Zapytany, jaki jest plan B ministerstwa w związku z tym, że liczba zajętych łóżek szpitalnych i respiratorów zbliża się do granic obecnych możliwości systemu, Andrusiewicz wyjaśnił, że resort dysponuje czterema modelami prognostycznymi, które na co dzień są analizowane. "Na dziś na pewno jesteśmy przygotowani do każdej sytuacji. Wolelibyśmy jednak, żeby te czarne scenariusze nie nastąpiły. Stąd te apele i to, co ogłaszaliśmy: zero tolerancji dla lekceważenia prawa" - powiedział.
Rzecznik MZ zapewnił, że nie ma planów, by na 1 listopada wprowadzić zakaz przemieszczania się. "Przypomnę, że obecnie na cmentarzach obowiązuje nakaz dystansu w strefie zielonej, a w strefach żółtej i czerwonej obowiązuje nakaz noszenia maseczek na cmentarzach. Natomiast podczas odprawiających się mszy czy procesji na cmentarzach, każda osoba w nich uczestnicząca ma obowiązek zasłaniania twarzy bez względu na to, w jakiej strefie się znajduje" - poinformował Andrusiewicz.
Doprecyzował też, że od soboty w strefie żółtej i czerwonej maseczka na ulicy jest obowiązkowa, poza parkami i zieleńcami.
Na pytanie o szczepionki przeciwko grypie Andrusiewicz przekazał, że w najbliższych dwóch tygodniach do Polski trafi ok. miliona szczepionek. Podczas briefingu rzecznik wystąpił w maseczce.
MZ: 3003 nowe przypadki koronawirusa; zmarło 75 osób - to rekordowe liczby zgonów i zakażeń
2020-10-07, 11:10
Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 3003 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 75 chorych. To najwięcej zakażeń i zgonów od początku epidemii – podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Łącznie od początku epidemii chorobę wykryto u 107 319 osób, zmarło 2792 z nich.
W sobotę zanotowano najwięcej od wybuchu epidemii nowych przypadków choroby. Było ich 2367. Zmarło też 34 chorych. W niedzielę wykryto 1934 nowe zakażenia, śmierć poniosło 26 osób, w poniedziałek zaś 2006 nowych przypadków, zmarło 29 chorych.
Z kolei we wtorek stwierdzono zakażenie u kolejnych 2236 osób oraz najwięcej od początku epidemii ofiar śmiertelnych - 58.
Do tego momentu najtragiczniejszym dniem pod względem ofiar śmiertelnych był 24 kwietnia. Wtedy odnotowano 40 zgonów.
Natomiast w środę Ministerstwo Zdrowia podało, że z powodu COVID-19 zmarło 75 chorych, w tym 67 zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami, a 8 zmarłych osób nie miało innych chorób.
Były to osoby w wieku od 40 lat do 92 lat. Zgony zanotowano w Toruniu, Mielcu, Łańcucie, Krakowie, Tychach, Częstochowie, Warszawie, Oleśnie, Żytniowie, Kędzierzynie Koźlu, Grudziądzu, Bydgoszczy, Zgierzu, Radomsku, Bełchatowie, Łodzi, Hajnówce, Sejnach, Łomży, Poznaniu, Krotoszynie, Biłgoraju, Lublinie, Chełmie, Puławach, Sanoku, Łańcucie, Przemyślu, Suchej Beskidzkiej, Zakopanem, Raciborzu, Pyskowicach, Bytomiu, Starachowicach, Wrocławiu, Makowie Maz., Sochaczewie, Koszalinie, Wejherowie, Kościerzynie, Starogardzie Gdańskim i Gdańsku.
Równocześnie resort podał, że nowe przypadki pochodzą z województw: mazowieckiego (527), małopolskiego (357), śląskiego (286), wielkopolskiego (242), łódzkiego (223), pomorskiego (193), dolnośląskiego (184), kujawsko-pomorskiego (184), świętokrzyskiego (149), zachodniopomorskiego (146), podkarpackiego (141), warmińsko-mazurskiego (119), lubelskiego (106), podlaskiego (84), opolskiego (50), lubuskiego (12).
Napisz komentarz
Komentarze