Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 30 grudnia 2024 18:50
Reklama
Reklama

Kawiarenka ekologiczna

Ekohydrolog: 2024 rok jest kolejnym, który pokazał, że gwałtowne zjawiska pogodowe to nowa rzeczywistość

Powódź na południu Polski, liczne lokalne podtopienia przy jednoczesnej suszy hydrologicznej i rekordowo niskim poziomie m.in. Wisły. Zjawiska, z którymi zetknęliśmy się w 2024 r. to nowa rzeczywistość, do której musimy się przygotować również w naszym kraju - powiedział PAP ekohydrolog dr Sebastian Szklarek.

Wczoraj, 10:29
Komunikat Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sprawie programu „Czyste Powietrze”

Rusza pierwsza duża modernizacja programu Czyste Powietrze po 6 latach od jego powstania. Celem tej zmiany jest naprawa programu i zabezpieczenie polskich gospodarstw domowych przed nadużyciami, tak by nadal działać na rzecz czystego powietrza i niższych rachunków za ogrzewanie dla Polek i Polaków. W ramach programu Czyste Powietrze obecnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) skupi się na pomocy powodzianom i na obsłudze wszystkich złożonych wniosków.

03.12.2024 16:15
Raport: w Polsce w tygodniu promocji Black Friday wytwarza się do 150 tys. ton odpadów

W tygodniu promocji Black Friday w Polsce generuje się od 120 do 150 tys. ton odpadów opakowaniowych. Co roku ilość dokonywanych zakupów w tym okresie wzrasta - przekazano w raporcie Organizacji Odzysku Opakowań Pro R3. Jak dodano, w Polsce jest ok. 30 tys. niespełniających obowiązku recyklingu firm.W tygodniu promocji Black Friday w Polsce generuje się od 120 do 150 tys. ton odpadów opakowaniowych. Co roku ilość dokonywanych zakupów w tym okresie wzrasta - przekazano w raporcie Organizacji Odzysku Opakowań Pro R3. Jak dodano, w Polsce jest ok. 30 tys. niespełniających obowiązku recyklingu firm.

30.11.2024 09:15
Reklama
Poznaj swojego bohatera: drzewa czereśniowe i ich różnorodność

Stajesz przed wyborem drzewka czereśni dla swojego ogrodu? To jak dobranie książki, która rozszerzy smak każdej wiosny. Wyobraź sobie nowoczesne drzewko czereśni, które z dumą rośnie na twoim podwórku - idealna wizja przyszłych dni obdarzonych soczystymi owocami prosto z gałęzi. Może oczaruje cię pełna wigoru Burlat, której owoce są gotowe do zbioru już w czerwcu, kiedy lato dopiero się budzi.

26.11.2024 17:35
Chłodno? Zima za oknem? Za ogrzewanie zapłacimy jeszcze więcej

Już dzisiaj ogrzewanie mieszkań i domów jest jednym z najwyższych wśród kosztów utrzymania polskich rodzin. W ciągu ostatnich lat przyrost cen można nazwać wręcz lawinowym. Tymczasem od 2027 r. będzie jeszcze drożej. Politycy unijni postanowili doprowadzić do dalszego zubożenia Europejczyków, szczególnie w krajach, gdzie zimy bywają bardziej surowe. To właśnie wtedy ma zacząć obowiązywać nowy system handlu emisjami czyli ETS2. Rząd zapowiada działania osłonowe. Konkretów jednak brak, a praktyka pokazuje, że osłony mają charakter krótkotrwały i iluzoryczny. Drożej zapłacimy też za paliwa.

21.11.2024 17:11    2
Skąd zanieczyszczenia powietrza? Sporo pyłu niesie dym z domów

W Polsce około połowa pyłu zawieszonego w powietrzu pochodzi ze spalania paliw stałych przy indywidualnym ogrzewaniu budynków. Chociaż jakość powietrza w Europie znacznie się w ostatnich dekadach poprawiła, to w wielu miejscach ciągle jeszcze przekracza normy - tłumaczy dr inż. Krzysztof Skotak z IOŚ-PIB.

