W 2022 roku na terenie powiatu tomaszowskiego strażacy wyjeżdżali 8 razy do zdarzeń z tlenkiem węgla. W przypadku 6 z tych zdarzeń w budynkach zainstalowane były czujki tlenku węgla, które zadziałały. We wszystkich spośród tych 6 zdarzeń nie było konieczności hospitalizacji osób przebywających w pomieszczeniach.
- Dwukrotnie interweniowaliśmy przy zatruciach tlenkiem węgla gdzie lokatorzy nie posiadali zainstalowanych czujek. Dwie osoby wymagały przetransportowania do szpitala z wyraźnymi objawami zatrucia tlenkiem węgla – informuje mł. kap. Hubert Rogala, oficer prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Tomaszowie Mazowieckim. W 2022 roku na terenie powiatu tomaszowskiego na szczęście nie odnotowano ofiar śmiertelnych zatrucia tlenkiem węgla.
Jasno widać, że czujki czadu się sprawdziły i być może uratowały komuś życie. Kilka lat temu, TTBS zakupił takie urządzenia do całego swojego zasobu. Nie wszyscy jednak chcieli wpuścić monterów do siebie do domu. Może to jest dobry moment na zmianę decyzji? - Wystarczy do nas zadzwonić, a przyjedziemy i zamontujemy taką czujkę bezpłatnie – zapewnia Lucyna Pietrzyk z TTBS.
- Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów wentylacyjnych i dymowych – zauważa Hubert Rogala. Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Tlenek węgla ma silne właściwości toksyczne. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku. - W przypadku zaobserwowania u siebie objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszności, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca nie należy ich lekceważyć,mogą być sygnałem, że ulegliśmy zatruciu tlenkiem węgla – podkreśla strażak. W takiej sytuacji należy natychmiast opuścić pomieszczenie. w którym się znajdujemy oraz powiadomić służby ratunkowe za pomocą numeru alarmowego 112.
Co należy robić, żeby uniknąć zagrożenia? Przede wszystkim systematycznie czyścić, sprawdzać szczelność i wykonywać przeglądy techniczne przewodów kominowych, użytkować tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta, nie zasłaniać i nie przykrywać urządzeń grzewczych, nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych, w przypadku wymiany okien na nowe, należy sprawdzić poprawność działania wentylacji. Nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
PAMIĘTAJ
Przepisy przeciwpożarowe nakazują w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, obowiązkowe usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w następujących terminach:
1. od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych — co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
2. od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 3 miesiące;
3. od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 6 miesięcy.
4. z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.
Powyższe czynności powinny wykonywać osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.
Napisz komentarz
Komentarze