Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 kwietnia 2025 17:50
Reklama
Reklama

Historia jakiej nie znacie: Roman Tuchowski - postać kontrowersyjna

Toman Tuchowski - postać kontrowersyjna. Komunista czy patriota?
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

W czwartek, 28 marca 2019 roku w tomaszowskim oddziale Archiwum Państwowego odbył się odczyt zatytułowany "Roman Tuchowski (1896-1979) Niewygodna biografia", który wygłosił dr Andrzej Wróbel, dyrektor oddziału. Organizatorami spotkania byli: Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim i Polskie Towarzystwo Historyczne Koło w Tomaszowie Mazowieckim.

Reklama

Spotkanie rozpoczęło się od wręczenia Jerzemu Wojniłowiczowi, znanemu tomaszowskiemu badaczowi historii regionalnej.  dyplomu Honorowego Członka Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego. Medal wręczali członkowie Towarzystwa: Marian Fronczkowski i Zygmunt Dziedziński.  

Cykliczne spotkania, organizowane przez Polskie Towarzystwo Historyczne przy współpracy z Archiwum Państwowym, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Tym razem wykładu wysłuchali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Dąbrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim z profesorem Wojciechem Małagockim oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8.

 

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Dr Andrzej Wróbel zainteresował się i badał dzieje Romana Tuchowskiego, który zalicza się do najbardziej znanych postaci historycznych w Tomaszowie Mazowieckim. 

- Roman Tuchowski był człowiekiem bardzo kontrowersyjnym. Jest to osoba, która brała udział w walkach o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Służył w legionach, dowodził akcją rozbrojenia garnizonu niemieckiego w Tomaszowie Mazowieckim. Walczył też w wojnie polsko - bolszewickiej. Później zmienił swoje poglądy i rozpoczął aktywną działalność komunistyczną. Był działaczem Komunistycznej Partii Polski. W okresie II Wojny Światowej przebywał an terenie Związku Radzieckiego i tam służył w Armii Krajowej w oddziale Gady,  a po wojnie był działaczem najpierw Polskiej Partii Robotniczej a później PZPR - opowiadał Andrzej Wróbel

Roman Tuchowski urodził się 6 sierpnia 1896 roku w miejscowości Starzyce, które został później (1915r.) włączone w granice miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Ojciec Stanisław robotnik w tomaszowskiej fabryce Zyllbera, matka Zofia nie pracująca zawodowo. Bohater odczytu pochodził z rodziny wielodzietnej. Wychowywał się z siódemką rodzeństwa. 

Ukończył szkołę elementarną w Komorowie. Rodzina jednak byłą zbyt biedna, by mógł kontynuować naukę. 

Działalność polityczną rozpoczął stosunkowo wcześnie, bo już w w 1905 roku. Wtedy właśnie wziął udział w strajku szkolnym. Uczniowie domagali się prowadzenia wszystkich zajęć w języku polskim. 

Ten strajki oczywiście ograniczył się do jednodniowych wagarów, a Roman Tuchowski działał pod wpływem swoich starszych kolegów - mówił historyk. 

W 1910 podjął pracę w fabryce Bornsteina. Dwa lata później wstąpił do drużyny skautowej (twórcą tomaszowskiego skautingu był późniejszy generał Jan Sadowski - absolwent I LO). 

W czasie I Wojny Światowej służył w Legionach Polskich. Brał udział w  bitwach pod Majdanem Borzuchowskim, Jaskowem, Kostiuchnówką. W walkach został ranny. 

W 1917 roku rozpoczął konspiracyjną działalność w Polskiej Organizacji Wojskowej. Wkrótce został dowódcą tomaszowskiej kompanii taj organizacji. W jej skłąd wchodziły 4 plutony, w tym jeden uczniowski, dwa robotnicze oraz jeden złożony z mieszkańców okolicznych wsi. Współpracował z ramienia POW z Polską Radą Delegatów Robotniczych, która była wiodącą siłą polityczną w mieście. Odegrał znaczącą rolę w dniu 12 listopada 1918 roku, kiedy udało się rozbroić istniejący w  Tomaszowie garnizon niemiecki (budynek dzisiejszej Poczty Polskiej).

Jak ustalił dr Andrzej Wróbel, bohater jego pracy badawczej, wziął udział w wojnie polsko bolszewickiej w latach 1919-1920, w ramach 11 Pułku Ułanów. Z tą jednostką przeszedł cały szlak bojowy. W tym czasie zaczął zdradzać po raz pierwszy swoje komunistyczne poglądy. Został nawet aresztowany i zdegradowany ze stopnia wachmistrza. Do Tomaszowa Mazowieckiego wrócił w marcu 1921 roku. Niedługo potem wstępuje do Związku Zawodowego Włókniarzy, Niezależnej Partii Chłopskiej, PPS, aby w końcu trafić do Komunistycznej Partii Polski. W KPP działa aż do jej rozwiązania w 1938 roku. 

