W większości przypadków o sytuacji małoletnich informowany jest Sąd Rodzinny oraz składane są zawiadomienia karne do Prokuratury Rejonowej w Tomaszowie Maz. Zdarzają się również sytuacje, gdzie konieczne jest odseparowanie matki wraz z dziećmi od sprawcy przemocy. Odbywa się to zwykle poprzez umieszczenie rodziny w jednym z mieszkań chronionych funkcjonujących pod nadzorem MOPS.
- Zdarzają się również sytuacje, że przemocy wobec dzieci dopuszczają się oboje rodzice, czy to poprzez szeroko pojęte zaniedbanie czy też poprzez formy przemocy fizycznej i psychicznej wprost skierowane w stosunku do dziecka. Konieczne w takim przypadku staje się zabezpieczenie dziecka w instytucjonalnej pieczy zastępczej.
- wyjaśnia Dariusz Małecki.
Rzeczywiście przemoc nie jedno ma imię. Często zdarzają się sytuacje, w których objawia się poprzez zaniedbanie związane ze sprawowaniem opieki przez rodziców nad małoletnimi dziećmi w stanie nietrzeźwości. Rodzice często w takich sytuacjach obejmowani są dodatkowym wsparciem w postaci asystenta rodziny oraz psychologa. Obligowani są do podejmowania terapii alkoholowej stacjonarnej lub niestacjonarnej.
Na terenie szkół w Tomaszowie Maz. prowadzą indywidualne działania terapeutyczne psycholodzy zatrudniani przez MOPS. Jak przekonują pracownicy Ośrodka, są oni istotnym elementem pogłębionej diagnozy przemocy wobec dzieci. Skąd więc takie dysproporcje liczbowe?
Wszelkie przypadki przemocy wobec dzieci diagnozowane przez pedagogów w ramach edukacji szkolnej z reguły opierają się o wdrożenie procedury Niebieskiej Karty, która daje podstawy do podjęcia szerszej interwencji wobec rodziny.
Według danych Policji za 2019 rok, 182 osoby pokrzywdzone zgłosiły zdarzenia, które zostały zakwalifikowane do postępowanie w ramach tzw. "Niebieskiej Karty". Rok wcześniej zanotowano ich 219. Więcej zdarzeń związanych z przemocą domową notowanych jest na terenach wiejskich. Według danych tomaszowskiej KPP, szacunkowa liczba ofiar wynosi ok. 189. Większość z nich to kobiety, ale zdarzają się również mężczyźni (12) oraz niestety dzieci.
- Z reguły o niepokojącej sytuacji ucznia informowany jest wówczas pracownik socjalny i policjant, którzy diagnozują przy współudziale wychowawcy dziecka i pedagoga szkolnego problem oraz podejmują dostosowane działania opisane powyżej. Intensywność przypadków diagnozowanych przez szkoły nie przekracza z reguły 10 w skali roku kalendarzowego.
- czytamy w informacji MOPS, przy czym liczba ta nie zgadza się z danymi przekazanymi przez szkoły. W kwietniu br. Przewodnicząca Zespołu poprosiła Dyrektora Wydziału o uwrażliwienie dyrektorów oraz nauczycieli pracujących w szkołach i przedszkolach o zgłaszanie niepokojących sygnałów dotyczących różnych przejawów występowania przemocy wobec dzieci.
Warto jednak przypomnieć, że w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Tomaszowie
Maz. funkcjonuje specjalny zespół do spraw przemocy w rodzinie. Mamy tam możliwość zgłaszania wszelkich obserwowanych podejrzeń przemocy w rodzinie czy to poprzez osobisty kontakt z pracownikiem socjalnym, czy też telefonicznie, mailowo, poprzez platformę epuap. MOPS weryfikuje również zgłoszenia dokonane anonimowo.
- Podkreślenia wymaga, że pracownicy różnych instytucji miejskich i powiatowych współdziałają na co dzień tworząc sieć systemu przeciwdziałania przemocy. Ich wspólne osobiste relacje przyczyniają się do zwiększenia efektywności systemu oraz przeciwdziałają różnym manipulacjom ze strony samych zainteresowanych rodzin. Ponadto, są elementem pozwalającym na aktywną i szeroką pomoc rodzinie.
- mówią pracownicy MOPS. Jednak same instytucje problemu nie rozwiążą, jeśli nie będą informowane o konkretnych przypadkach przez sąsiadów i innych świadków zachowań o charakterze przemocowym.
***
Wszelkie przypadki przemocy zgłaszać można w godzinach i dniach pracy MOPS od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30, we wtorek w godzinach 7.30-17.00 pok. 23 oraz pod numerem telefonu 44 723-73-53 wew. 29, 502-041-127, 666-537-961.
Pomocy psychologicznej, prawnej, pedagogicznej, socjalnej oraz terapii uzależnień udziela również Ośrodek Interwencji Kryzysowej od poniedziałku do piątku w godzinach 14.00-20.00 tel. 44 725-14-60, bezpłatna infolinia 800-112-261.
Osoby wymagające wsparcia prawnego, mogą skorzystać z pomocy w ramach funkcjonowania punktów nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu tomaszowskiego w jednym z czterech punktów ulokowanych na terenie miasta:
ul. Św. Antoniego 41,
Farbiarska 20/24,
Cekanowska 5,
POW 10/16.
Zgłoszenia przyjmowane są również pod numerem telefonu 797-876-260.
Jak rozpoznać, że dziecko jest ofiarą przemocy?
Objawami przemocy dokonywanej na dziecku mogą być:
- powtarzające się obrażenia - ślady po uderzeniach, siniaki, poparzenia, pręgi na ciele, zadrapania,
- zaniedbany wygląd,
- nadmierne agresywne zachowania,
- wycofanie, bierność, nieśmiałość,
- wstyd przed zdjęciem ubrania,
- kłopoty w nauce,
- kłopoty z apetytem i snem,
- ssanie kciuka
- obgryzanie paznokci,
- moczenie się,
- płaczliwość,
- nadmierna zależność od dorosłych,
- kłopoty w nauce,
- strach przed dorosłymi,
- trudności w utrzymywaniu przyjaźni,
- izolacja,
- zaniżona samoocena,
- problemy emocjonalne.
Napisz komentarz
Komentarze