Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 05:19
Reklama
Reklama

EKG/ Eksperci na temat wodoru: potrzebne zmiany legislacyjne i rozwój infrastruktury

Zmiany legislacyjne, które będą stymulowały, oraz rozwój infrastruktury - te dwa elementy wskazywali eksperci jako niezbędne do rozwoju w Polsce gospodarki wodorowej. Panel poświęcony temu zagadnieniu odbył się w środę na Europejskim Kongresie Gospodarczym (EKG) w Katowicach.

Jednym z uczestników panelu był Ryszard Pawlik, doradca europosła, b. premiera i b. przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka. Pawlik podkreślił, że wodór jest kluczowym tematem w instytucjach unijnych, ze względu na cele klimatyczne, jakie podjęła UE.

„Dlatego rola wodoru rośnie i strategia wodorowa była jedną z pierwszych, jaką przyjęła Komisja Europejska. Bez tego paliwa transformacja energetyczna się nie powiedzie” – wskazał.

Pawlik zaznaczył, że pierwsze obszary, które będą korzystać z wodoru, to przemysł stalowy i przemysłowy. Przypomniał, że Polska jest 3. producentem wodoru w UE i 5. na świecie, ale, jak zastrzegł, nie jest to zielony wodór, ale szary.

Z kolei dyrektor Agencji Rozwoju Przemysłu Maciej Miąsko mówił, że agencja od lat przygląda się rozwojowi tego obszaru. Dodał, że kluczową kwestią jest uzielenienie wodoru.

„Aby ten przemysł się rozwijał, trzeba przeprowadzić szereg zmian legislacyjnych. Dla firm, które chcą wejść w wodór kluczowa jest też infrastruktura np. do tankowania wodoru, magazynowania i samej ceny tego surowca” – mówił.

O potrzebach zmian legislacyjnych i rozwoju infrastruktury mówił też dyrektor biura technologii wodorowych i paliw syntetycznych w Orlenie Grzegorz Jóźwiak.

„Bez infrastruktury wodorowej trudno będzie przejść na ten surowiec. Do tego potrzebne są zmiany w przepisach. Konieczne są programy wsparcia, bo bariera wejścia musi być wspomagana” – mówił.

Jóźwiak przypomniał, że w Poznaniu funkcjonuje pierwsza komercyjna stacja wodorowa, z której codziennie korzysta 25 autobusów wodorowych. Zapowiedział, że następne stacje będą w Katowicach i Włocławku. Celem Orlenu jest budowa 50 stacji wodorowych w Polsce i spółka na ten cel pozyskała dotację z budżetu UE.

Jak podkreślił Jóźwiak, laboratorium Orlenu ma już certyfikat badania jakości wodoru i jest to trzecie laboratorium na świecie z takim dokumentem.

Uczestnikiem panelu był również prezes Hynfra Tomoho Umeda, który zaznaczył, że wodór jest procesem dekarbonizacji, ale żeby był opłacalny, musi obejmować kilka obszarów, takich jak ciepłowniczy, energetykę i sprzedaż wodoru. „Tak robimy w Sanoku, gdzie docelowo miasto stać się uniezależnione od węgla” – dodał.

Zdaniem Umedy, technologia wodorowa powinna iść taką ścieżką jak OZE, gdzie najpierw były dotacje, pożyczki, a teraz farmy fotowoltaiczne nie potrzebują tego wsparcia. „W mojej ocenie projekty wodorowe już mogą obyć się bez dotacji, powinniśmy wstrzymać tę kroplówkę. Poza tym projekty tego typu nie mają problemów ze znalezieniem finansowania na rynku prywatnym” – powiedział.

Umeda przyznał, że ceny technologii wodorowej spadają, co powinno też wpłynąć na wstrzymanie dotacji na tego typu projekty. (PAP)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Lech 1:1Lechia zwycięska na wyjeździeZmarł ks. prałat Edward WieczorekLewica ogłosiła program do PE: prawa pracownicze, Karta Praw Kobiet, Europejski Fundusz MieszkaniowySondaż: 64,3 proc. badanych za budową umocnień na granicy z Rosją i Białorusią, 16,5 proc. przeciwOgórek trzecim wiceprzewodniczącymTragiczny pożar na ulicy KołłątajaZapraszamy na spotkanie z RzecznikiemHejt, cyberprzemoc i mowa nienawiściSynoptyk IMGW: niedziela przyniesie więcej opadów i burzW niedzielę w Kościele katolickim przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego„Inny punkt widzenia – Wiosenne przebudzenie”
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama