Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 17 listopada 2024 05:19

Domowe sposoby na mycie okien bez smug

Jesienią wielu z nas decyduje się na generalne porządki w zaciszu swojego domu. Choć na ogół nie jest to lubiane zajęcie, podejmujemy się również mycia okien. Jak zrobić to szybko, dokładnie i bez uporczywych smug? Jest na to kilka sposobów.
  • 22.09.2022 07:09
  • Autor: Grupa Tipmedia
Domowe sposoby na mycie okien bez smug



Okna to nie tylko szyby

Choć to szyby są elementem okna, na którym najbardziej rzucają się w oczy zabrudzenia, konieczne jest rozpoczęcie mycia od jego ram. W zakamarkach gromadzą się bowiem wszelkie osady: kurz, pyły, smar czy błoto powstałe w czasie deszczu. Do usunięcia tych osadów doskonale sprawdzi się roztwór z octu i wody. Mycie przyniesie najlepsze efekty, jeśli użyjemy do tego bawełnianej ścierki (np. niepotrzebnej już, czystej koszulki). Kiedy już uporamy się z myciem ram po wewnętrznej i zewnętrznej stronie okna, możemy przygotować się do czyszczenia jego szklanej części. 

Mycie szyb na kilka sposobów 

Niektórzy z nas nie przepadają za myciem okien, które często bywa czasochłonne i nie przynosi oczekiwanych efektów. Można w takiej sytuacji skorzystać z usług fachowców (np. sprzątanie Warszawa) lub wykorzystać jeden z tricków, które w polskich domach sprawdzają się od wieków. 

sprzantanie warszawa



1. Zamiast płynów użyj czarnej herbaty – wystarczy, że do miski z ciepłą wodą dodasz napar z dwóch torebek czarnej, ekspresowej herbaty i takiej mieszanki użyjesz do mycia szyb. W ten sposób pozbędziesz się uporczywego brudu i unikniesz powstawania smug. 

2. Woda z octem czyni cuda – choć towarzyszy temu specyficzny zapach, roztwór wody z octem (w proporcji 1:1) to jeden z najskuteczniejszych, domowych środków do czyszczenia różnych powierzchni. Bez problemu poradzi sobie z błotem czy osadem z kamienia. 

3. Sok z cytryny – podobnie, jak ocet, sok z cytryny to istny pogromca okiennych zabrudzeń. Do miski z ciepłą wodą wyciśnij miąższ z dwóch cytryusów i mieszanka już jest gotowa do użycia. 

4. Woda z gliceryną – niedrogi specyfik dostępny w aptekach sprawi, że po myciu okien brud nie będzie na nich osiadał. Kilka kropli gliceryny dodanych do wody sprawi, że na szybie powstanie powłoka, po której osad będzie spływał razem z deszczem. 

O czym trzeba pamiętać, myjąc szyby?

Podobnie jak w przypadku ram okiennych do mycia szyb najlepiej sprawdzą się bawełniane ścierki: jedna do mycia na mokro, druga do wycierania na sucho. Do polerowania już umytych okien najlepiej nada się ścierka z mikrofibry, choć nasze babcie używały do tego również nylonowych rajstop. Aby uniknąć powstawania smug, należy wybierać taką porę dnia, aby promienie słońca nie świeciły na myte okna. Warto unikać też minusowych temperatur, gdyż mycie szyb w mrozie jest nie tylko uciążliwe, ale również może spowodować ich pękanie pod wpływem dużej różnicy temperatur.

--- Artykuł sponsorowany ---