Regularne i częste pranie pościeli nie ograniczy kontaktu z alergenami w łóżku. - Niestety przy silnych alergiach takie rozwiązanie nie wystarcza. Podejście do eliminacji alergenów z otoczenia osoby uczulonej powinno być bardziej kompleksowe. Tutaj decyzją jest zakup specjalnie dobranego materaca - wyjaśnia Adam Dzielnicki z Firmy Meble Gama.
Jednak zdaniem Tomasza Rozmiarka z Salonu Snu Morfeusz, niewielu ludzi pyta o specjalne materace dla alergików. - Raczej wybierają materac z zdejmowanym pokrowcem, który można wyprać co jakiś czas - tłumaczy. - Dobry sprzedawca jednak powinien dowiedzieć się w rozmowie z klientem czego potrzebuje i pomóc mu przy wyborze. Przy zakupie materaca dla osoby z alergią powinno się zwrócić szczególną uwagę nie tylko na pokrowiec, ale również na materiały z jakich jest wykonany - one również uczulają. Warto zapamiętać, że włókna paproci, wełna, lanolina, lateks - to lista materiałów, które mogą przyczynić się do wystąpienia reakcji alergicznej.
Przegląd materaców
W sklepach dostępne są materace wykonane z różnych materiałów - najczęściej sztucznych, rzadziej z naturalnych. Warto znać ich właściwości, by dokonać odpowiedniego wyboru.
Materace wykonane z surowców naturalnych
Według producentów, alergicy nie powinni wybierać materaców wykonanych z naturalnych surowców takich jak wełna, końskie włosie i trawa morska.. - Najlepszym materacem dla alergika jest materac, w którym jest jak najmniej lub w ogólnie nie ma produktów naturalnych, pochodzenia zwierzęcego. Produkty te stanowią doskonałe środowisko, w połączeniu z potem i innymi wydzielinami, dla rozwoju mikroorganizmów, roztoczy, pleśni i grzybów - uważa Seweryn Kuchta z Salonu Łóżka i Materacy FEST. - Ponadto tkaniny materacowe wykonane z naturalnych materiałów nie mają odpowiednich właściwości, by były polecane alergikom.
Olgierd Szarkowski z firmy Merita argumentuje, że takie materiały mają niską odporność na zabrudzenia, nie odpychają kurzu, nie posiadają właściwości antystatycznych i trudnej jest je doprać. Jedynym naturalnym materiałem polecanym przez producentów jest bawełna, z której wykonują np. ochraniacze na materace.
Materace sprężynowe
Zawierają one sprężyny, utwardzenie dolne i górne. Można spotkać materace sprężynowe bonnelowe (zwykłe sprężynowe) i kieszeniowe (mają umieszczone sprężyny w tzw. kieszonkach wykonanych z bawełny lub z tkaniny polipropylenowej). Producenci uważają, że takie materace nie przysłużą się zdrowiu alergika. Problem wyjaśnia Seweryn Kuchta -Nie są one wskazane dla alergików, ponieważ są puste w środku. Naskórek przenika pomału do środka razem z potem. Po pewnym czasie w takim materacu możemy sobie wyhodować np. pleśń. Zarodniki grzybów są bardzo malutkie - z łatwością przenikają na zewnątrz i mogą uczulać.
Materace wypełnione pianką
Mogą być wykonane z pianki wysokoelastycznej lub w połączeniu z pianką termoelastyczną. Posiadają mniej powierzchni na osiadanie roztoczy i innych alergenów. Producenci polecają takie materace alergikom, ponieważ stanowią niekorzystne środowisko dla rozwoju mikroorganizmów, świetnie przepuszczają powietrze i wilgoć. - Dodatkowym atutem jest to, że lepiej dostosowują się do kształtu ciała i świetnie podtrzymują nasz kręgosłup - argumentuje Kuchta.
