W związku z ukazywaniem się informacji dot. naszego głosowania podczas sesji Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego w dniu 26 lutego 2013 r. nad uchwałą w sprawie zamiaru likwidacji Gimnazjum nr 2 im. Ireny Sendlerowej przy ul. Warszawskiej 95/97 oświadczamy, że:
Głosowanie za podjęciem uchwały w trakcie sesji w przedmiotowej sprawie wynikało z naszego przekonania o słuszności tego rozwiązania. Pragniemy zauważyć, że od roku szkolnego 2005/2006 do roku 2012/2013 liczba uczniów zmniejszyła się z 333 do 130, a liczba klas z 13 do 7. W chwili obecnej w szkole jest ponad 10 sal lekcyjnych, a zatem budynek szkoły nie jest w pełni wykorzystany. Tym samym wydawane środki finansowe na utrzymanie 1 ucznia w tej szkole są o około 50 % większe niż w innych gimnazjach miejskich. Wszystkim uczniom likwidowanej szkoły zapewnia się możliwość kontynuacji nauki w budynku Gimnazjum nr 2, o czym zapewnił rodziców Prezydent Miasta Pan Rafał Zagozdon na spotkaniu z trójkami klasowymi w dniu 6 lutego 2013 roku.
Dodać należy, że z zamiarem likwidacji zapoznani zostali nauczyciele, którym wstępnie przedstawiono proponowane rozwiązania spraw kadrowych. Pracownicy administracji i obsługi w większości staną się pracownikami Zespołu Szkół nr 4 w Tomaszowie Maz. Proponowane rozwiązanie jest korzystne dla nauczycieli, pracowników niepedagogicznych, uczniów i ich rodziców.
Zgodnie z przedłożonym uzasadnieniem budynek nie zostanie wyłączony z użytkowania, będzie administrowany przez Zespół Szkół nr 4 i zostanie przeznaczony na potrzeby oświaty z uwzględnieniem poprawy stanu technicznego tego obiektu.
Planowana reforma polegająca na obniżenia wieku szkolnego do 6 lat, spowoduje, że od roku szkolnego 2014/2015 do szkół przyjdą dwa roczniki dzieci tj. 6- letnie i 7- letnie do klas pierwszych szkół podstawowych. Ta zmiana w systemie oświaty, na którą samorząd miejski nie ma wpływu, może spowodować poważne problemy z organizacją zajęć w szkołach. W szkołach podstawowych i gimnazjach na terenie miasta przez 9 lat będzie zwiększona liczba dzieci o jeden rocznik, tj. o około 650 i później w gimnazjach znacznie wydłużą się zajęcia lekcyjne. A zatem budynek obecnego Gimnazjum nr 2 może okazać się niezwykle cenny do rozwiązania tego problemu w szczególności w największej szkole tj. Zespole Szkół nr 4 w Tomaszowie Maz.
Ponadto istotnym jest fakt, że Prezydent Miasta zadeklarował gotowość współpracy w poszukiwaniu jak najlepszych rozwiązań mających na celu wykorzystanie budynku na potrzeby edukacyjne.
Planowana likwidacja jest w zasadzie reorganizacją szkół mającą ułatwić w przyszłości rozwiązanie ewentualnych problemów związanych z planowaniem zajęć edukacyjnych, spraw kadrowych oraz warunków socjalnych i technicznych nauczania.
Pragniemy również nadmienić, że podjęta uchwała Prawa i Sprawiedliwości zakazuje likwidacji szkół poza przypadkiem, gdzie to jest uzasadnione. Wtedy oczywiście można zlikwidować, bo dzieci na tym nic nie tracą - powiedział dziennikarzom w Sejmie Jarosław Kaczyński, a ten warunek spełniliśmy przy głosowaniu nad uchwałą intencyjną.
Tomasz Wawro
Henryk Dworczak
Stanisław Stańdo
Napisz komentarz
Komentarze