W środowym konkursie wzięło udział łącznie dziesięć zespołów teatralny. Aż sześć z nich to dzieci i młodzież w wieku gimnazjalnym reprezentująca: Miejski Ośrodek Kultury, Zespół Szkół w osiedlu Niewiadów, Gimnazjum numer 8, Gminny Ośrodek Kultury w Rzeczycy, Gimnazjum numer 6 oraz Publiczne Gimnazjum w Popielawach.
W kategorii „Dorośli” wystąpiły wspomniana na wstępie sekcja teatralna TUTW oraz Teatr Młodych im. W. Bogusławskiego w Lubochni.
Jako pierwsi, przed jury oraz publicznością zaprezentowali się aktorzy z Gminnego Ośrodka Kultury w Lubochni, prowadzeni przez panią Annę Skoneczną. Teatr zaprezentował sztukę zatytułowaną „Żniwa, jakich młodzi nie wiedzieli”. W przedstawieniu wykorzystano ludowe pieśni i tańce związane z obrzędami dożynkowymi oraz autentyczne rekwizyty.
Lubocheński teatr działa już od ośmiu lat. W tym czasie może pochwalić się licznymi sukcesami. Gościł na zaproszenie środowisk polonijnych w austriackim Linzu, gdzie zagrał „Wesele Lubocheńskie”. W Teatraliach brał udział po raz trzeci.
Bardzo ciekawy spektakl pokazał publiczności zespół Mokasyny, działający przy Miejskim Ośrodku Kultury, którego opiekunem jest pani Anna Nowak. Przedstawienie zatytułowane „Za ósmą górą” powstało na motywach sztuki Liliany Bardijewskiej, pod tym samym tytułem. Jest on efektem pracy nad teatrem absurdu.
Anna Nowak opiekuje się także zespołem Tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który zadomowił się kilka lat temu w gościnnych progach MOK. Studenci wystawili spektakl „Ofiara”, będący adaptacją pierwszego aktu dramatu Ireneusza Iredyńskiego „Ofiara w bóstwo przemieniona”. Wartym podkreślenia jest fakt, że prezentowany spektakl jest pierwszym w wykonaniu „Zapominajków, zespołu TUTW.
Jako kolejni wystąpili młodzi artyści z Zespołu Szkół w Osiedlu Niewiadów, których opiekunem jest pani Jadwiga Olczak. Gimnazjaliści wystawili sztukę Grzegorza Śmiałka zatytułowaną „Krzesło”.
„Czary Mary” to zespół z Gimnazjum Numer 8. Brał udział w tomaszowskich Teatraliach po raz drugi. Tym razem wystawił „Bajkę o tekturowym miasteczku”, której autorem jest Agnieszka Radkowska. 12 osobową grupą młodych aktorów kieruje na co dzień pani Agnieszka Kujawska.
Teatr Erato z Gminnego Ośrodka Kultury w Rzeczycy pokazał publiczności drugą już (ale nie ostatnią) w trakcie przeglądu sztukę o charakterze profilaktycznym i antynarkotykowym zatytułowaną „Wagary” a wyreżyserowaną przez Agnieszkę Kielan. Opiekunem młodych aktorów jest Bożena Bojdo.
Swoim pantomimicznym spektaklem „Jeden dzień z trudnego życia ucznia” zwracała uwagę Grupa Teatralna „Inni” z Gimnazjum numer 6. Autorem spektaklu a równocześnie opiekunem grupy jest Pani Joanna Domalik - Dróżdż, która podkreśla, że tworzony był spontanicznie w czasie zajęć teatralnych przy współudziale uczniów.
Na zakończenie części „gimnazjalnej” konkursu wystąpił teatr „Pod Słońcem” z Publicznego gimnazjum w Popielawach, którym kieruje pani Joanna Borowska. Zespół działa już szósty rok i na co dzień współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Rokicinach a także ze szkołami podstawowymi i przedszkolami. „Trzy wesela i pogrzeb”, to zabawna opowieść o miłości, pokusach z elementami horroru i sensacji.
Reprezentujący I Liceum Ogólnokształcące „Szept” wziął udział w Teatraliach po raz kolejny. Dwukrotnie nagrodzony „Złotymi maskami”, kierowany przez panią Alicję Gielec zaprezentował oparty na dramacie Gabrieli Zapolskiej spektakl „Świat według Dulskich”.
Na zakończenie występów konkursowych mieliśmy okazję obejrzeć przygotowany przez Młodzieżowy Teatr Do Spraw Ciężkich spektakl „Bez (wolni)”. Grupa działa przy Abstynenckim Klubie Wzajemnej Pomocy „ALA”. Jej opiekunem jest pan Janusz Dziubałtowski.
Napisz komentarz
Komentarze