Przypadek pierwszy - Alimujiang Yimiti
We wrześniu 2007 r. chińskie władze nakazały zamknięcie firmy prowadzonej przez Alimujianga Yimiti i oskarżyły go o „głoszenie chrześcijaństwa wśród Ujgurów” pod pozorem prowadzenia działalności gospodarczej.
W styczniu 2008 r. Alimujiang został aresztowany i oskarżony o „działalność wywrotową i zagrażanie bezpieczeństwu narodowemu”. Są to przestępstwa karane śmiercią. Alimujiang, były muzułmanin, został chrześcijaninem ponad 10 lat temu i działał bardzo aktywnie w rozwijającym się ujgurskim kościele. 27 maja 2008 r. odbyła się rozprawa, która ze względu na „niewystarczające dowody winy” zakończyła się skierowaniem sprawy Alimujianga do ponownego rozpatrzenia przez chiński Urząd Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
6 sierpnia 2009 r. Alimujiang Yimiti został skazany na 15 lat więzienia.
Przypadek drugi - Yang Rongli
Yang Rongli oraz czterej inni liderzy chińskiego kościoła Linfen-Fushan z prowincji Shanxi zostali 25 listopada 2009 r. skazani na kary więzienia m.in. za organizowanie zgromadzeń i zakłócanie porządku publicznego.
Sąd w taki sposób określił spotkanie modlitewne, które liderzy zorganizowali po nalocie milicji, w trakcie którego zraniono około 20 wiernych oraz zburzono 17 kościelnych budynków w Linfen. Do kościoła Fushan, który w Linfen ma jedną z 30 siedzib, należy ok. 50 tys. osób.Yang Rongli i jej mąż Wang Xiaoguang od trzydziestu lat przewodzili temu zgromadzeniu. Skazano ją 7 lat więzienia oraz grzywnę 30 tys. juanów (ok. 12.900 zł).
Takich sytuacji jest znacznie więcej i będą o tym kolejne artykuły.
Napisz komentarz
Komentarze