18.11.2024 09:36
Reklama Sklep Medyczny Tomaszów Maz.
Codzienne zanieczyszczenia powietrza silniej wpływają na zdrowie niż krótkotrwały smog

Smog i zła jakość powietrza to nie to samo. Sytuacje smogowe to wysokie stężenia zanieczyszczeń trwające relatywnie krótko. Choć negatywnie wpływają one na zdrowie, to znacznie większe znaczenie mają zanieczyszczenie powietrza, bo mają wpływ długotrwaly, codzienny - tłumaczy dr Krzysztof Skotak z IOŚ-PIB.

16.11.2024 11:12
Jak dbać o róże – 5 kluczowych wskazówek

Dbanie o róże to nie tylko podlewanie i ochrona przed niekorzystną pogodą. Wprawdzie sama róża nie jest zbyt trudna w hodowli, ale warto wiedzieć, jak odpowiednio o nią dbać. W tym artykule znajdziesz pięć wskazówek, które pomogą Ci prawidłowo pielęgnować te niezwykle piękne rośliny.

15.11.2024 20:42
Po Wszystkich Świętych na wysypiska trafi ok. 120 tys. ton odpadów

W tym roku po Wszystkich Świętych z polskich cmentarzy na wysypiska trafi blisko 120 tys. ton odpadów - szacuje Stowarzyszenie "Polski Recykling”. Zdaniem ekspertów antidotum na zalew śmieci jest segregacja.

01.11.2024 15:35    1
Reklama
Pompy ciepła – ekologiczne rozwiązanie dla nowoczesnego domu

Pompy ciepła to efektywne i ekologiczne źródło ogrzewania domów. Dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej z otoczenia, pompy ciepła pozwalają na znaczne obniżenie kosztów eksploatacyjnych oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. W obliczu rosnących cen energii oraz coraz większej świadomości ekologicznej, takie rozwiązanie staje się atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych.

31.10.2024 13:32
Z ekologią w tle

"Smog, czad i ogień" – wydarzenie pod takim hasłem odbyło się w sobotę, 26 października na pl. Tadeusza Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim. Jego celem było zwrócenie uwagi na problemy związane z zanieczyszczeniem powietrza, segregacją odpadów i bezpieczeństwem przeciwpożarowym. Organizatorzy nagrodzili twórców najlepszych prac w ramach konkursu „Artystyczny recykling” oraz rozdali czujniki dymu uczestnikom pikniku.

28.10.2024 21:42
Smog, czad i ogień" - akcja edukacyjna na pl. Kościuszki

Konkurs „Artystyczny recykling” zostanie rozstrzygnięty na placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim 26 października 2024 roku o godzinie 10. Podczas tego wydarzenia odbędzie się piknik ekologiczny o nazwie "Smog, czad i ogień – obudź czujność". Organizatorzy podczas pikniku zwrócą uwagę na problemy związane z zanieczyszczeniem powietrza i bezpieczeństwem przeciwpożarowym oraz nagrodzą twórców najlepszych prac wykonanych z materiałów odzyskanych.

18.10.2024 12:23
Reklama
Instytut Ochrony Środowiska: każdy Polak marnuje średnio 123 kg żywności rocznie

Każdy Polak marnuje średnio 123 kg żywności rocznie, z czego 69 kg na osobę marnotrawione jest w gospodarstwach domowych - informuje Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB).

16.10.2024 08:27
GIOŚ: elektroodpady zawsze do recyklingu

Porzucenie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego stanowi wykroczenie przeciw środowisku i może być nawet uznane za przestępstwo - ostrzegł Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ). Zaznaczył, że elektroodpady muszą zostać zebrane i poddane recyklingowi.

