60 lat temu uczniowie krakowskiego technikum geologicznego odkryli Jaskinię Raj w Górach Świętokrzyskich. Podczas jubileuszu w Kielcach eksperci zwrócili uwagę na jej znaczącą rolę w badaniach naukowych. Najnowsze odkrycia dostarczają nowych informacji o życiu neandertalczyków i zmianach klimatycznych.
Tomaszów Mazowiecki to miasto, które kryje w sobie niezwykłe połączenie historii, kultury i przyrody. Leży na granicy trzech unikalnych krain: ziemi sieradzkiej, łęczyckiej oraz sandomierskiej. Dzięki temu, odwiedzając Tomaszów Mazowiecki, możemy przenieść się w różnorodne światy, które oferują nie tylko bogactwo zabytków, ale także zapierające dech w piersiach krajobrazy.
Czy są chętni, aby zobaczyć miasteczko w lesie oraz utworzony tam Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Kolumna – Las”, w którym znajduje się objęty ochroną starodrzew sosnowy? Na pewno tacy się znajdą i u nas
Chojnice, malowniczo położone w województwie pomorskim, są miastem o bogatej i fascynującej historii, która sięga średniowiecza. Znane z licznych zabytków, Chojnice skrywają wiele interesujących wydarzeń i faktów, które przyciągają miłośników historii oraz turystów. W tym artykule przedstawiamy kilka najciekawszych momentów z przeszłości tego uroczego miasta.
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków prezentuje regularnie zabytki, jakie obejrzeć możemy w okolicy. Tym razem jest to barokowy zespół klasztorny z kościołem Podwyższenia Krzyża Świętego z centrum Widawy.
Średniowieczną kuchnię i modę będzie można poznać podczas festiwalu historycznego w Tumie pod Łęczycą (Łódzkie) w najbliższy weekend. Będą też kantory żydowskiego mincerza i średniowiecznego skryby, a gwoździem programu ma być rekonstrukcja zjazdu łęczyckiego z 1141 roku.
Hipopotam karłowaty urodził się w zoo w Łodzi. To pierwszy przychówek tego gatunku w łódzkim ogrodzie i to już po 4 latach od sprowadzenia tam hipopotamów. To gatunek żyjący jedynie w Zachodniej Afryce, głównie w Liberii i zagrożony wyginięciem. Na wolności żyje niespełna 3 tysiące osobników.
Podczas prac archeologicznych w południowej części klasztoru w Paradyżu zostały odkryte pozostałości budynku pochodzące z drugiej połowy XIII w. Znaleziono także różne artefakty. – Odkrycie pokazuje, że o klasztorze wiemy bardzo mało i z pewnością wyglądał on inaczej – powiedział dr Arkadiusz Michalak, dyrektor Muzeum Środkowego Nadodrza.
Czerniewice były w tym tygodniu gospodarzem regionalnych obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków 2024 w województwie łódzkim
Miasto i gmina Tomaszów Mazowiecki uruchomiły nowy portal turystyczny. Strona www.kochamtomaszow.pl powstała z myślą o mieszkańcach naszego regionu, turystach z całej Polski i zagranicy, ale również z myślą o przedsiębiorcach, którzy chcą zaprezentować swoją ofertę.
Wojewódzki Konserwator Zabytków zachęca do odwiedzenia zamku w Drzewicy. Jednak na jego dokładne zwiedzanie będzie trzeba chwilę poczekać
Nieco ponad 100 kilometrów od Tomaszowa leży wieś Kadłub w powiecie wieluńskim. Gdybyście przejeżdżali w pobliżu warto zatrzymać się przy drewnianym kościółku w tej miejscowości. Do odwiedzenia zachęcamy wspólnie z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków
Wszyscy znają Tum z tego, że znajduje się w nim kolegiata opisywana niemal w każdym podręczniku historii sztuki. Ale czy wiedzą, że tuż obok niej położony jest niewielki, malowniczy kościół pw. św. Mikołaja? Świątynia wzniesiona została z drewna modrzewiowego w 1761 roku w stylu klasycyzującego baroku. A w jej wnętrzu kryje się wyjątkowa na gruncie łódzkim ikona św. Mikołaja.
Eksploracja opuszczonych miejsc, czyli Urban exploration (Urbex), to forma aktywności ciągle zyskuje popularność wśród miłośników przygód i fotografii w Polsce. Polega ona na eksplorowaniu opuszczonych i zapomnianych budynków oraz obiektów infrastruktury.
W dzisiejszych czasach, gdy wszystko można bez problemu zamówić przez Internet, rzeczy robione ręcznie, z dbałością o szczegół tracą na znaczeniu. A to wielki błąd. W naszym kraju wciąż znajduje się wiele ręcznych manufaktur, gdzie tradycja idzie w parze z nowoczesnością, a dbałość o jakość produktu wciąż stoi ponad masową produkcją byle czego. Jednym z takich przykładów jest firma w Piotrkowie Trybunalskim. Pozwólcie, że zabierzemy Was dziś na zwiedzanie fabryki bombek z prawdziwego zdarzenia. Poznajcie Szkło Dekor.
Na miejscu dzisiejszego kościoła parafialnego ok.1365 Kazimierz Wielki ufundował kaplicę. Stopniowo została ona rozbudowana. Z czasem uzyskała formę jednonawowego kościoła. Niestety XIX wiek, a później lata 30. XX wieku nie były łaskawe dla świątyni. W efekcie w 1934 roku został on częściowo rozebrany, a w jego miejscu powstała nowa neobarokowa świątynia (z dawnego kościoła zachowano prezbiterium i zakrystię).
14 października na terenie Sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego i Krwi Zbawiciela w Paradyżu miały miejsce badania georadarowe realizowane przez portal Dawny Paradyż, Muzeum Regionalne w Opocznie, Stowarzyszenie „Wizna 1939” oraz program „Było… nie minęło”.
Polska to kraj, który cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów zagranicznych. Kraj bogatej historii, kultury i przepysznej kuchni! Położona w samym centrum Europy, Polska urzeka swoją różnorodnością i pięknem. Zagraniczni goście zachwycają się malowniczymi krajobrazami, zabytkami, tradycjami, ale też polskimi smakami, dlatego ważnym punktem wyprawy do Polski są restauracje. Kuchnia polska to wielka skarbnica smaków. Co warto pokazać zagranicznym znajomym odwiedzającym Polskę?
Są takie miejsca w Tomaszowie i okolicach, których nie znają nawet tomaszowianie. Jedno z nich zaprezentował ostatnio Wojewódzki Konserwator Zabytków
Lubicie zaglądać do zabytkowych wnętrz? Jeżeli tak, to dziś zabieramy Was do małego, drewnianego kościoła położonego w powiecie piotrkowskim.
Temperatura: 2°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki
Ciśnienie: 1022 hPa Wiatr: 12 km/h
Przejdź do kategorii