O działaniach poinformował dzisiaj tomaszowski magistrat. Władze miasta mają świadomość tego, że sezon grzewczy wiąże się również z wysokim zanieczyszczeniem powietrza, co negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. - Wiele osób źle rozpala w piecach lub spala w nich śmieci, co znacząco wpływa na jego złą jakość. Od kilku tygodni w Tomaszowie działa sieć sensorów, które na bieżąco badają to czym oddychamy. Dzięki aplikacji mieszkańcy mają stały dostęp do informacji. Wyniki te, to również ważna informacja dla miasta. Straż Miejska natomiast na tej podstawie prowadzi kontrole - informuje Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim.
Dzięki zbieranym za pomocą sensorów danym Urząd Miasta będzie mógł aplikować o środki na rozwój ekologicznych źródeł ciepła, sieci gazowniczej czy miejskiego ciepłociągu. W tym roku, dzięki Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomiono dotacje na wymianę pieców. Wpłynęło aż 408 wniosków. 399 zostało zakwalifikowanych do realizaji.
Z danych przedstawionych podczas konferencji pt. „Współpraca administracji rządowej i samorządowej – niezbędne narzędzie poprawy jakości powietrza”, w której uczestniczył prezydent Marcin Witko wynika, że w Polsce z powodu zanieczyszczeń powietrza rocznie umiera ok. 50 tys. osób i grozi nam epidemia chorób układu oddechowego, takich jak astma, alergia i przewlekła obturacyjna choroba płuc.
Straż Miejska prowadzi intensywne kontrole. W tym sezonie grzewczym w wyniku zgłoszeń i własnych obserwacji podjęła już 39 interwencji. W 11 przypadkach, szkodliwe działanie nie zostało potwierdzone. Natomiast w 12 interwencja zakończyła się mandatem karnym, w 8 przypadkach strażnicy miejscy pouczyli właścicieli posesji. W kolejnych 8, sytuacja była spowodowana złym sposobem rozpalania w piecu, strażnicy miejscy poinstruowali w związku z tym właścicieli nieruchomości jak prawidłowo to robić. Od 1 grudnia Straż Miejska trucicieli będzie bezwzględnie karać mandatami. W przyszłym roku, zakupiony zostanie również dron, dzięki któremu, kontrole strażników będą jeszcze efektywniejsze.
Warto przypomnieć, że z ciekawą inicjatywą wystąpiła niedawno radna Rady Powiatu, Bogna Hes, która złożyła wniosek do Budżetu Obywatelskiego. Dzięki pieniądzom z ttego źródła proponowała zakup mobilnego laboratorium, które stanowiłoby skuteczne narzędzie w walce z lokalnymi spalaczami śmieci. Wniosek nie trafił do publicznego głosowania, a szkoda.
Zapraszamy też na profil Facebokoowy
https://www.facebook.com/Czysty-Tomasz%C3%B3w-167509903714112/
Napisz komentarz
Komentarze