Jastrych – co to takiego?
Jastrych, chociaż z pewnością stanowi nieznane określenie dla wielu osób, jest dość popularnym i często spotykanym rozwiązaniem w domowym budownictwie. Z pewnością jastrych można zobrazować sobie o wiele łatwiej, kiedy określi się mianem wylewki podłogowej, która w zasadzie jest dla niego synonimem.
Stropy lub betonowa płyta są wykorzystywane jako podstawa dla warstwy podkładu wykonanej z utwardzającej się mieszaniny, która po pewnym czasie wiąże się, tworząc podłogę lub posadzkę. Mieszanina ta dobierana jest zgodnie z rodzajem jastrychu, który ma się zamiar utworzyć. Chociaż wiele sklepów ma w swojej ofercie płyty prefabrykowane, które mogą posłużyć jako jastrych, najczęściej kładzie się go w sposób klasyczny, przy pomocy wspomnianych mieszanek. Mogą być one sypkie, ciekłe, lub czymś pomiędzy, przybierając plastyczną, łatwą w obróbce formę.
Kiedy stosuje się jastrych?
Głównym celem wprowadzania wylewki podłogowej jest wyrównanie podłoża. Jest to solidny materiał wierzchni, który ma dobry wpływ na dopuszczalne obciążenie podłogi. Z rozwiązania tego płynie jednak więcej korzyści, które warto omówić sobie w szczególe – pomaga to w dokonaniu odpowiedniej.
Jastrych jest z reguły wstępem do dalszych prac wykończeniowych, tworząc równą i trwałą powierzchnię. Może być on podstawą dla płytek ceramicznych, terakoty, wykładzin czy parkietów, zapewniając trwałe, satysfakcjonujące efekty poprzez wygładzenie wszelkich nierówności oraz utwardzenie posadzki lub sufitu.
To jednak nie wszystko – wylewkę podłogową można traktować jako uzupełnienie izolacji domu. Dotyczy się to zarówno ograniczenia wycieku ciepła w ramach dodatkowej warstwy termoizolacyjnej, jak i izolacji dźwiękowej. Jastrych wycisza pomieszczenia i silnie wpływa na ich prawidłową akustykę. W razie potrzeby może być on uzupełniony dodatkowymi materiałami dźwiękoszczelnymi.
Rodzaje jastrychów – jakie rozwiązania są w modzie?
Na faktyczne właściwości oraz zastosowanie wylewki podłogowej ma wpływ przede wszystkim jej rodzaj, a wybór dostępnych jastrychów na rynku jest bardzo szeroki. Zawsze warto sprawdzić gotowe projekty domów i sprawdzić jaką wylewkę zastosowano w ich konstrukcji – zapewnia to dobry wzgląd na to, czego od takiego budynku można oczekiwać.
Podstawowym podziałem wylewek jest ten oparty na materiałach, z których zostały wykonane. W tym zakresie można wymienić następujące rodzaje:
- jastrych samopoziomujący,
- jastrych gipsowy,
- jastrych asfaltowy,
- jastrych cementowy,
- jastrych anhydrytowy,
- jastrych magnezowy.
Za najnowocześniejsze warianty uznaje się tu jastrych samopoziomujący, zapewniający najbardziej wyrównaną powierzchnię, a także jastrych anhydrytowy, ceniony z uwagi na swoją uniwersalność oraz niezwykle łatwe i bezproblemowe kładzenie. Rzecz jasna, każdy z tych materiałów ma swoje zalety, dlatego warto dowiedzieć się o nich więcej, a w razie potrzeby zaczerpnąć porady od specjalisty!
Napisz komentarz
Komentarze