Działania te są prowadzone na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, z wnioskiem o wsparcie 9ŁBOT wystąpił Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi.
Zadanie kontroli kwarantanny mocno angażuje policjantów, którzy nieustannie wykonują zadania ustawowe. Po raz kolejny w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej o dużej skali, kiedy kończą się zasoby służb przewidzianych do działań w normalnych warunkach, potrzebna jest pomoc wojska.
Zakres wsparcia udzielonego przez 9ŁBOT obejmuje udział we wspólnych patrolach, których zadaniem jest monitoring osób znajdujących się na kwarantannie, a także zbieranie informacji o potrzebach tychże osób a w razie potrzeby uruchomienie odpowiedniej formy pomocy.
Wspólne działania służb medycznych i mundurowych mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, a dzięki wsparciu żołnierzy Policja może zwiększyć liczbę patroli, wykonując jednocześnie swoje dotychczasowe obowiązki. W miarę możliwości do udziału w patrolach kierowani są żołnierze posiadający przeszkolenie medyczne i wyposażeni w plecaki medyczne. Każdy z nich jest także zaopatrzony w maseczkę i rękawiczki.
Wszystkie kontrole odbywają się w sposób bezpieczny, wykluczający możliwość kontaktu fizycznego żołnierzy i policjantów z osobą objętą kwarantanną. Mundurowi rozmawiają z taką osobą telefonicznie, bądź za pośrednictwem domofonu.
Podobne zadania żołnierze 9ŁBOT realizowali na wiosnę w ramach operacji „Odporna Wiosna”.
W województwie łódzkim wspólne kontrole z Policją zostały wznowione na początku października i jest w nie zaangażowanych obecnie ponad 30 łódzkich Terytorialsów. Zostali skierowani do pomocy policjantom w Tomaszowie Mazowieckim, Rawie Mazowieckiej, Sulejowie, Piotrkowie Trybunalskim, Gorzkowicach, Brzezinach, Sieradzu, Pabianicach, Skierniewicach, Grabicy, Wolborzu, Łowiczu i w Łodzi.
Napisz komentarz
Komentarze