We wrześniu 1939 Roman Tuchowski, mając świadomość, że jako działacz komunistyczny może zostać aresztowany przez niemieckiego okupanta, opuszcza wraz z rodziną Tomaszów i udaje się na wschód. Zgłasza się na roboty w głąb ZSRR i pracuje przy wyrębie drzew w okolicach Kuryłowa. Po wybuchu wojny radziecko niemieckiej zostaje na Ukrainie. W grudniu 1943 rozpoczął współpracę z Armią Krajową. 

Do Armii Krajowej poszedł zapewne z pobudek czysto osobistych. Chciał ratować się przed tzw. rzezią wołyńską. Miał to być jego sposób na przeżycie - wyjaśnia Andrzej Wróbel. 

Roman Tuchowski do rodzinnego miasta przybywa już 20 stycznia 1945 roku. Od razu zaczyna organizować tu komórki Polskiej Partii Robotniczej. Zostaje też Pierwszym Sekretarzem partii w naszym mieście. 

Więcej dowiecie się z naszej relacji filmowej

***

Roman Tuchowski (notka IPN)

Członek PPR od 1945. Członek PZPR od 1948. Przewodniczący Komitetu NPCh w Tomaszowie Mazowieckim 1926-1927. Członek KPP 1926-1938. Sekretarz KD KPP w Tomaszowie Mazowieckim 1928-1931. Przewodniczący KM PPS-Lewica 1927-1931. Kwatermistrzostwo AK na Wołyniu 1943-1944. Przewodniczący PRN w Opocznie 1949-1950.
W okresie 08.07.1952-03.12.1956 wykluczony z PZPR "za załamanie się w okresie przedwojennym oraz za nieszczery stosunek do partii"  



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

x 30.03.2019 21:05
W czwartek, 28 marca 2019 roku w tomaszowskim oddziale Archiwum Państwowego odbył się odczyt zatytułowany "Roman Tuchowski (1896-1979) Niewygodna biografia". „Spotkanie rozpoczęło się od wręczenia Jerzemu Wojniłowiczowi, znanemu tomaszowskiemu badaczowi historii regionalnej. medalu 50-lecia powstania Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego” (https://www.nasztomaszow.pl/wiadomosci/29104,historia-jakiej-nie-znacie-roman-tuchowski-postac-kontrowersyjna).Czy przypadkiem Pan Jerzy Wojniłowicz nie otrzymał 2 (dwóch) medali 50-lecia powstania Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego. Wcześniej w dniu 26 sierpnia 2018 r. „Zostały wręczone medale dla Przyjaciół Miasta Tomaszowa Mazowieckiego z okazji 50-lecia założenia Towarzystwa Przyjaciół Miasta Tomaszowa Mazowieckiego następującym osobom: Ewie Adamskiej, Antoniemu Smolarkowi i JerzemuWojniłowiczowi” (http://www.tomaszow-maz.pl/aktualnosci/xi-piknik-organizacji-pozarzadowych-lokalni-niebanalni-za-nami/ ).Nie chodzi o to by się czepiać tylko o wyjaśnienie (w wyżej podanych spotkaniach brało wiele osób).

wert 02.04.2019 20:40
W zeszłym roku medal p. Jurkowi nadano, ale z przyczyn prywatnych nie mógł wtedy go odebrać więc przekazano mu teraz.

