Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Poznaniu wydał niedawno wyrok zgodnie z którym wszelkie dane dotyczące profilu samorządu na Facebooku, np. o jego zablokowanych użytkownikach, są informacją publiczną i można o nie pytać w trybie ustawy o dostępie do takiej informacji Stowarzyszenie, które odwołało się do poznańskiego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, poprosiło wójta jednej z gmin o informację, czy w ostatnim roku na facebookowym profilu tego samorządu zablokowano jakichś użytkowników. A jeśli tak, to ilu ich było. Odpowiedź wójta była odmowna. Uznał, że informacji tego rodzaju udzielać nie musi. Inną opinię miał jednak Sąd. To istotne, ponieważ, prowadzeniem profili zajmują się urzędnicy w ramach wykonywanych obowiązków służbowych, a więc finansowani ze środków publicznych.
Jak czytamy na stronie serwisu wartowiedziec.pl, według WSA w Poznaniu „prowadzenie profilu na portalu społecznościowym przez organ władzy publicznej świadczy o prowadzeniu przez niego szeroko rozumianej działalności publicznej, w tym realizacji zadania własnego, jakim jest promocja gminy oraz pobudzanie aktywności obywatelskiej w myśl ustawy o samorządzie gminnym”. WSA podkreślił też, że strona samorządu na Facebooku ma status „publiczny”, czyli jest adresowana i dostępna dla nieograniczonej liczby użytkowników. Zaś ikonki kierujące do tej strony widnieją m.in. na stronie BIP urzędu. To jeszcze bardziej potwierdza, że ów profil jest oficjalnym profilem organu władzy publicznej.
Jeśli samorząd decyduje się na komunikowanie z mieszkańcami także przy użyciu profilu na Facebooku, to powinien respektować przy tym ich prawa zapisane w Konstytucji i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Komunikacja w tym przypadku musi być obustronna a prawo do krytyki jest niezaprzeczalne i nie może być w żaden sposób tłumione. Blokowanie kont użytkowników przez samorząd może ograniczać debatę publiczną i będącą jej częścią dopuszczalną krytykę, która „niewątpliwie posiada walor impulsu dla organów pozwalający im na rozwój i poprawę swojej działalności oraz pozwala zwracać uwagę na obszary życia społecznego, które wymagają interwencji tego organu”.
Napisz komentarz
Komentarze