Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 kwietnia 2025 09:24
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Przypominamy: 20 lat temu umarł doktor Eugeniusz Zejda

20 lat temu umarł doktor Eugeniusz Zejda; ojciec, brat wujek, dziadek i pradziadek. Jeden z moich pierwszych ,prawdziwych przyjaciół i autorytetów...

Eugeniusz Maria Zejda urodził się 30 kwietnia 1928 roku w Łodzi jako syn Eugeniusza Zejdy i Marii z Michalskich.

Reklama

 W czasie wojny uczęszczał na tajne komplety u profesora Teofila Kutry po wojnie chodził do liceum im Stefana Żeromskiego w Łodzi gdzie zdał maturę w roku 1946. Od 19 51 do 1956 roku studiował na wydziale lekarskim łódzkiej Akademii Medycznej, gdzie kolejno zdobył pierwszy stopień specjalizacji  z położnictwa i ginekologii ( w 1954 roku)

W roku 1955 roku osiągnął drugi stopień specjalizacji z chirurgii ogólnej , a następnie drugi stopień specjalizacji z położnictwa i ginekologii . 

W 1952 roku poślubił Krystynę Czernichowską. Zaraz potem  otrzymał nakaz pracy w Szpitalu Miejskim w Kutnie, gdzie w czasie studiów wykładał w szkole felczerskiej.

Od 1956 roku pełnił funkcję ordynatora oddziału położniczo-ginekologicznego i chirurgii Szpitala Miejskiego w Tomaszowie Mazowieckim.

W 1965 roku obronił doktorat nauk medycznych. Był autorem 18 publikacji w zakresie ginekologii i położnictwa, filmował też własne techniki operacyjne (5 filmów). Był też autorem i prelegentem na posiedzeniach naukowych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.    

Wyszkolił 30 lekarzy na pierwszy stopień specjalizacji położniczej oraz 18 lekarzy na drugi stopień specjalizacji położniczej.  Przez lata pracy w tomaszowskim oddziale położniczym pomógł przyjść na świat około 40-tysiącom małych tomaszowian 

Ojciec trójki dzieci: syn Jan urodzony w 1952 roku jest profesorem nauk medycznych w dziedzinie epidemiologii, syn Stefan urodzony w roku 1955 jest ordynatorem oddziału Ginekologii i Położnictwa w Szpitalu Powiatowym w Radomsku, córka Maria urodzona w 1958 roku pracuje w jako rentgenolog  Szpitalu Uniwersyteckim Salgrenska w Goeteborgu

Przez wiele lat wspierał fundacje charytatywne ,między innymi:  fundację Zygmunta Kęstowicza, która wspiera dzieci upośledzone, oraz Towarzystwo Opieki Nad Ociemniałymi i Zakłady dla Niewidomych w  Laskach. Oprócz działalności społecznej jego pasją były: historia, literatura i poezja.

Eugeniusz Zejda zmarł po krótkiej ciężkiej chorobie 3 maja 2003 roku w Tomaszowie Mazowieckim.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Teresa 10.07.2023 19:20
Wielki szacunek. Dobry, przyzwoity, uczciwy człowiek. Cała rodzina cudowna, z wielkimi wartościami i tradycjami. Znali mnie od dziecka

Reklama
Ajdejano 06.05.2023 14:17
Ukłony dla Pani Marii Marek. Takich ludzi zawsze warto wspominać i przypominać. Jestem tomaszowianinem i obserwuję tomaszowską służbę zdrowia. Wśród wielu lekarzy, jest dosłownie KILKUNASTU, którzy w swojej pracy, mają w głowie przysięgę Hipokratesa.

Opinie

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Głupawa dziewucho: to są takie same darmozjady, jak twoi ulubieńcy, czyli: ryży donek (zwykły volksdojcz, wnuczek dziadka z wehrmachtu), nędzny doktorzyna kosiniak - kamysz, przygłupiasty społecznie i obywatelsko hołownia (z pochodzenia białorus), czarzasty, czyli lewacki, przegrany życiowo i politycznie śmieć.Źródło komentarza: Macierewicz i inni w Spale. Mimo postu, karnawał trwaAutor komentarza: TeżTreść komentarza: dostałem list i się lekko zdziwiłem.Źródło komentarza: Protesty w sprawie S12 trwają. Czy uda się zablokować budowę ekspresówki?Autor komentarza: EchTreść komentarza: Zdrowy rozsądek lobbujeŹródło komentarza: Protesty w sprawie S12 trwają. Czy uda się zablokować budowę ekspresówki?Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Karakorum Highway to ikoniczna droga – najwyższa autostrada świata, wijąca się przez Himalaje i Karakorum od Pakistanu do Chin, osiągając 4700 m na przełęczy Khunjerab. Oferuje widoki jak z marzeń: Rakaposhi w śniegu, lodowce i doliny przecięte rzekami. Powstała w latach 70. w heroicznym wysiłku – budowniczowie zmagali się z lawinami i osuwiskami, płacąc życiem za każdy odcinek. Dziś to wyzwanie dla podróżnych: wąskie pasma, strome krawędzie i mosty nad przepaści miejsca na świecie robią wrażenie, ale natura tu dyktuje warunki – burze, skały i śnieg potrafią zatrzymać ruch w mgnieniu oka. To symbol ludzkiej woli w starciu z górami, które nigdy nie dają za wygraną. Jazda nią to podróż przez historię, piękno i ryzyko – dla tych, co mają odwagę i przygotowanie, to przeżycie bez ceny. https://www.nowin.pl/2025/03/31/karakorum-highway-najwyzsza-autostrada-swiata-przez-himalaje/Źródło komentarza: Początek górskiego szlaku czyli wjazd na Karakorum HighwayAutor komentarza: teresaTreść komentarza: A może strzelić sobie w łeb od razu?Źródło komentarza: Generał Maciej Klisz nie ma złudzeń - obowiązkowa służba jest nieuniknionaAutor komentarza: AgataTreść komentarza: Posiłki były wyborne i obfite, widać to po zadowolonych buziach drogich gości!Źródło komentarza: Macierewicz i inni w Spale. Mimo postu, karnawał trwa
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama