- Szczególnie w sprawach gospodarczych mediacja i arbitraż mogą stanowić alternatywę dla długotrwałych postępowań sądowych – wyjaśnia Agnieszka Drzewoska Łuczak, kierownik filii Polskiego Centrum Mediacji w Tomaszowie. - Mediacja to sposób polubownego rozstrzygania sporów. Jest dobrowolna i aby doszła do skutku, strony sporu muszą wyrazić na to zgodę. Dobrowolność ponadto oznacza także, że w każdej chwili strony mogą z mediacji zrezygnować.
Drzewoska Łuczak podkreśla, że osiągnięte podczas mediacji porozumienie musi być zaakceptowane przez wszystkie strony sporu. Ważna jest tu obecność mediatora, bezstronnej osoby, nie będącej doradcą żadnej ze stron.
Poprzez mediację mogą być rozwiązywane nie tylko spory wynikające z działalności gospodarczej ale także rodzinne, cywilne, szkolne, sąsiedzkie, pracownicze, społeczne i wiele innych.
Jakie korzyści? – Przede wszystkim mamy tu minimum formalności. Nie wymaga się tu pozwów i dziesiątków dokumentów procesowych – mówi Agnieszka Drzewoska Łuczak – Równie ważna jest szybkość postępowania. Strony, które decydują się na ten sposób rozstrzygania starają się aby zakończył się on w jak najkrótszym czasie. Strony maja wpływ na to co dzieje się w trakcie mediacji.
Dużą zaletą jest stały i z góry określony koszt tego typu postępowania a także jego elastyczna formuła i poufny charakter
- Proszę pamiętać, że zawarta w trakcie mediacji ugoda, po zatwierdzeniu przez sąd, ma moc prawną na równi z wyrokiem sądu powszechnego – dodaje nasza rozmówczyni.
Tomaszowska Filia Polskiego Centrum Mediacji rozpocznie swą działalność już w październiku. Mieszkańcy województwa łódzkiego będą mogli korzystać z usług wykwalifikowanych mediatorów między innymi z Tomaszowa, Piotrkowa, Łodzi, Kutna, Bełchatowa, Opoczna.
Napisz komentarz
Komentarze