13.10.2024 10:17
Ekspertka: Hortiterapia to ogrodolecznictwo; ludzie coraz bardziej pragną spotkania z naturą (wywiad)

Hortiterapia to ogrodolecznictwo. Hortiterapeuta to zawód niszowy, ale z przyszłością. Ludzie będą coraz bardziej pragnęli spotkania z naturą i relaksu – ocenia specjalistka w tej profesji Elżbieta Filek, która od 11 lat prowadzi zajęcia ogrodnicze z pacjentami psychiatrycznego Szpitala Klinicznego im. dra Józefa Babińskiego w Krakowie Kobierzynie.

10.10.2024 11:27
Reklama
Minister klimatu: budżet szóstej edycji Mojego Prądu rośnie do 1,25 mld zł

Budżet najnowszej edycji programu Mój Prąd rośnie z 400 mln do 1,25 mld zł - poinformowała w środę w mediach społecznościowych minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. W programie można otrzymać dotację do instalacji paneli fotowoltaicznych i magazynów energii.

09.10.2024 20:33
Wytrop z nami elektrośmieci

Według najnowszego raportu „Global E-waste Monitor 2024” w roku 2022 wytworzono na całym świecie 62 miliardy kilogramów elektrośmieci. To tak, jakby ustawić wzdłuż równika Ziemi 1,55 miliona ciężarówek wypełnionych elektroodpadami. Dalsze prognozy przewidują, że do 2030 r. ilość e-odpadów wzrośnie do 82 miliardów kilogramów, co stanowi wzrost aż o 32% w porównaniu do roku 2022.

09.10.2024 08:56
Weź udział w proekologicznym konkursie plastycznym

Zainteresowanych ekologią zapraszamy do udziału w Konkursie na Prace Wykonane z Materiałów Odzyskanych. Zgłoszone prace konkursowe mogą być wykonane dowolną techniką, jednak wszystkie materiały użyte w pracach muszą być odzyskane, przetworzone lub pochodzić z recyklingu.

08.10.2024 17:04    1
Reklama Sklep Medyczny Tomaszów Maz.
To już koniec wylewania ścieków na pola i do rzek

Zmiany w przepisach dotyczących ochrony środowiska i gospodarowania odpadami wprowadzane są dosyć regularnie. W ostatnim czasie nałożono na właścicieli nieruchomości nowe obowiązki w zakresie ścieków. Samorządy zamierzają w sposób restrykcyjny  kontrolować ich wykonywanie. Uchwalone prawo nie pozostawia im wyboru. Za uchylanie się od obowiązków czekają nas wysokie kary.  Nawet niedopilnowanie terminu odbioru nieczystości może skończyć się mandatem.

07.10.2024 08:31    2    4
Mykolog: grzyby się poruszają, porozumiewają i uprawiają seks

Grzyby się ruszają, porozumiewają i uprawiają seks powiedziała PAP mykolog dr hab. Marta Wrzosek. Są podobne do zwierząt i mają z nimi wspólnego przodka.

