Jakie należy spełnić kryteria, aby przystąpić do programu finansowania in vitro?
W ramach rządowego dofinansowania in vitro w latach 2024-2028, pary starające się o wsparcie muszą spełnić określone kryteria wiekowe. Do procedur z wykorzystaniem własnych komórek lub dawstwa nasienia kobiety nie mogą mieć więcej niż 42 lata, a mężczyźni nie więcej niż 55 lat. Natomiast do procedur z dawstwem komórek jajowych lub adopcją zarodków, górny limit wieku dla kobiet wynosi 45 lat. U mężczyzn wiek ten się nie zmienia. Co więcej, aby zakwalifikować się do programu, pary muszą posiadać stwierdzoną lub nieleczoną skutecznie niepłodność w okresie ostatnich 12 miesięcy przed jego przystąpieniem oraz pozostawać w związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu. Istotne jest także to, że program obejmie również osoby, które dysponują kriokonserwowanymi zarodkami z poprzednich przeprowadzonych procedur in vitro.
Co obejmuje program finansowania in vitro?
Rządowy program finansowania in vitro obejmuje szeroki zakres świadczeń. W ramach programu pary mają dostęp do 6 indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu. Do 4 cykli z własnymi komórkami rozrodczymi lub dawstwem nasienia, do 2 cykli zapłodnienia z oocytami od dawczyń, z opcją zapłodnienia 6 komórek jajowych w jednym cyklu, a także do 6 cykli z dawstwem zarodków. Drugim celem programu jest promowanie onkopłodności, czyli dbanie o przyszłą płodność poprzez pobranie i przechowywanie gamet pacjentów przed lub w trakcie terapii onkologicznej. W tym kontekście ustalono kryteria wiekowe dla uczestnictwa w programie, zgodnie z którymi kobiety mogą przystąpić do niego do ukończenia 40. roku życia, a mężczyźni do ukończenia 45. roku życia.
Gdzie skorzystać z programu finansowania in vitro?
Osoby zainteresowane skorzystaniem z programu in vitro oferowanego przez rząd mogą udać się do wybranych klinik zajmujących się leczeniem niepłodności, które zostały wyłonione jako wykonawcy poprzez proces konkursowy. Jedną z tych placówek jest Klinika Bocian w Łodzi mieszcząca się przy ul. Piotrkowskiej 157a zajmująca się diagnostyką i leczeniem niepłodności. Realizatorami programu in vitro zostały także ośrodki Kliniki Bocian w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie. Aby dowiedzieć się więcej na temat rządowego programu in vitro należy skontaktować się z kliniką pod podanym numerem telefonu: +48 42 620 00 20 lub odwiedzić stronę internetową: https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro.
Napisz komentarz
Komentarze