Kto może głosować?
Prawo udziału w głosowaniu (prawo wybierania) ma obywatel polski, który:
- najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat;
- nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
- nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu;
- nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
Głosowanie w miejscu stałego zamieszkania w Polsce
W spisie wyborców sporządzanym dla stałego obwodu głosowania zostanie ujęty wyborca:
- zameldowany na pobyt stały w obszarze danej gminy;
- ujęty na własny wniosek w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania właściwym dla miejscu stałego zamieszkania;
- nigdzie niezamieszkały stale przebywający na obszarze gminy ujęty na własny wniosek w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania na obszarze danej gminy.
Głosowanie poza miejscem stałego zamieszkania
Głosowanie na wniosek o zmianę miejsca głosowania.
Wyborca:
- czasowo przebywający poza miejscem zameldowania na pobyt stały (w tym wyborca zameldowany na pobyt czasowy);
- czasowo przebywający poza miejscem zamieszkania (tj. ujęcia na własny wniosek w Centralnym Rejestrze \Wyborców w stałym obwodzie głosowania);
- nieujęty w żadnym stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców
może wziąć udział w głosowaniu w miejscu czasowego pobytu, jeżeli do dnia 12 października złoży wniosek o zmianę miejsca głosowania.
Wniosek na piśmie utrwalonym w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem składa się w Urzędzie Miasta w Tomaszowie Mazowieckim- Wydział Ewidencji Ludności i Działalności Gospodarczej, tel. 44 7262509, 44 7262516 właściwym dla wybranego stałego obwodu głosowania na obszarze Gminy-Miasto Tomaszów Mazowiecki, w której wyborca przebywać będzie w dniu wyborów
lub
w postaci elektronicznej, opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, albo podpisem osobistym, przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej przez Ministra Cyfryzacji.
Wyborca, który zmienił miejsce głosowania, zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców, w którym uprzednio był ujęty w spisie.
Żołnierze pełniący zasadniczą służbę wojskową albo odbywający ćwiczenia wojskowe, a także ratownicy odbywający7 zasadniczą służbę w obronie cywilnej poza miejscem stałego zamieszkania, policjanci z jednostek skoszarowanych, funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej pełniący służbę w systemie skoszarowanym, którzy chcą wziąć udział w głosowaniu w miejscu odbywania służby, powinni złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania.
Wniosek składa się w urzędzie gminy w terminie do 12 października.
Wyborca, który złożył wniosek o zmianę miejsce głosowania, zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców, w którym uprzednio był ujęty w spisie.
Głosowanie na podstawie zaświadczenia o prawie głosowania
Wyborca, który zamierza zmienić miejsce pobytu przed dniem wyborów, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.
Wniosek wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się w dowolnie wybranym urzędzie gminy w terminie do dnia 12 października.
W Urzędzie Miasta w Tomaszowie Mazowieckim taki wniosek można złożyć w Wydziale Ewidencji Ludności i Działalności Gospodarczej, tel. 44 7262509, 44 7262516. Wniosek składa się na piśmie utrwalonym w formie papierowej z własnoręcznym podpisem.
Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania, zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców, w którym uprzednio był ujęty w spisie.
Głosowanie w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz oddziałach zewnętrznych takich zakładów i aresztów, a także w domach studenckich
Wyborcy, którzy będą przebywać w dniu wyborów w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, zostaną ujęci w spisach wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach i będą mogli głosować w tych obwodach.
Wyborcy ujęci w spisie wyborców w w/w jednostkach zostaną z urzędu skreśleni ze spisu w miejscach stałego zamieszkania.
Wyborcy, którzy przybędą do w/w jednostek przed dniem wyborów, a nie będzie ich w spisie wyborców, zostaną dopisani do spisu wyborców przez obwodową komisję wyborczą w dniu głosowania.
Wyborcy, którzy przybędą do w/w jednostek w dniu głosowania, będą mogli głosować w obwodach utworzonych w tych jednostkach tylko na podstawie zaświadczeń o prawie do głosowania.
Głosowanie w kraju wyborców na stałe zamieszkałych za granicą
Wyborca stale zamieszkały za granicą, który będzie przebywał w Polsce w dniu wyborów, w celu wzięcia udziału w głosowaniu powinien złożyć w terminie do dnia 12 października wniosek o zmianę miejsca głosowania.
Wniosek na piśmie z własnoręcznym podpisem składa się w Urzędzie Miasta w Tomaszowie Mazowieckim- Wydział Ewidencji Ludności i Działalności Gospodarczej, tel. 44 7262509, 44 7262516 właściwym dla wybranego stałego obwodu głosowania na obszarze Gminy-Miasto Tomaszów Mazowiecki, w której wyborca przebywać będzie w dniu wyborów.
W postaci elektronicznej, opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, albo podpisem osobistym, przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej przez Ministra Cyfryzacji.
Wyborca stale zamieszkały za granicą może również głosować na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania. Wydanego przez konsula lub gminę, o ile został na swój wniosek ujęty w spisie wyborców w obwodzie głosowania utworzonym odpowiednio za granicą lub w kraju.
Szczegółowe informacje dla wyborców znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej w zakładce „Wybory do Sejmu i Senatu RP 2023”. Spis obwodów, w których będą głosować tomaszowianie znajduje się w „Obwieszczeniu o obwodach” – link.
http://bip.tomaszow.miasta.pl/public/?id=225949
Wszystkie informacje o wyborach dostępne są w bip pod linkiem:
http://bip.tomaszow.miasta.pl/public/?id=225950
O referendum:
http://bip.tomaszow.miasta.pl/public/?id=226034
Napisz komentarz
Komentarze