Badania diagnostyczne trzustki
W przypadku diagnostyki trzustki najczęściej wykonywany jest tzw. panel trzustkowy, który wskazany jest również w diagnostyce wątroby. Badanie to pozwala na ocenę funkcjonalności organów. Jakie badania krwi na trzustkę i wątrobę należy jeszcze wykonać? Diagnostyka polega na oznaczeniu stężenia lipazy i amylazy we krwi (lub w moczu). Prawidłowy poziom enzymów we krwi wynosi 25–125 U/I w przypadku amylazy, natomiast norma dla lipazy we krwi to <150,0 U/I. Pomiar poziomu enzymów pozwala na wykrycie ewentualnych chorób trzustki (stan zapalny organu, niedrożność dróg żółciowych), jak i nieprawidłowości w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego, w tym wątroby. Umożliwia również stwierdzenie niewydolności nerek. Diagnostyka trzustki może dodatkowo zawierać określenie obecności markera nowotworowego. Uzupełnieniem badań w kierunku oceny funkcjonalności tego organu jest badanie ultrasonograficzne.
Wskazania do badań trzustki
Wskazaniem do badania trzustki są objawy o charakterze przewlekłym:
- ostre bóle nadbrzusza;
- brak apetytu;
- nudności i wymioty;
- wzdęcia brzucha;
- biegunka;
- szybka utrata masy ciała;
- bolesność brzucha po spożyciu tłustych pokarmów.
Profilaktyka trzustki powinna być wykonywana przynajmniej raz w roku. Wiele z procesów chorobowych trzustki w początkowym stadium przebiega bezobjawowo. Wykrycie nawet drobnych nieprawidłowości zwiększa szanse na ich wyleczenie i zapobiegnięcie dalszemu rozwojowi.
Badania diagnostyczne wątroby
Ocenę pracy wątroby i aktywność wytwarzanych przez ten organ enzymów umożliwiają tzw. próby wątrobowe. To biochemiczne badanie wykonywane na podstawie próbki krwi żylnej. Diagnostyka polega na określeniu parametrów wątrobowych: ALT, ALP, AST, GGTP i bilirubiny całkowitej. Ocena funkcjonalności wątroby powinna obejmować również badanie w kierunku przeciwciał anty-HBs i anty-HCV oraz pełną morfologię krwi. Niezbędne jest też wykonanie ogólnego badania moczu. Pełna analiza laboratoryjna umożliwia wykrycie wszelkich nieprawidłowości w pracy wątroby (takich jak stany zapalne, wirusowe zapalenie, guzy, marskość, niedrożność dróg żółciowych, żółtaczka), innych organów przewodu pokarmowego, a nawet tarczycy. Uzupełnieniem badań biochemicznych krwi powinna być ultrasonografia.
Wskazania do badań wątroby
Profilaktyczne badania wątroby powinny być wykonywane przez każdą osobę dorosłą przynajmniej raz w roku. Dotyczy to również pacjentów, których ogólny stan zdrowia jest dobry. Szczególnym wskazaniem do diagnostyki wątroby są występujące przewlekłe lub nasilające się dolegliwości, takie jak:
- osłabienie i zmęczenie;
- problemy z koncentracją;
- brak energii i senność;
- brak apetytu;
- utrata masy ciała bez powodu;
- nudności, wymioty;
- bolesne wzdęcia, gazy;
- bóle pod żebrami lub skurcze mięśni brzucha;
- zaburzenia miesiączkowania lub plamienia międzyokresowe;
- obniżone libido;
- częste krwawienie z dziąseł;
- świąd i przesuszenie skóry;
- brak apetytu;
- zażółcenie białek oczu.
Napisz komentarz
Komentarze