Materace lateksowe
Jego dużą zaletą jest to, że uniemożliwia on rozwój niekorzystnych dla alergika bakterii, roztoczy itp. Jednak materac lateksowy jest różnie postrzegany przez producentów. Część uważa, że nie jest on odpowiedni dla alergików, ponieważ znajduje się na liście substancji uczulających. Materac lateksowy powinien być dosyć bezpiecznym rozwiązaniem dla większości alergików. Lecz należy pamiętać, że lateks jest także substancją pochodzenia naturalnego, a w ostatnich czasach następuje bardzo duży wzrost zapotrzebowania na wyroby lateksowe (np. jednorazowe rękawice, prezerwatywy, itp.), co powoduje modyfikacje w hodowli drzew kauczukowych. Surowiec wykorzystywany do produkcji lateksu zawiera po takich modyfikacjach dużo więcej białek, a to powoduje, że wzrasta potencjał uczuleniowy tej substancji użytej do produkcji danego wyrobu - tłumaczy Adam Dzielnicki z Firmy Meble Gama. Na temat reakcji alergicznych wywołanej przez wyroby z lateksu wypowiada się dr nauk medycznych Zbigniew Liber w filmie "Alergia na lateks".
Jednak większość producentów jest zdania, że materace lateksowe nie wywołują alergii. Argumentem jest to, że jeśli nie ma się bezpośredniego kontaktu z lateksem, a materac jest zawsze w pokrowcu, to nie spowoduje on uczulenia. W procesie wulkanizacji bloki do materaców lateksowych są myte i czyszczone, a w wysokiej temperaturze są niszczone proteiny odpowiedzialne za wywoływanie alergii"- tłumaczy Orgierd Szarkowski z Firmy Merita.
Dla spokoju ducha, lepiej przed zakupem materaca dowiedzieć się, czy nie posiada się alergii na lateks. Ciekawostką jest, że materace lateksowe są mieszaniną lateksu naturalnego i syntetycznego lub są zrobione w 100% z lateksu syntetycznego. Materace ze 100% lateksu naturalnego prawie nie występują na rynku.
Rady dla kupujących
Adam Dzielnicki udzielił kilka rad dotyczących kupna materacu, które z pewnością przydadzą się alergikom:
1. Przed zakupem warto dowiedzieć się na co przyszły użytkownik materaca jest uczulony, aby wyeliminować te materace, które posiadają w swej budowie materiały zawierające uczulające składniki
2. Należy zwrócić uwagę na to, czy materac posiada zdejmowany pokrowiec z tkaniny antyalergicznej. Jest to bardzo ważne, aby taka czynność była przewidziana konstrukcyjnie, gdyż umożliwia to systematyczne pranie takiego pokrowca, co eliminuje wszelkiej maści roztocza (i ich pozostałości) i grzyby.
3. Dla osób, które są uczulone na wełnę bądź trawy dobrym wyborem jest zakup materaca piankowego wraz ze zdejmowanym pokrowcem np. anty-roztoczowym.
4. Warto spytać sprzedawcę o to, czy dany wyrób posiada opinię kliniczną potwierdzającą właściwości antyalergiczne produktu.
Cenne wskazówki
Równie ważne jak zakup materaca jest dbanie o to, żeby zachował swoje właściwości. Istotne jest częste pranie pokrowca materacu, ponieważ roztocza żywiąc się martwym naskórkiem wydzielają odchody, które uczulają. Olgierd Szarkowski podpowiada, że oprócz prania pokrowców, można również wyczyścić wnętrze materaca przy pomocy pary wodnej. Służy do tego parowniczka, która w temperaturze - 120 stopni C zabija wszystkie drobnoustroje. Należy również pamiętać o dokładnym wysuszeniu materaca przed ponownym założeniem pokrowca. Unikniemy w ten sposób powstania pleśni. Jednak parowniczki można używać tylko do materaców lateksowych, innych nie da się w 100% wysuszyć.
Większość producentów zaznacza, że dobry materac posłuży alergikowi przez wiele lat. Dlatego warto podejść do zakupów z rozwagą - dokładnie pytać się sprzedawców o właściwości materaca i rodzaj materiału, z którego jest zrobiony. Jeśli podejdzie się do tego z rozwagą, to z pewnością taka inwestycja zwróci się szybko w postaci zdrowego i spokojnego snu.
Red. Anna Włoszek
Artykuł publikowany jest w cyklu "Wszystko, co chcecie wiedzieć o alergii" przy współpracy z videoportalem www.JaAlergik.pl w ramach ogólnopolskiej akcji "Nie daj się alergii"
Napisz komentarz
Komentarze