W jej skład weszli: Mirosław Banasiak – aktualny radny Rady Powiatu Tomaszowskiego (przewodniczący); Barbara Klatka - dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu (zastępca przewodniczącego); Ryszard Juda – prezes Stowarzyszenia Abstynenckiego "Azyl" zastępca przewodniczącego); Halina Goździk – kurator sądu rejonowego (sekretarz); oraz członkowie: Jarosław Batorski, Danuta Biś, Mariusz Fitz - policjant z KPP Tomaszów, Anna Kieliszek – była radna powiatu, Witold Miazga, Agnieszka Pacholska, Andrzej Rosiak, Teresa Rymuszka, Jolanta Szmidt, Stanisław Szymula.
Część z wymienionych wyżej osób była już członkami komisji zajmujących się problematyką uzależnień, jak Danuta Biś czy Barbara Klatka, która zasiada w takich komisjach nieprzerwanie od ich początku czyli od 1996 roku i w dodatku posiada do tego specjalne studia podyplomowe z zakresu psychologii uzależnień. Pozostałe osoby zostały, wedlug informacji przekazanej przez Wydział Polityki Społecznej, przeszkolone przed powołaniem.
Kryterium doboru członków jednak pozostaje nieznane. Nie wiadomo dlaczego nie jest reprezentowany w Komisji Klub Wzajemnej Pomocy "Ala", mający wieloletnie doświadczenie w pomocy osobom uzależnionym oraz współuzależnionym.
- Otrzymaliśmy od pana Prezydenta gotowy skład, w formie zarządzenia - informują urzędnicy wydziału. - Nie jesteśmy w posiadaniu żadnych szczegółowych rekomendacji, potwierdzających doświadczenie zawodowe czy też kwalifikacje.
Powołanie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych leży w kompetencji Prezydenta Miasta. Zakres ich dzialania jest dosyć szeroki i zdefiniowany w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziaalniu alkoholizmowi. Komisje podejmują m.in czynności zmierzające do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego.
Członkowie ponadto podejmują działania inicjujące w zakresie: zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu; udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie; prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo-wychowawczych i socjoterapeutycznych; wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych;
Ustawa nie określa żadnych szczegółowych wymagań w stosunku do osób powoływanych w skład MKRPiA, naklada jedynie obowiązek przeszkolenia w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.
Członkostwo w Komisji nie jest oczywiście bezpłatne. Wynagrodzenie przysługuje w formie ryczałtu miesięcznego i wynosi dla:
- przewodniczącego komisji – 1.100,00 zł
- zastępcy przewodniczącego komisji – 1.000,00 zł
- sekretarza komisji – 900,00 zł
- członków komisji – 700,00 zł
Podstawą do wypłaty wynagrodzenia jest lista obecności za udział w minimum 6 posiedzeniach potwierdzona przez przewodniczącego zespołu i zatwierdzone przez przewodniczącego komisji lub zastępcę.
Napisz komentarz
Komentarze