[reklama2]
Na ekspozycji, prezentowanej w skansenowym świetlicy, zobaczyć można pamiątki rezerwistów z XIX i XX wieku. Eksponatów jest aż 250. Są to głównie pamiątkowe zdjęcia, oleodruki i dyplomy, ale też laski (wykonane m.in. z łusek) kufle, znaczki, elementy ubioru (koszulki, berety, krawaty) oraz okazała fajka rezerwisty. Ciekawe są również pamiątkowe filiżanki, talarze, żelazne czołgi i popielniczki z samolocikami. W gablotach nie zabrakło zaproszeń na przysięgę, czy też publikacji rodem z PRL-u, takich jak podręczny „Poradnik Rezerwisty” z lat 50-tych ub. wieku, czy „Informator dla żołnierzy rezerwy” z 1973 roku. Najstarszy eksponat w postaci ozdobnego cybucha do fajki rezerwisty armii pruskiej pochodzi z 1858 roku.
W świetlicy wywieszone są także charakterystyczne dla rezerwistów kolorowe chusty, które nosili na ramionach wracając z wojska do domu. Na wystawie można również spotkać akcenty tomaszowskie w postaci pamiątek rezerwistów odchodzących do cywila z tutejszych jednostek wojskowych. Klimatu ekspozycji dodają, odtwarzane z płyt, piosenki śpiewane niegdyś przez rezerwistów.
Wystawa w skansenie obrazuje niezwykłą obyczajowość żołnierską, przejawiającą się w pamiątkach rezerwistów, przywołuje wspomnienia, a także spełnia funkcje poznawcze. Pokazuje bowiem młodym ludziom to, czego sami już nie doświadczą – zasadniczą służbę wojskową i huczne wyjście „do cywila”. Stanowi również niezwykły przegląd trendów w wytwarzaniu pamiątek rezerwistów w różnych armiach na przestrzeni 150 lat. Ekspozycja czynna będzie do końca października w godzinach pracy skansenu. Przygotowano ją ze zbiorów Skansenu Rzeki Pilicy.
Napisz komentarz
Komentarze