znacznie więcej. Co prawda w większości przypadków sprawcy szkód zwracają do UFG kwotę nieprzekraczającą 10 tys. zł, jednak rekordowe odszkodowanie, do zwrotu którego zobowiązany jest kierowca nieubezpieczonego pojazdu, opiewa na kwotę 1,5 mln złotych.
Wykrywalność wzrasta lepsze możliwości zgłaszania
Skuteczność Funduszu jest coraz większa między innymi dzięki „wirtualnemu policjantowi”. System ten pozwala na zidentyfikowanie aut nieposiadających ubezpieczenia OC na podstawie bazy polis posiadanej przez UFG. W grudniu ubiegłego poinformowane o rozpoczęciu tworzenia platformy umożliwiającej szybki kontakt z Funduszem zarówno indywidualnych kierowców jak i ubezpieczycieli. Dzięki pozyskaniu środków unijnych budowa „Portalu Internetowego UFG” ma zostać skończona w 2015 roku. Na stronie UFG czytamy, że nowy Portal Internetowy UFG usprawni wiele działań, a będą to między innymi: „automatyzacja w wykrywaniu i usuwaniu niezgodności w bazie polis komunikacyjnych OC i AC, wypracowanie bardziej skutecznych mechanizmów wykrywania nieubezpieczonych w zakresie komunikacyjnego OC oraz sprawniejsza identyfikacja przypadków przestępczości ubezpieczeniowej”. Poprawę wykrywalności nieubezpieczonych kierowców ułatwi również nowa umowa, jaka została podpisana na początku tego roku pomiędzy UFG a ubezpieczycielami.
Jak uniknąć kary za brak OC?
Jednym i najlepszym sposobem jest zakupienie ubezpieczenia OC. Jeśli pożyczamy od kogoś samochód koniecznie sprawdźmy czy posiada on ważną polisę. Około 30% kolizji i wypadków, spowodowanych nieubezpieczonymi pojazdami powodują osoby niebędące ich właścicielami. Kupując auto również sprawdźmy, czy posiada on ważne ubezpieczenie. Pamiętajmy, że zbywca pojazdu ma obowiązek przekazać nam ubezpieczenie. Jeśli okazuję się, za auto, które zamierzamy nabyć nie ma ubezpieczenia, jesteśmy zobowiązani je zawrzeć w dniu zakupu auta. Jeśli zakupimy ubezpieczenie z inną datą rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej w stosunku do dnia zakupu auta już narażamy się na przykre konsekwencje. Pamiętajmy również, że jeżeli nie zapłaciliśmy jednej z rat składki za ubezpieczenie OC, a polisa dobiega końca, nie przedłuży się ona automatycznie. Automatycznemu wznowieniu nie podlega również ubezpieczenie zawarte przez zbywcę pojazdu – wygasa ono z ostatnim dniem ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli kupujemy pojazd z ubezpieczeniem i zdecydujemy się na wysłanie do firmy ubezpieczeniowej rezygnacji (możemy to zrobić w dowolnym momencie), pamiętajmy że polisa jest wówczas ważna jedynie do końca dnia, w którym wypowiedzenie składamy. Pamiętajmy, że wysyłając wypowiedzenie za pośrednictwem Poczty Polskiej datą jego złożenia jest dzień wysyłki – zatem liczy się data stempla pocztowego.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany przez porównywarkę ubezpieczeń rankomat.pl, specjalizującą się w internetowej sprzedaży ubezpieczeń OC i autocasco. |
Napisz komentarz
Komentarze