W ubiegłym roku na wniosek dwóch radnych: Mariusza Strzępka i Piotra Kagankiewicza udało się pieniądze na wykonanie projektu umieścić w tegorocznym budżecie. Blisko 2 miliony złotych, to kwota aż nadto wystarczająca, by projekt przygotować. Przetarg przygotowywano jednak tak długo, że w międzyczasie zapomniano, że musi on spełniać określone wymogi prawne
Koncepcję budowy bloku operacyjnego przygotowano w marcu. Kosztowała 45.000 zł. Pierwotnie plan zakładał budowę budynku o trzech kondygnacjach. Za względów oszczędnościowych po konsultacjach z radnymi i ich sugestiach na posiedzeniu Komisji Zdrowia Rodziny i Spraw Społecznych zrezygnowano z jednego piętra, ograniczając w ten sposób koszy. Koncepcję przygotowała firma Architekton w Łodzi. Jak twierdzą urzędnicy Starostwa, zawierała ona nieco błędów, takich jak na przykład krzyżujące się ze sobą drogi "czyste" i brudne". Poprawki wymagały czasu, a więc i przetarg ogłoszono stosunkowo późno. Jego rozstrzygnięcie dodatkowo przesuwano.
W trakcie prowadzonego postępowania zamawiający stwierdził, że postępowanie jest niezgodne z wymaganiami ustawy Prawo zamówień publicznych. Zgodnie z art.325 ust.2 ustawy, jeżeli zamawiający zamierza udzielić za-mówienia na usługi projektowania architektoniczno-budowlanego o wartości powyżej progów unijnych – zamówienie takie poprzedzone musi zostać konkursem”. Zgodnie z przepisami taka wada postępowania ma charakter nieusuwalny na etapie jego prowadzenia.
Koszt budowy nowego bloku operacyjnego już kilka lat temu szacowano na 50 milionów złotych. Obejmuje on nie tylko same mury ale kompletne wyposażenie. Obecnie jego koszt może wynieść co najmniej 30 milionów. Powiat sam takie wydatku nie jest w stanie udźwignąć. Potrzebne jest dofinansowanie choćby przyjętego w sierpniu „Programu inwestycyjnego modernizacji podmiotów leczniczych”, na który rząd chce przeznaczyć 7 miliardów złotych.
Jednak wspomniany program to tylko jedna z potencjalnych możliwości. Obecnie trwają konsultacje projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Zawiera ona ciekawy zapis wprowadzający incydentalne uprawnienia dla ministra właściwemu do spraw zdrowia w 2023 r. na udzielenie wsparcia finansowego inwestycji realizowanych w określonych podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest jednostka samorządu terytorialnego. Pokazuje to, jak ważnym było przygotowanie w tym roku projektu technicznego. Opieszałość w tym względzie może nas sporo kosztować.
Oczywiście ktoś o te środki u Ministra musi zabiegać. Jednak i tu mamy nie najlepsze doświadczenia. Ostatnie dofinasowanie do remontu jednego z oddziałów załatwiali dla nas senator Rafał Ambroziak i Prezydent Marcin Witko.
Wspomniany wyżej projekt ustawy zawiera tez inne ciekawe zapisy. Wśród nich umożliwienie wsparcia wieloletnich inwestycji budowlanych finansowanych lub dofinansowanych z budżetu państwa z części pozostającej w dyspozycji ministra właściwego do spraw zdrowia oraz wieloletnich inwestycji budowlanych finansowanych lub dofinansowanych z budżetu państwa z części pozostającej w dyspozycji ministra właściwego do spraw wewnętrznych, w uzasadnionych przypadkach w łącznej kwocie środków z budżetu państwa wyższej niż wartość kosztorysowa inwestycji określona przy rozpoczęciu jej realizacji, obejmująca koszty przygotowania do realizacji, koszty robót budowlanych, koszty nadzoru nad wykonywaniem robót budowlanych i koszty pierwszego wyposażenia.
Napisz komentarz
Komentarze