- Pajączek na plecy to podstawa. Należy jednak pamiętać, że nie należy do tzw. cudownych uzdrawiaczy. Ma przede wszystkim funkcje wspomagające. Szeleczki pomagają w utrzymywaniu prawidłowej postawy. Zalecany jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Pajączek jest łatwym w użyciu i nieskomplikowanym sprzętem, stąd jego duża popularność. Trzeba pamiętać nie wystarczy założyć go na plecy, aby spełniał swoje funkcje. Uwzględnić należy też przeciwwskazania, o których często zapominają lekarze - mówi fizjoterapeutka Paulina Bogaczewicz ze sklepu medycznego przy ulicy Słowackiego 4.
Jak to działa?
Pajączek na plecy to korektor postawy, który zakłada się na łopatki. Nosi się go jak plecak. Ma zapobiegać garbieniu się i pomóc utrzymać prawidłową sylwetkę. Wydaje sygnał dźwiękowy lub wibruje, przypominając nam o powrocie do poprawnej postawy ciała. Dzieje się tak za każdym razem, kiedy tracimy właściwe ułożenie kręgosłupa. .Zaleca się zakładanie pajączka na plecy 2-3 razy dziennie przez kilkanaście minut, podczas zwykłych czynności, takich jak oglądanie telewizji, siedzenie przy komputerze, spacery. Szelki należy wyregulować tak, aby były lekko napięte, ale wygodne w noszeniu.
- Zakładanie jest niezwykle proste. Jak to robić pokazujemy naszym pacjentom przy zakupie. Ręce należy przełożyć przez wyregulowane odpowiednio szelki w taki sposób aby sygnalizator dźwiękowy znajdował się z tyłu. Różnica jest wyczuwalna natychmiast - wyjaśnia Paulina Bogaczewicz.
Rodzaje
W ofercie sklepu medycznego w Tomaszowie Mazowieckim znajdziecie dwa typy pajączków na plecy różnych i dodatkowo do wyboru są produkty różnych marek. Pajączki I generacji zakładane są tylko na łopatki, a urządzenia II generacji to już nieco bardziej skomplikowane produkty z ramienno-brzusznym korektorem postawy. Nosi się je na łopatkach i dodatkowo mocuje za pomocą pasa w talii. Zadanie ich jest jednak tożsame
Dla kogo?
- Przede wszystkim należy pamiętać, że nie zaleca się pajączka dzieciom ze zdiagnozowaną skoliozą. Dlatego zachęcamy do konsultacji z lekarzem specjalistą. Powinny go nosić osoby, które mają problem z garbieniem się, mają odstające łopatki oraz płaską (wklęsłą) klatkę piersiową. Pajączek na proste plecy polecany jest osobom, które są powyżej piątego roku życia. Szczególnie wskazany jest dla młodzieży w okresie wzrostu i kształtowania się postawy ciała - podkreśla fizjoterapeutka i dodaje, że przy sprzedaży przeprowadza za każdym razem szczegółowy wywiad na temat pacjenta, - Chodzi o to, by nie szkodzić, zgodnie z zasadą primum non nocere
Fizjoterapeuci i lekarze, którzy zalecają stosowanie pajączka wyjaśniają, że może on pomóc utrzymać prawidłową postawę, ale całkowicie nie zlikwiduje "garba". Jest to korektor postawy, który pomaga w profilaktyce wad kręgosłupa lub korekcji wady już istniejącej, ale sam z siebie nie zlikwiduje schorzenia. Równolegle należy wzmacniać mięśnie posturalne ciała. Jeśli cierpimy na kifozę (nadmiernie wklęsłą klatkę piersiową), to nasza miednica nienaturalnie wysunięta jest w przód, co powoduje również ból kolan i stawów. W takim przypadku założenie pajączka jedynie na górny odcinek kręgosłupa nie pomoże w utrzymaniu poprawnej sylwetki.
- W takim przypadku proponujemy zastosowanie pajączka z dodatkowym pasem brzusznym, który koryguje cały kręgosłup, poprzez dociśnięcie brzucha i wyprostowanie miednicy. Przypominamy, że nie należy korzystać z niego przez cały dzień . Potrzebne są też ćwiczenia, nauka przyjmowania prawidłowej postawy - dodaje Paulina Bogaczewicz.
Napisz komentarz
Komentarze