- Jaki jest procent wykorzystania Funduszy Europejskich alokacji na lata 2007-2013 na podstawie wniosku o płatność w następujących priorytetach: oś priorytetowa 4 inwestycyjno-innowacyjne przedsięwzięcia, oś priorytetowa 5 dyfuzja innowacji, oś priorytetowa 6 polska gospodarka na rynku międzynarodowym? – pyta poseł - Pani Minister, niedawno przedstawiła projekt umowy partnerstwa na lata 2014-2020, w którym zaprezentowana jest wysokość proponowanych środków przeznaczonych na zrównoważony rozwój kraju, na zrównoważony rozwój województw. Poprzednia perspektywa pokazała bardzo niebezpieczny mechanizm, otóż dla przykładu: Łódź wysysa większość środków przeznaczonych na rozwój regionalny całego województwa. Co gorsza wcale te środki nie powodują jakiegoś niesłychanego rozwoju Łodzi.
Poseł podkreśla, że bezrobocie w Łodzi znacząco przekracza średnią krajową i społeczeństwo miasta bardzo się starzeje. Jego zdaniem taka polityka prowadzi do tego, że środki unijne nie docierają do innych miast położonych poza Łodzią takich chociażby jak Tomaszów. - Mówiąc krótko, równoważenie rozwoju stolic regionów pogłębia nierównowagę całego regionu. Czy Pani Minister dostrzega ten problem? Jakie działania zamierza Pani podjąć aby przeciąć raz na zawsze element dyskryminacji mniejszych miejscowości takich jak Tomaszów Mazowiecki przy podziale środków unijnych.
Trudno odmówić racji Marcinowi Witko. Problem jednak leży też po stronie samorządowej. Nierówność rozwoju pogłębiają działania i zaniechania władz samorządowych, zarówno tych stanowiących, jak i wykonawczych. Zarówno jedne jak i drugie nie często wykazują się żadną perspektywiczną wizją rozwoju w dłuższej perspektywie czasu podejmowane przez nie działania i inicjatywy mają charakter jedynie doraźny i incydentalny (wyjątkiem może jest u nas aktywność Jacka Kowalewskiego w zakresie budowy drogi S74).
Napisz komentarz
Komentarze