Jaka twardość materaca jest najlepsza dla starszej osoby?
Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się, aby materace dla seniorów były średnio miękkie (oznaczone jako H2) lub miękkie (H1). Osoby o większej masie ciała – na przykład mężczyzna o wzroście 180 cm i wadze 80 kg – mogą też spać na materacu o twardości H3, jeśli taki stopień twardości im odpowiada. Seniorzy z nadwagą mogą wymagać materaca o jeszcze większej twardości. Ten parametr nie jest jednak jedynym, który należy wziąć pod uwagę. Wybierając materace dla seniorów, warto przede wszystkim przypatrzyć się konstrukcji poszczególnych produktów.
Materace dla seniorów – jaką powinny mieć budowę?
Rekomenduje się następujące materace dla seniorów:
- Materace ze sprężynami kieszeniowymi (multipocket) – małe, hartowane sprężyny są umieszczone w osobnych „kieszonkach”, dzięki czemu materac ugina się tylko w miejscu nacisku, nie falując i nie przenosząc drgań. W efekcie nie tworzą się też punkty kompresji, co pozwala lepiej wypocząć mięśniom i uniknąć bólów kręgosłupa. To idealny wybór dla młodszych babć i dziadków oraz seniorów sprawnych fizycznie.
- Materace piankowe – seniorom poleca się zwłaszcza modele z miękkiej pianki poliuretanowej lub termoelastycznej, które cechuje bardzo wysoka elastyczność. Piankowe materace są idealne dla starszych osób spędzających dużo czasu w łóżku, ponieważ nie powodują ucisku na układ krwionośny. Przeciwdziałają również powstawaniu odleżyn. Dla seniorów warto wybierać materace piankowe, dobrze oddychające i antyalergiczne.
- Materace hybrydowe – łączą zalety materaców typu multipocket i piankowych. Mogą dodatkowo zawierać lateksowe wkłady, które są polecane seniorom cierpiącym na alergie. Lateks idealnie dopasowuje się do kształtu ciała i zapewnia stabilne podparcie dla kręgosłupa, utrzymując jego naturalną krzywiznę przez całą noc.
Można też rozważyć zakup materaca dla seniora z podziałem na 7 stref komfortu. Jest na nim wyznaczonych 7 obszarów zgodnych z budową ciała: głowa, barki, odcinek lędźwiowy, miednica, uda, łydki i stopy. Dzięki odpowiedniemu podparciu w każdej ze stref materac może pomóc w redukcji bólu pleców, szyi i innych części ciała, co jest szczególnie ważne dla osób starszych.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając materace dla seniora?
Osoby starsze często mają konkretne potrzeby wynikające ze stanu zdrowia – na przykład problemów z kręgosłupem, stawami czy krążeniem. Silniej odczuwają też nacisk na ciało i związany z tym dyskomfort. Należy to bezwzględnie wziąć pod uwagę przy wyborze materaca. Poza tym:
- Jeśli nie masz pewności, czy wybrać średnio miękki, czy średnio twardy materac dla seniora, wybierz ten bardziej miękki. Materace o średniej miękkości są odpowiednie dla większości starszych osób, niezależnie od wagi i preferencji dotyczących pozycji snu.
- Osoby, które śpią głównie na boku, mogą preferować bardziej miękkie materace, które lepiej dopasowują się do kształtu ciała. Z kolei seniorzy śpiący na plecach lub brzuchu mogą potrzebować materaca o średniej twardości, który zapewnia odpowiednie podparcie.
- Warto zwrócić uwagę na obecność włókna klimatyzującego i przekładek tapicerskich w materacu – to zalety w przypadku osób starszych, które mają problemy z krążeniem i odczuwają zimno bardziej intensywnie.
Jak wybrać materac dla babci i dziadka?
Dla większości osób starszych najlepszym wyborem będzie zatem materac o średniej miękkości lub twardości (H2 lub H3), który łączy komfort z odpowiednim podparciem. W przypadku niektórych problemów zdrowotnych miękki materac H1 może się jednak okazać odpowiedniejszy, a osoby o większej masie ciała sięgają czasem również po twardsze modele H4 z dodatkową wkładką utwardzającą.
Przy wyborze materaca dla babci i dziadka, koniecznie uwzględnij ich indywidualne problemy zdrowotne, takie jak bóle pleców, stawów czy problemy z krążeniem. Wysokiej jakości materace dla seniorów znajdziesz między innymi na stronie firmy Heisberg. Przed dokonaniem zakupu warto też skonsultować decyzję z fizjoterapeutą.
Napisz komentarz
Komentarze