05.10.2024 16:28
Reklama
Budżet po uporządkowaniu... nie uporządkowanyRada Powiatu Tomaszowskiego na ostatniej przed Świętami Bożego Narodzenia sesji podjęli uchwałę dotyczącą budżetu na 2024. Uchwała miała mieć charakter porządkujący, a sesje zwołano w trybie nadzwyczajnym. Zmiany ostatecznie przyjęto ale nie obyło się bez "komplikacji". Rada nie pozwoliła Staroście na zaciągnięcie kolejnych pięciu milionów złotych kredytu, przy równoczesnym gromadzeniu wolnych środków własnych. Podobne uchwały podejmowane cyklicznie na zakończenie roku budżetowego. Przy drobnych różnicach stanowią finansową kosmetykę. Przy dużych świadczą o złym planowaniu finansowym, co jest tym bardziej znaczące, że zmiany w aktualnych planach finansowych dokonywane są na bieżąco, czyli niemal co miesiąc. Zarząd Powiatu bardzo zabiegał, by sesja "czyszcząca" odbyła się przed świętami. Dzień po nich zaskoczył po raz kolejny wnioskując o... kolejną sesję "czyszczącą". Poziom niekompetencji w tym przypadku, trudno nawet skomentować
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Komentarze
Autor komentarza: AaaTreść komentarza: ,,sb" To co zostało opisane w tym komentarzu to tylko ułamek tego co tam zaszło... To była niedziela, a dziecko w sobotę wieczorem jeszcze było zdrowe więc proszę tu nie mówić o jakimś zapomnieniu. Test został przywieziony już do szpitala na npl, więc chyba lepiej zrobić go sterylnie przez lekarza niż w poczekalni przez rodzica...Data dodania komentarza: 30.12.2024, 18:06Źródło komentarza: Bo w złości musi się ulać.Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Czy możesz, totalny głuptaku (głuptak, to taki ptak, który zachowuje się jak idiota) przestać pisać "pa ruskim jazykom"? Myślisz, że z wykorzystaniem internetu nie można ciebie - głuptaku przetłumaczyć. Można, jednak szkoda czasu na głuptaków.Data dodania komentarza: 30.12.2024, 17:56Źródło komentarza: Budżet po uporządkowaniu... nie uporządkowanyAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Ten wpis pasuje do mojego wpisu, jak pięść do oka. Policja to jest konkretna służba, zabezpieczająca ludzi przed tymi "na wnuczka" i tymi z kolizji drogowych. I na błędy w postępowaniu policjantów w różnych sytuacjach Policja reaguje, a jeśli to nie pomaga, to sprawy trafiają do sądu. I ludzie o tym wiedzą i dlatego rzadko tracą czas na wpisy w internecie. Służba zdrowia..??? To nie służba, to "państwo w państwie" . Bezkarne państwo samorządowe: powiatowe i wojewódzkie. Lubię Pana, Panie Mariuszu, ale w tym materiale poleciał Pan "po całości". Cytat z tego materiału: "Czy naprawdę dostęp do poczty elektronicznej jest zakazany i nie można napisać skargi do NFZ, Starosty albo Prezesa spółki, czy nawet do radnych Rady Powiatu?" Śmiech na sali !!! Pan wie, że ludzie w beznadziei piszą w internecie, bo wiedzą, że takie listy, o których Pan pisze, zostają wrzucane do kosza. Tych ludzi tak nauczyło to cholerne życie... I lekarze, zwłaszcza ci niedouczeni, też o tym wiedzą. Podać matoła lekarza lub służbę zdrowia do sądu i sprawę wygrać?! To marzenie ściętej głowy. I lekarze, zwłaszcza ci niedouczeni, też o tym wiedzą. I kółko się zamyka. Pozdrowienia od zdiagnozowanego i wyleczonego przez lekarzy-fachowców.Data dodania komentarza: 30.12.2024, 15:58Źródło komentarza: Bo w złości musi się ulać.Autor komentarza: racjonalnyTreść komentarza: Stary komuch Rysiu Kalisz zasiada w PKW i to są standardy po obradach stolcowego stołu od 30 lat. Ten kraj skazany jest na marazm dopóki spadkobiercy PRLu będą nadal decydować o losach naszej Ojczyzny.Data dodania komentarza: 30.12.2024, 15:11Źródło komentarza: Nieoficjalnie: PKW przyjęła sprawozdanie finansowe komitetu PiS z wyborów parlamentarnych 2023 r.Autor komentarza: EdekTreść komentarza: Ludzie po ujadaniach psów sąsiadów przez cały rok, nigdy nie dochodzą do równowagi. Należy rozpocząć dyskusję o zakazie posiadania psów w blokach mieszkalnych.Data dodania komentarza: 30.12.2024, 12:43Źródło komentarza: Behawiorystka: psy po Sylwestrze potrafią wracać do równowagi wiele miesięcyAutor komentarza: POPiSTreść komentarza: Jak nie po dobroci to głodem Starostę chcecie wziąć :)Data dodania komentarza: 30.12.2024, 12:38Źródło komentarza: Budżet po uporządkowaniu... nie uporządkowany
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama