- Pierwsze uchwały związane z wprowadzenie budżetu partycypacyjnego już zostały podjęte - wyjaśnia doradca prezydenta miasta, Joanna Szczepańska. - Powołano Zespół ds. Opracowywania Zasad Funkcjonowania i Wdrażania TBO 2016 a Rada Miejska wybrała do jego składu swoich przedstawicieli.
W skład zespołu wchodzą: Marcin Witko - Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego, jako przewodniczący; Jakub Olczyk - p.o. Kierownika Biura Partnerstwa i Rozwoju; Anna Przybyłkowicz - Inspektor w Biurze Partnerstwa i Rozwoju; Barbara Koścista - Skarbnik Miasta; Dariusz Banaś - p.o. Dyrektora Wydziału Inżyniera Miasta; radne Iwona Flamholc oraz Beata Stańczyk; Mariusz Jaworski - Dyrektor Wydziału Obsługi Administracyjnej i Informatycznej; Adam Koziełek - p.o. Dyrektora Wydziału Infrastruktury; Zofia Myśliwiec - przewodnicząca Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego; Rafał Piekarski - członek Łódzkiej Wojewódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego; Wanda Rybak - p.o. Z-cy Dyrektora Wydziału Spraw Społecznych i Promocji Zdrowia; Małgorzata Śmiechowicz - p.o. Dyrektora Wydziału Kultury, Promocji i Turystyki; Dariusz Żeleźny - Dyrektor Wydziału Architektury.
- Budżet Obywatelski to jeden z głównych punktów mojego programu przedwyborczego, chcemy by mieszkańcy w większym stopniu decydowali o tym w jaki sposób wydawane są pieniądze budżetowe czyli pieniądze płynące z ich podatków - mówi prezydent Marcin Witko. - Budżet Obywatelski to młody mechanizm w naszym kraju, ale wiele samorządów włączyło się w jego rozpowszechnianie, my też chcemy uaktywnić naszych mieszkańców, aby decydowali o tym w jaki sposób będą wydatkowane te pieniądze. Jesteśmy bardzo ciekawi, inwencja mieszkańców może być bardzo różna. Myślę, że mimo wszystko najpopularniejsze będą projekty inwestycyjne czyli projekty związane np. z infrastrukturą drogową, place zabaw, siłownie na świeżym powietrzu, może boisko czy inne udogodnienia, które zdaniem mieszkańców są potrzebne w ich miejscu zamieszkania. Nie chcemy w żaden sposób ograniczać inwencji mieszkańców, oni najlepiej wiedzą co jest im potrzebne do życia. Mam nadzieje, że mieszkańcy aktywnie włączą się także w głosowanie i wybranie najlepszych ich zdaniem projektów.
Jeden milion to zaledwie 0,55% wszystkich wydatków budżetowych ale już 5,26% wydatków majątkowych ogółem przewidzianych na ten rok.
Jak zapewniają władze miasta, obecnie trwają prace nad ustaleniem zasad składania projektów do budżetu oraz sposobu głosowania na poszczególne wnioski. Zespół opracuje również strategię promocyjną Tomaszowskiego Budżetu Obywatelskiego oraz wzory niezbędnych dokumentów.
Wpływ na przyjęte zasady mogą mieć również mieszkańcy Tomaszowa. Wystarczy wypełnić krótką ankietę, dostępną m.in. na stronie miasta www.tomaszow-maz.eu, oraz w Urzędzie i w różnych punktach miasta (np. w bibliotekach) i wysłać ją do Urzędu Miasta na adres [email protected]. Ankiety będzie można wysyłać do 15 maja. Projekty mieszkańcy będą mogli składać najprawdopodobniej już w czerwcu.
Napisz komentarz
Komentarze