Konkurs make me! rozstrzygnięty
Wśród głównych wydarzeń towarzyszących Łódź Design Festival należy bez wątpienia wymienić konkurs dla młodych projektantów make me! W tym roku wzięło w nim udział 130 projektów, spośród których jury wybrało 6 będących przykładem dobrze przemyślanego wzornictwa. Zwycięzcę ogłoszono 18 października podczas uroczystego otwarcia Festiwalu. Został nim Jan Lutyk za projekt krzesła „Ribbon”, któremu główną nagrodę 20 000 zł ufundowaną przez Ceramikę Paradyż, wręczył Łukasz Kardas, Prezes Zarządu Spółek Grupy Paradyż. Artysta poza nią otrzymała także nagrody dodatkowe – fotel projektu Romana Modzelewskiego oraz wyjazd do Niemiec, gdzie znajduje się Design Center Grupy Interprint.
O świadomości w Salonie Paradyża
Odwiedzający Festiwal już 20 października mieli także okazję zagłębić się w hasło tegorocznego Festiwalu – Świadomość. Podczas spotkania w Salonie „Inspiro by Paradyż” w Łodzi, o trendach i świadomym designie w różnym wymiarze opowiedzieli Tomasz Rygalik – znany projektant i wykładowca, Piotr Wełniak – projektant i architekt wnętrzoraz Rafał Domaradzki – Dyrektor Centrum Badawczo – Rozwojowego Ceramiki Paradyż. Uczestnicy tego spotkania obejrzeli wystawę studentów warszawskiej ASP, ukazującą możliwości wykorzystania w niecodzienny sposób płytek ceramicznych. Dodatkowo przed salonem zaprezentowana została rzeźba outdoor’owa Piotra Wełniaka z cyklu City Alphabet.
Bogata oferta od Mecenasa Głównego – co przed nami
Bieżąca edycja Łódź Design Festival jest szczególna pod kątem rozmachu i skali, ponieważ zwiedzający mogą zobaczyć 1100 obiektów autorstwa ponad 640 projektantów. Ogromu atrakcji dostarcza także Ceramika Paradyż. Głównym punktem wydarzeń organizowanych przez Mecenasa Głównego jest stała ekspozycja, na której prezentowane są niekonwencjonalne możliwości wykorzystania płytek ceramicznych. Odwiedzający, na specjalnie przygotowanych stołach, mogą zagrać w najpopularniejsze gry, jak: szachy, warcaby, sudoku i domino, przy użyciu płytek ceramicznych.
Przez cały czas trwania Festiwalu można również oglądać wystawę, którą Ceramika Paradyż zorganizowała przy współpracy z warszawską Fundacją Architektury. Przedstawia ona 12 zdjęć łódzkich mozaik, które wykonali bracia Adam i Stefan Brajter, przedstawiciele i działacze łódzkiego środowiska artystycznego. Zdjęcia zostały przedrukowane cyfrowo na szkle w zakładzie produkcyjnym Ceramiki Paradyż w Opocznie. Dodatkowo już w najbliższy piątek – 26 października o godz. 17.00, na terenie Centrum Festiwalowego, przy ul. Targowej 35 – odbędzie się panel dyskusyjny Ochrona dziedzictwa kulturowego w czasach wolnego rynku, którego organizatorem jest także Ceramika Paradyż i Fundacja Architektury. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele i działacze łódzkiego oraz warszawskiego środowiska artystycznego.
Ceramika Paradyż nie zapomniała w tym roku również o najmłodszych. Specjalnie dla nich zorganizowano drugą edycję kreatywnych warsztatów w strefie Paradyżowej Krainy, pod hasłem Poznaję siebie – tworzę świadomie. Do współpracy zaproszono Agnieszkę Brzezińską i Karolinę Majewską z Toprojekt oraz Dominikę Karczewską z Pracowni Ceramiki Artystycznej INDYGO. Tematyka zajęć będzie dopasowana do poszczególnych grup wiekowych uczestników. Nie zabraknie także wspólnych zabaw interaktywnych, tunelu z luster i płytek Ceramiki Paradyż oraz gier multimedialnych.Warsztaty odbędą się w sobotę 27 października w godzinach 11.00-17.00. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy.
Łódź Design Festival
Łódzki Festiwal w ciągu sześciu lat z lokalnej imprezy, na którą składało się kilka wystaw stał się jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Europie. Wydarzenie z roku na rok staje się coraz popularniejsze. W trakcie pierwszej edycji festiwal odwiedziło 5000 osób. W roku 2011 liczba wzrosła aż do 44 000, co pokazuje, jak ogromną rangę na mapie polskich i europejskich wydarzeń kulturalnych zajmuje Festiwal.
Napisz komentarz
Komentarze