Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 05:17
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Komu pomóc?

Kryzys gospodarczy, który wybuchł w 2008 roku w ciągu ostatnich pięciu lat spustoszył większą część Europy, przynajmniej pod względem ekonomicznym. Na swoim koncie ma wiele ofiar. Z jednej strony są to dziesiątki tysięcy firm, które albo upadły, albo radykalnie musiały zmienić profil swojej działalności. Inną grupą są poszczególne kraje europejskie, które musiały przejść radykalne reformy gospodarcze i odchudzić swoje budżety, także poprzez podnoszenie podatków. Jednak wszystkie te ofiary sprowadzają się do jednego – zwykłym obywatelom żyje się coraz trudniej.

 

Wyższe podatki, wyższe koszty działalności firm, a jednocześnie zmniejszone zamówienia publiczne, bezpośrednio odbiły się na poziomie zatrudnienia. Unia Europejska zmaga się obecnie z najwyższym w historii poziomem bezrobocia, które w niektórych krajach południowej Europy dotyka już co czwartego mieszkańca, a w grupie młodych osób do 25 roku życia nawet 60% ogółu aktywnych zawodowo. I właśnie te alarmujące dane najczęściej trafiają do mediów i są dyskutowane przez polityków i komentatorów – jak pomóc młodym osobom, jak zwalczać to 60% bezrobocie? Jednakże, co zazwyczaj umyka uwadze szerszej publiczności, dane te nieco fałszują rzeczywistość.

 

Odzwierciedlają one jedynie grupę osób, które poszukują pracy, czyli pozostają aktywne na rynku pracy. To oznacza, że tak naprawdę, na przykładzie Grecji, około 60% spośród jedynie 20% osób nie może znaleźć pracy. Pozostali albo nadal się uczą, albo mają pracę, albo świadomie wycofali się z rynku pracy (w międzynarodowych badaniach tę grupę określa się jako NEET – Not in Employment, Education or Training – Nie w Zatrudnieniu, Edukacji lub Treningu) i ta grupa stanowi około 25% ogółu osób poniżej 25 roku życia.

 

Z drugiej strony coraz większe problemy ze znalezieniem pracy mają osoby starsze. Wiele unijnych krajów na fali oszczędności budżetowych wydłużyło okres aktywności zawodowej do, w zależności od kraju, 65-68 roku życia. Osoby, które pozostają zatrudnione do tego wieku niestety nie stanowią większości, a pracodawcy niechętnie spoglądają na aplikacje do pracy osób po 50 roku życia, obawiając się problemów z potencjalnym zwolnieniem w przyszłości (okresy ochronne przed emeryturą), wyższymi pośrednimi kosztami utrzymania miejsca pracy (zwolnienia lekarskie, zwłaszcza te nagłe, które trudno przewidzieć), jak również częste wyższe oczekiwania płacowe związane z dłuższym stażem pracy. I oto pojawia się paradoksalna sytuacja, w której rządy oczekują, że osoby starsze pozostaną dłużej na rynku pracy, ale nie gwarantują odpowiednich rozwiązań prawnych, które wspomagałyby zatrudnianie pracowników po 50-tce, którzy przez to pozostają długo bezrobotnymi i ograniczają swoje szanse na godziwą emeryturę.

 

Dodatkowym problemem jest wykreowana, głównie przez media, presja na starsze pokolenia, żeby odchodzili z rynku pracy tak szybko jak to możliwe i nie „blokowali” miejsc pracy młodszym. Badania jednak pokazują, że te miejsca pracy nie są zamienne, i profil zatrunionych starszych jest zdecydowanie inny i nie można mówić o „zwalnianiu miejsc pracy” dla młodych. Pomimo, że te dwie grupy wiekowe nie są konkurencją dla siebie w ostatnich latach rozpoczęła się walka o to komu zatrudnienie należy się bardziej. Starsze pokolenia, popierane przez niektórych ekonomistów, wskazują, że wartość dodana każdej zatrudnionej osoby po 50 roku życia, jest zdecydowanie wyższa.

 

Wiąże się to z większym stażem pracy, wyższymi pensjami, ale także wyższą produktywnością i większą wartością wytworzonych towarów i usług. Dodatkowym argumentem za wspieraniem zatrudnienia wśród osób po 50-tce jest konieczność budowania kapitału emerytalnego, na zebranie którego pozostało tym osobom już niewiele czasu. Z drugiej strony są komentatorzy i ekonomiści bardziej podkreślający konieczności aktywnego zaangażowania rządów we wspieranie zatrudnienia młodych. Skupiają się oni na tym, że każdy miesiąc, czy rok bez zatrudnienia oddala młode osoby od rynku pracy, uzależnia je od rodziny i pomocy społecznej i nie daje szansy na zdobycie jakiegokolwiek doświadczenia. Jak pokazują badania, osoby bezrobotne przez pół roku w wieku 22 lat, dekadę później nadal zarabiają kilka procent mniej niż osoby w tym samym wieku, na tej samej pozycji, ale bez okresu bezrobocia w swoim życiorysie. Badania wskazują także na pozaekonomiczne konsekwencje bezrobocia wśród młodych – odkładanie decyzji o założeniu rodziny na później, problemy ze zdrowiem, także psychicznym, czy większa skłonność do przestępczości.

 

Powyższe argumenty prezentowane przez obydwie strony są z całą pewnością przekonywujące, ale w czasach kryzysu, jednym z podstawowych problemów jest ogólny brak pracy dla wszystkich. Zarówno osoby starsze jak i młode zasługują na pomoc w znalezieniu pracy, ale kierunkiem, w którym rządy powinny zmierzać nie jest sztuczne kreowanie zatrudnienia w poszczególnych grupach wiekowych, ale ogólne pobudzanie gospodarki i generowanie miejsc pracy. Takie kroki mogą opierać się na przykład na wspieraniu inwestycji, zwiększaniu zamówień publicznych, czy oferowaniu zachęt podatkowych dla firm decydujących się na otwarcie nowych miejsc pracy. Nie ma ważniejszych i mniej ważnych na rynku pracy, wszyscy są jednakowo cenni, a jedynym rozwiązaniem jest wspieranie ogólnego wzrostu ekonomicznego, a nie kolejne cięcia budżetowe, podnoszenie podatków i ograniczanie popytu.

 

O autorze

Marek Nowak jest dziennikarzem piszącym na temat zagadnień dotyczących finansów osobistych. Zajmuje się także ekspresowymi formami pożyczek takimi jak -> Pożyczki online <-

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama