Kto za to płaci?
Często się słyszy, że koszty organizacji finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pokrywane są w dużej mierze ze środków samorządów. To oczywiście jest prawda. Sala, oświetlenie, sprzątanie, często pokrycie kosztów wynajęcia artystów itd. Rzecz w tym, że Ci sami ludzie, którzy krytykują za to WOŚP, równocześnie nie mają nic przeciwko wynajmowaniu za 20 tysięcy złotych zestawu konfesjonałów, do wykorzystania w czasie szkolnych rekolekcji. Płacimy miliony złotych na utrzymanie drużyn, które na swoich meczach gromadzą 100-200 widzów. Żeby było jasne: nie chodzi mi o to, by nie wspierać lokalnych drużyn sportowych (choć uważam, że najlepszym miejscem na spowiedź jest kościół). Rzecz w tym, by zachować właściwą perspektywę
Przeczytaj: 250 tysięcy złotych od Owsiaka dla tomaszowskiego szpitala
Jeśli więc motywacją są oszczędności, to jestem w stanie taką argumentację przyjąć. Rzecz jednak w tym, że kiedyś liczyliśmy stosunek poniesionych nakładów, zebranych pieniędzy i otrzymanych od WOŚP darów w postaci sprzętu medycznego i wielkości te okazały się nieporównywalne. Ponadto traktujmy wobec tego wszystkich po równo. Oszczędzamy, więc oszczędzajmy wszędzie, gdzie się tylko da. Jeśli oszczędności mają charakter indoktrynalny, to... jest mi zwyczajnie wstyd, bo to oznacza, że ktoś we własnej głowie wyłączył przycisk z napisem: myślenie.
Cóż z tego, że jakieś stosunkowo nieduże pieniądze płacimy. Tego rodzaju akcje mają nie tylko cel w postaci bezpośredniej zbiórki pieniędzy ale także walor wychowawczy. Nie jest przecież tajemnicą, że wolontariusze to głównie młodzi ludzie. WOŚP jest jedyną akcją w Polsce, która ma charakter masowego wolontariatu. Uczymy dzieciaki pomagać innym i tego, że czasem trzeba się w coś zaangażować. We współczesnych czasach, to jest szczególnie ważne. Jeśli ludzie zajmujący poważne stanowiska tego nie pojmują, to jest mi po prostu wstyd.
Przyzwoicie, czyli zwyczajnie
W ubiegłej kadencji samorządowej WOŚP wspierała Tomaszowskie Centrum Zdrowia kilkukrotnie. Co ciekawe o sprzęt dla Zakładu Pielęgnacyjno Opiekuńczego nie zabiegali wcale sami samorządowcy, ale pani Krystyna Wilk z Tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Prosiłem aby ówczesny Zarząd Powiatu przesłał oficjalne podziękowania w imieniu naszego samorządu. Bezskutecznie. Okazuje się, że ludzie, którzy chętnie pozowali do kamer, w czasie przekazania sprzętu nie potrafią się nawet przyzwoicie zachować. Przecież podziękowanie jest czymś oczywistym dla osób reprezentujących jakieś minimum kultury osobistej. Tu jej ewidentnie zabrakło. Jest mi zwyczajnie wstyd...
Jazda na krawędzi
Oczywiście decyzję o odmowie wynajęcia sali na organizację finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy firmuje Zarząd Powiatu Tomaszowskiego. Na posiedzeniu obecni byli: Mariusz Węgrzynowski, Marek Kubiak, Michał Czechowicz. Glosowanie wyglądało w ten sposób, że Starosta był przeciwny, Kubiak chciał salę wynająć, a Czechowicz nie miał sprecyzowanej opinii na ten temat. Efekt: wszyscy byli za a tylko jeden przeciw. Czy to jest poważne traktowanie mieszkańców? O radnych nawet nie wspominam, bo nam może być tylko... wstyd.
Polecamy: 198 341,25, rekordowa kwota zebrana w tomaszowskim Sztabie WOŚP
Podobne decyzje mogą mieć w przyszłości daleko idące konsekwencje. Może skończyć się tym, że za rok lub dwa grupa radnych zdecyduje się odłączyć od koalicji rządzącej, bo uzna, że ta ich po prostu kompromituje. Przy okazji kolejnego absolutorium okaże się, że Zarząd Powiatu zostanie odwołany i co wtedy? Ktoś uważa, że scenariusz jest niemożliwy do realizacji. Cóż w Polsce możliwe jest wszystko.
Przy okazji warto wspomnieć, że w całej tej lokalnej "aferce" przyzwoicie zachował się Prezydent Marcin Witko, który pozwolił, by Finał odbył się w Arenie Lodowej i obiecał dodatkowo, że dołoży się do występu gwiazdy wieczoru. I tu już nie mam się czego wstydzić.. Dobro i zło do ludzi wracają. W takiej... lub innej formie
PS
W tym roku zbierać będziemy środki na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Chirurdzy wszystkich specjalności dzień i noc w całej Polsce ratują życie tych dzieci. Będziemy się skupiać przede wszystkim na takich dziedzinach medycyny dziecięcej jak chirurgia ogólna, kardiochirurgia czy neurochirurgia.
Napisz komentarz
Komentarze