Wydano ostrzeżenia
Alerty pogodowe dotyczą wysokich temperatur. Ponad trzydziestostopniowe upały mogą ponownie pojawić się dziś w naszym kraju. Słupsk, Bydgoszcz, Piotrków Trybunalski, Częstochowa i Kraków tworzą na mapie pas, który wyznacza pewnego rodzaju granicę. IMGW wydaje bowiem alerty dotyczące wschodniej części kraju. Zagrożenie przed upałami obejmuje województwa: podlaskie, lubelskie, warmińsko – mazurskie, mazowieckie, podkarpackie, świętokrzyskie, małopolskie, łódzkie, kujawsko – pomorskie oraz pomorskie.
Burze pojawią się w całej Polsce
Według prognozy przygotowanej przez synoptyków IMGW, burze nie ominą dziś żadnego z rejonów Polski, choć będą charakteryzować się różnym natężeniem. Najsilniejsze wyładowania atmosferyczne dotkną szczególnie mieszkańców północno – wschodnich rejonów. W województwach lubelskim i dolnośląskim mogą towarzyszyć im gradobicia. W pozostałych rejonach również warto przygotować parasol, ponieważ burze o mniejszym nasileniu pojawią się też w na południu, zachodzie oraz w centrum kraju, a towarzyszyć im będą opady deszczu.
Szczególne niebezpieczeństwo
W województwach lubelskim oraz dolnośląskim można spodziewać się porywistego wiatru. Największe zagrożenie dotyczy północnej części województwa mazowieckiego, gdzie wystąpi dziś bardzo duże prawdopodobieństwo tworzenia się trąb powietrznych. W tych rejonach warto pamiętać o zabezpieczeniu wszystkich przedmiotów, które nawałnice mogłyby porwać oraz o pozostawieniu samochodów w miejscach oddalonych od drzew, słupów, latarni i elementów, które mogłyby je uszkodzić.
Źródło: IMGW
Aktualne alerty IMGW obowiązują do godz. 20:00.
Komunikat wojewody łódzkiego w sprawie sytuacji pogodowej w województwie łódzkim
Województwo łódzkie zostało dotknięte w ciągu ostatnich 24 godzin bardzo silnymi burzami. Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński jest w stałym, całodobowym kontakcie ze wszystkimi służbami i koordynuje działania straży pożarnej, policji i wszystkich służb mundurowych zarówno na terenie Łodzi jak i całego województwa łódzkiego. Wszystkie służby działają z pełnym zaangażowaniem.
W regionie łódzkim występowały burze z gradem oraz intensywnymi opadami deszczu o natężeniu 40 – 60 mm/h. . Burze wolno przemieszczały się na północ województwa. Porywy wiatru sięgały do około 120 km/h.
Służby prowadziły działania polegające na zabezpieczeniu uszkodzonych dachów na budynkach mieszkalnych, gospodarczych oraz kultu religijnego. Ponadto usuwały również pozostałe skutki warunków atmosferycznych w postaci podtopień i wiatrołomów.
Cały czas trwa szacowanie strat. Odnotowano uszkodzenie ponad 200 poszyć dachowych – na budynkach mieszkalnych oraz gospodarczych. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej poinformowała o ponad 2600 zgłoszeniach o konieczności interwencji straży pożarnej przy zabezpieczaniu dachów, linii energetycznych oraz usuwaniu wiatrołomów. W akcji usuwania skutków nawałnicy bierze udział ponad 400 strażaków PSP, dodatkowo zaangażowani są również druhowie z OSP. W kulminacyjnym momencie 136.377 odbiorców było pozbawionych dostaw energii elektrycznej.
Dziś cały czas trwa weryfikacja przez pracowników Zarządzania Kryzysowego zgłoszonych szkód i ich lokalizacji. Ponadto pracownicy informują o możliwościach składania wniosków przez gminy o udzielenie pomocy z budżetu państwa na wypłatę zasiłków celowych.
Pamiętajmy, że w sytuacjach nagłych zjawisk atmosferycznych najważniejsze jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, unikanie paniki i zachowanie spokoju. Wojewoda łódzki apeluje do mieszkańców województwa o zabezpieczenie swojego mienia i pozostanie w domach oraz nie narażanie swojego życia i zdrowia przez nieodpowiedzialne zachowania.
Obecnie najważniejsze jest przygotowanie się na nadchodzące burze oraz usuwanie skutków dotychczasowych. Sytuacja w województwie jest pod pełną kontrolą. Wszystkie służby mundurowe, ratownicze, jak i wojsko są w gotowości do niesienie pomocy mieszkańcom województwa.
Napisz komentarz
Komentarze