- Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze - mówi komisarz Katarzyna Dutkiewicz - Pawlikowska. - Jeśli ktoś widzi takiego człowieka, prosimy, by nie wahał się zadzwonić na numer alarmowy aby powiadomić o tym naszych funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane i może uratować życie człowiekowi.
Policjanci oraz Strażnicy Miejscy, pełniący służbę patrolową sprawdzają miejsca, w których mogą nocować osoby bezdomne. Są to zazwyczaj różnego rodzaju pustostany, pofabryczne ruiny, ogródki działkowe i altanki. Bezdomni aby się rozgrzać bardzo często w takich miejscach rozpalają ogniska, co bywa bardzo niebezpieczne.
- Funkcjonariusze odnajdujący takie osoby zawsze proponują przewiezienie ich do noclegowni lub innych miejsc, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach -mówi rzecznik tomaszowskiej komendy Policji.
Nie tylko osoby bezdomne są zagrożone zimową porą. Na wychłodzenie organizmu są także szczególnie narażone osoby starsze. Znane są przypadki, że zamieszkujący samotnie seniorzy z różnych względów nie ogrzewały własnych mieszkań, skutkiem czego umierały z wyziębienia. -Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i spytać czy potrzebuje naszej pomocy - zachęcają Policjanci. - Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna.
Podobnie, jak w ubiegłym roku, także i w tym w Tomaszowie Mazowieckim uruchomiona zostanie ogrzewalnia. Rok temu funkcjonowała ona przy ulicy Zgorzelickiej. Teraz, została zlokalizowana przy ulicy Luboszewskiej.
- Mamy oczywiście także noclegownię, ale nie wszystkie osoby mogą z niej korzystać - wyjaśnia pełnomocnik Prezydenta Miasta, Jakub Pietkiewicz. - Dotyczy to przede wszystkim osób będących pod wpływem alkoholu. Będzie im udzielana pomoc w ogrzewalni, gdzie nie tylko będą mogli spędzić czas w ciepłym pomieszczeniu ale także otrzymać ciepłą odzież, skorzystać z łazienki, coś zjeść i napić się ciepłej herbaty.
Ogrzewalnia i jej funkcjonowanie pozostanie, jak dotychczas, w gestii Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Udzielać pomocy będą pracownicy MOPS i być może wolontariusze.
Policjanci przypominają, że jednym z najczęstszych a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę w niskiej temperaturze najlepszy jest alkohol. To oczywiście jest nieprawdą. Faktycznie przez chwilę osoba pijąca czuje ciepło. Chwilę później jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie.
Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na dwór będąc pod wpływem alkoholu także z innych względów. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i zrobić sobie krzywdę
Napisz komentarz
Komentarze