O krótką rozmowę na temat bezrobocia oraz działań, jakie podejmuje tomaszowski PUP, by złagodzić skutki obniżenia koniunktury, poprosiliśmy zastępcę dyrektora Urzędu pana Arkadiusz Gajewskiego.
- Panie Dyrektorze jaka jest sytuacja na lokalnym rynku pracy po I kwartale 2009 roku?
Na koniec marca tego roku, bezrobocie w powiecie tomaszowskim wynosiło 7.658 osób – jest to około 16,0% wszystkich osób zdolnych do pracy. Dla porównania na koniec grudnia liczba ta wynosiła 6491 osób, czyli 13,8%, a na koniec grudnia2007 było 7.688 – 16%. Jak widać z tego prostego zestawienia faktycznie wróciliśmy poziomu z końca 2007 roku. Pokreślić należy, że są to dane dotyczące całego powiatu tomaszowskiego, a nie tylko miasta Tomaszowa. Widać wyraźnie, że sytuacja na lokalnym rynku pracy pogorszyła się w sposób odczuwalny. Jednak z rzetelna oceną sytuacji trzeba poczekać wg mnie do końca pierwszego półrocza i dopiero z tej perspektywy wysnuwać wnioski i prognozy.
- Jakimi środkami na aktywne formy zwalczania bezrobocia w 2009 roku dysponujecie?
Nie mamy jeszcze podpisanej umowy na środki EFS, choć wniosek na kwotę 6.700.000zł jest już dawno złożony i formalnie został zatwierdzony. Nie wiemy też jakie środki otrzymamy z rezerwy ministra pracy i innych źródeł, ale wg mojego szacunku z cała pewnością środki jakie wyda w 2009 roku PUP na tzw. aktywne formy zwalczania bezrobocia przekroczą kwotowo wartości z 2008 roku.
- O kwotach jakiego rzędu mówimy?
O ile na te cele w całym 2008 roku wydatkowaliśmy 12.500.000 złotych, to w 2009 roku będą to sporo wyższe kwoty. Sądzę, że z pewnością ponad 13.000.000 złotych. Wciąż czekamy na szczegółowe decyzje. Warto w tym miejscu dodać, że całość środków jakimi dysponuje PUP to kwota ponad 33.000.000zł rocznie, w tym najwięcej wydajemy na zasiłki dla osób bezrobotnych: w 2008 roku 14.260.688zł. W 2009 roku, będzie to kwota zdecydowanie wyższa.
- Dlaczego od kilku dni nie wydajecie i nie przyjmujecie wniosków osób bezrobotnych chcących założyć firmę w ramach dotacji?
Osoba bezrobotna może otrzymać od PUP dotację w wysokości 16.000-17.500 złotych. Od początku roku przyjęliśmy blisko 120 wniosków. W tym samym okresie 2008 roku było ich około 70. Wzrost zainteresowania otwieraniem firm, możemy określić jako skokowy. Faktycznie od 2 tygodni wstrzymaliśmy najpierw wydawanie, a potem przyjmowanie wniosków osób bezrobotnych. Po prostu zabrakło nam środków na realizację zaskakująco dużej ilości wniosków, które wpłynęły w I kwartale 2009 roku. Ponadto możliwości ludzkie PUP są ograniczone i najpierw musimy sprawdzić i załatwić wnioski już przyjęte. Nie będzie żadnych problemów z terminami i środkami począwszy od czerwca czyli od momentu wpływu na konta PUP środków unijnych z EFS. Do tego czasu terminy rozpatrywania wniosków i wypłat dotacji będą wydłużone. Zapewne od II połowy kwietnia wnioski będą ponownie przez urząd wydawane i przyjmowane - póki co nie jest to jeszcze pewne.
- Dlaczego od początku roku PUP nie realizuje tworzenia nowych miejsc pracy dla bezrobotnych?
Wiem, że wielu pracodawców i bezrobotnych czeka na uruchomienie tego instrumentu. Niestety od 1.02.2009 zmieniła się ustawa O promocji zatrudnienia a wraz z nią przepisy o refinansowaniu przez PUP tworzenia nowych i doposażaniu istniejących miejsc pracy. Nie ma do dziś przepisów wykonawczych zgodnych ze znowelizowaną ustawą. Urzędy w całej Polsce czekają na nowe rozporządzenie, które umożliwi realizację tej bardzo popularnej formy aktywizacji bezrobotnych.
- Jesteście w tej sytuacji bezsilni...
PUP nic nie może tu zrobić, więc czekamy, a dodać należy że nowe przepisy o tworzeniu miejsc pracy będą dla pracodawców wyraźnie korzystniejsze od tych jakie obowiązywały do stycznia 2009 roku. Kwota refundacji kosztów utworzenia miejsca pracy, dla firmy zatrudniającej w ten sposób osobę bezrobotną, będzie zbliżona do dotacji na rozpoczęcie działalności czyli ok. 16.000-18.000,-zł. Mamy na ten cel zaplanowane w 2009 roku bardzo duże kwoty i jak tylko będzie podstawa prawna to natychmiast zaczniemy realizować wnioski pracodawców. Póki co proszę zainteresowane osoby o jeszcze trochę cierpliwości. Wg informacji jakie mamy, w połowie kwietnia, Ministerstwo Pracy powinno wydać stosowne rozporządzenie…
- Jakie podejmujecie działania, by złagodzić skutki wzrostu bezrobocia w Tomaszowie?
Przede wszystkim pełną parą pracuje pośrednictwo pracy. Wydział „kojarzy” pracodawców i pracobiorców. Kierujemy również kolejne grupy osób na szkolenia grupowe, a także indywidualne. Stale odbywają się zajęcia aktywizacyjne w nowym Klubie Pracy w budynku :"budowlanki", cały czas 6 doradców zawodowych pracuje indywidualnie z bezrobotnymi. Uruchomiliśmy juz ok 80 dotacji na rozpoczęcie działalności przez osoby bezrobotne, kolejne osoby trafiają na prace interwencyjne do instytucji publicznych, a wkrótce i do przedsiębiorców, uruchomione są prace społecznie użyteczne i roboty publiczne - w zainteresowanych gminach.
- Cały czas zatrudniacie stażystów?
Tak, a co najważniejsze ponad 320 osób na podstawie 165 zawartych w 2009 roku umów stażowych zostało wykreślonych z ewidencji osób bezrobotnych. Muszę dodać, że PUP złożył w marcu dwa wnioski o środki z unijne EFS na kwotę ponad 7 mln zł. Ponadto złożyliśmy wnioski do ministra pracy oraz o środki regionalne na kwotę łącznie 1.600.000zł.
- Prowadzicie działania w stosunku do osób niepełnosprawnych?
Przyjmujemy wnioski od bezrobotnych niepełnosprawnych na pomoc ze środków PFRON. Uważam, że PUP pracuje naprawdę wydajnie i robi wszystko co obecnie jest możliwe w celu łagodzenia sytuacji na lokalnym rynku pracy.
Napisz komentarz
Komentarze