Przewodniczący Komisji Budżetu i Planowania Gospodarczego Rady Powiatu Tomaszowskiego przygotował zestawienie porównawcze, obrazujące poziom zatrudnienia we wszystkich powiatach województwa łódzkiego. Analizuje nie tylko liczbę etatów w kategoriach bezwzględnych, ale także wskaźniki zatrudnienia przypadające na każdy 1000 mieszkańców w danym samorządzie. Przy czym warto zauważyć, że dla rzetelności porównania należy przyjmować powiaty o podobnym zaludnieniu. Ze względu na tożsamą liczbę realizowanych zadań własnych, logika wskazuje, że współczynnik powinien być wyższy w powiatach z mniejsza liczbą mieszkańców. Czy tak jest rzeczywiście? Chyba nie w każdym z przypadków. Powiat Tomaszowski jest tu niestety liderem. w latach 2014-2021 a więc obejmujących obecną i poprzednią kadencję przyrost etatów był u nas największy.
Powiaty o zbliżonej liczbie mieszkańców to: radomszczański, pabianicki, sieradzki, bełchatowski i tomaszowski. Dla większej czytelności znajdują się one z poniżej zamieszczonej tabeli. Liderem zatrudnienia jest powiat bełchatowski. Jednak ma on stosunkowo niską dynamikę wzrostu. Jest to jednak powiat dosyć specyficzny z uwagi na funkcjonującą na jego terenie kopalnię i elektrownię. Jednak uwagę w tym zestawieniu zwraca powiat sieradzki. Te same zadania, posiadając nieco większą liczbę mieszkańców, realizuje za pomocą 123 pracowników. W Tomaszowie potrzebnych jest aż o 75 więcej. Być może ktoś potrafi wyjaśnić ten fenomen. Nam wymyka się on spod klarownej oceny.
Jak przedstawiała się dynamika zatrudniania w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim? Według danych przekazanych przez Wydział Kadr wyglądała ona następująco:
2016
zatrudnienie ogółem - 179
zwolnienia -15
przyjęcia - 26
2017
zatrudnienie ogółem -191
zwolnienia - 8
przyjęcia -22
2018
zatrudnienie ogółem -192
zwolnienia -23
przyjęcia -23
2019
zatrudnienie ogółem -192
zwolnienia - 17
przyjęcia - 16
2020
zatrudnienie ogółem - 193
zwolnienia - 20
przyjęcia - 22
2021
zatrudnienie ogółem - 197
zwolnienia - 38
przyjęcia - 32
2022
zatrudnienie ogółem na 01.01.2022r. 188
Dane te nie zawierają oczywiście osób pracujących w jednostkach podległych takich jak szkoły, PUP, domy pomocy społecznej, czy Zarząd Dróg Powiatowych. Dynamikę przyrostu w ujęciu porównawczym obrazuje wykres przygotowany przez Piotra Kagankiewicza
Być może w samym zatrudnianiu nie byłoby nic złego, gdyby do pracy trafiali wykwalifikowani fachowcy. Ci jednak ze Starostwa odchodzą. Nic dziwnego, zważywszy poziom wynagrodzeń. Według stanu na 31.12.2021r. - 34 osoby były zatrudnione z minimalnym wynagrodzeniem zasadniczym. W Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Maz. braki kadrowe dotyczą takich stanowisk jak: geodeci w Wydziale Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami oraz Audytor Wewnętrzny.W pierwszym z nich czeka na wydanie kilkaset decyzji. Zarząd Powiatu twierdzi, że osoby zatrudnione na stanowisku: pomoc administracyjna, jeżeli wynika to z ich zakresu czynności, biorą udział w przygotowywaniu projektów decyzji. Tymczasem z uwagi na niedobór kadry same te decyzje wydają. Co ciekawe, w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Maz. według stanu na dzień 31.12.2021r. było 36 osób zatrudnionych na stanowisku pomoc administracyjna. Najdłuższy okres pracy w tym charakterze ciągnie się od listopada 2013r. To pokazuje też nikłe możliwości awansu zawodowego. .
Napisz komentarz
Komentarze