Informacja o czasowym wstrzymaniu udzielania świadczeń w poradni gruźlicy i chorób płuc, z powodu problemów kadrowych do Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia wpłynęła 7 lipca, mimo, że lekarz pulmonolog nie przyjmował chorych już wcześniej. Zgłoszenia dokonano po tym jak jeden z pacjentów, którego odesłano z wyznaczonej wcześniej wizyty zaczął o sytuacji informować dziennikarzy, radnych oraz NFZ. Pierwsze pismo ze strony Tomaszowskiego Centrum Zdrowia informowało wstrzymaniu działania poradni do dnia 31 sierpnia br.
- Jednocześnie Dyrekcja szpitala zapewniła, że podejmuje intensywne działania w celu pozyskania odpowiednich specjalistów, którzy zapewniliby zastępstwo w ww. poradni. Placówka zapewniła również, że dołoży wszelkich starań mających na celu jak najszybsze zapewnienie ciągłości udzielania świadczeń - poinformowała nas w lipcu Magdalena Góralczyk starszy specjalista Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji łódzkiego NFZ
Niestety w zaplanowanym terminie nie udało się pozyskać specjalisty do prowadzenia poradni. Dlatego też 13 września Tomaszowskie Centrum Zdrowia wystąpiło z kolejnym pismem podobnej treści. Tym razem informowano, że poradnia nie będzie działać do końca października. W połowie listopada nadal sytuacja pozostaje bez zmian, a więc zapewne NFZ może spodziewać się kolejnej informacji o przedłużeniu zamknięcia poradni leczenia chorób płuc.
Interpelację w sprawie złożył we wrześniu Przewodniczący Komisji Zdrowia Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego, Mariusz Strzępek. Można ją znaleźć pod poniższym linkiem
Czytamy w niej
W związku z napływającymi do mnie licznymi skargami pacjentów, którzy zmuszeni są korzystać z porad lekarza specjalisty pulmonologa proszę o wyjaśnienie od kiedy w Tomaszowskim Centrum Zdrowia nie przyjmuje ww poradni specjalistycznej lekarz tej specjalizacji. Według informacji przekazanych mi przez łódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia fakt zawieszenia działalności poradni zgłoszono 6 lipca br. na podstawie pisma ze strony Tomaszowskiego Centrum Zdrowia informującego o czasowym wstrzymaniu udzielania świadczeń w poradni gruźlicy i chorób płuc, z powodu problemów kadrowych do dnia 31 sierpnia br.
Z tego, co jest mi wiadomo, termin ten został wydłużony. Sytuacja ta budzi poważny niepokój z uwagi na fakt, że poradnia przyjmowała bardzo dużą liczbę pacjentów z różnego rodzaju chorobami płuc, w tym z powikłaniami pocovidowymi. Kiedy Spółka planuje wznowić działania poradni? Czy jej zawieszenie będzie miało wpływ na wysokość wypłaconych przez NFZ świadczeń? Proszę też o podanie liczby pacjentów zarejestrowanych w poradni i korzystających z jej usług w bieżącym roku
W odpowiedzi dowiadujemy się, że liczba pacjentów zarejestrowanych w Poradni w samym 2022 roku to 734 osoby. Podjęte dotychczas intensywne działania nie pozwoliły zatrudnić lekarza na zastępstwo. Prowadzone były i są rozmowy ze specjalistami z miasta Tomaszowa Mazowieckiego, a także Tuszyna, Łodzi i miasta Końskie. Kilkukrotnie był ogłaszany konkurs, a informacja o nim przekazywana w środowisko lekarskie.
Oczywiście władze Spółka zdają sobie sprawę, że zapotrzebowanie na świadczenia z zakresu gruźlicy i chorób płuc jest duże zarówno na terenie Powiatu Tomaszowskiego jak i powiatów ościennych. Problem jednak w tym, że lekarze do Tomaszowa nie chcą przyjść leczyć. Mimo, że TCZ proponuje atrakcyjne wynagrodzenie sięgające 200 zł za godzinę pracy na przeszkodzie stoją przede wszystkim warunki, w jakich mieliby pracować.
Na zakończenie warto dodać, że brak wykonywanych świadczeń medycznych w poradni skutkuje brakiem przychodu finansowego w zakresie jej funkcjonowania. Nie rzutuje to jednak na wysokość ryczałtu czy innych składowych wypłacanych na rzecz Spółki.
Napisz komentarz
Komentarze