Figo-fago 30.03.2019 16:40
Dopisek. Zwróciłem uwagę na następujący fragment materiału powyżej: "Tym razem wykładu wysłuchali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Dąbrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim z profesorem Wojciechem Małagockim oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8." Dlaczego się tego czepiam ? Wyjaśniam: w latach 1977 - 1982 pracowałem w jednej z tomaszowskich firm i byłem jedynym tzw. "umysłowym", który należał do ówczesnej "SOLIDARNOŚCI". Pewnego dnia, śp. I sekretarz zakładowej pzpr, wparował do mojego zakładowego pokoju z informacją, że do załogi firmy przychodzi z wykładem o historii Polski i o szkodliwej działalności "SOLIDARNOŚCI" niejaki Wojciech Małagocki - funkcjonariusz komitetu miejskiego pzpr. I ten śp. Irek prosił mnie, abym na tym wykładzie nie wychylał się, a najlepiej, abym tam w ogóle nie przychodził. Ja, oczywiście tam polazłem i oczywiście zacząłem pytać tego p. "profesora" historii np. o Katyń, o przewodnia rolę jego ulubionej pzpr, itd., itp. , Po tym "wykładzie", śp. dyrektor mojej firmy zaprosił mnie na kawę i chciał mi uświadomić, że na tym spotkaniu, oczywiście byli konfidenci pzpr i mo i już dzisiaj mo i prokuratura będą wiedziały o moim "występie" . Uspokoiłem dyrektora i powiedziałem, że oczywiście zdaję sobie z tego sprawę, ale nie bardzo się boję, bo mamy rok 1980 i zaczyna się ogólnopolska ***. Konkluzja: ten Małagocki = Tuchowski = próba powrotu do czasów czerwonych krasnali. Zygmuś: gratulacje.

Z ciekwości 02.04.2019 09:19
co Panu wtedy odpowiedział pan magister-profesor ?

Opinie

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.

Immunolog: osobom z alergią pokarmową towarzyszy nieustanny lęk

Osobom mającym alergię pokarmową towarzyszy nieustanny lęk, że zjedzą coś nieodpowiedniego, co się może skończyć wstrząsem – powiedział PAP pediatra i immunolog dr Wojciech Feleszko. Dodał, że niektórzy nie mogą jeść glutenu, jajek, mleka i orzechów - niemal 95 proc. potraw jest wykluczonych.Data dodania artykułu: 25.04.2025 11:46
Immunolog: osobom z alergią pokarmową towarzyszy nieustanny lęk

IBRiS dla PAP: niemal trzy czwarte Polaków pozytywnie ocenia pontyfikat papieża Franciszka

W ocenie 74,1 proc. badanych papież Franciszek sprawował urząd dobrze, a zdaniem 12,3 proc. negatywnie - wynika z badania przeprowadzonego przez IBRiS dla PAP.Data dodania artykułu: 25.04.2025 11:26
IBRiS dla PAP: niemal trzy czwarte Polaków pozytywnie ocenia pontyfikat papieża Franciszka

Leksykon getta łódzkiego to historie prawdziwych ludzi, z ich miłosnymi przeżyciami i rodzinnymi konfliktami

Głównym celem "Leksykonu getta łódzkiego" jest pokazanie, że to nie "wielka" historia bliżej niesprecyzowanych 200 tys. osób bez imion, ale historie prawdziwych ludzi z ich wyzwaniami codzienności, przeżyciami miłosnymi, rodzinnymi konfliktami i zwierzętami domowymi - powiedział PAP dr Adam Sitarek.Data dodania artykułu: 25.04.2025 11:22
Leksykon getta łódzkiego to historie prawdziwych ludzi, z ich miłosnymi przeżyciami i rodzinnymi konfliktami

Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

Decyzję Bolesława Chrobrego o koronacji w 1025 r. można porównać do wejścia Polski do UE w 2004 r. - powiedział PAP archeolog, prof. Marcin Danielewski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Naukowiec podkreślił też bliskie związki Piastów z królestwem niemieckim w X w.Data dodania artykułu: 25.04.2025 11:10
Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

EKG/ Badanie: rośnie liczba inwestorów źle oceniających stan gospodarki Polski

Choć 9 na 10 firm wciąż zdecydowałoby się na inwestycję w Polsce, to prawie jedna czwarta (24,5 proc.) z nich ocenia sytuację gospodarczą naszego kraju jako złą; rok temu było to niecałe 13 proc. - wynika z badania przeprowadzonego m.in. przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową (AHK).Data dodania artykułu: 24.04.2025 17:53
EKG/ Badanie: rośnie liczba inwestorów źle oceniających stan gospodarki Polski

Sejm uchwalił ustawę o ujawnianiu cen mieszkań przez deweloperów

Sejm uchwalił w czwartek ustawę zobowiązującą deweloperów do prowadzenia stron internetowych, na których podawane mają być ceny mieszkań od początku sprzedaży do jej zakończenia. W przypadku niezastosowania się do obowiązku deweloper może być skontrolowany przez UOKiK i zostać ukarany grzywną.Data dodania artykułu: 24.04.2025 17:42
Sejm uchwalił ustawę o ujawnianiu cen mieszkań przez deweloperów

Jakie szanse na rynku pracy mają osoby z zespołem Aspergera?

Bardzo serdecznie zapraszamy do lektury artykułu, który pojawił się niedawno na portalu Praca.pl, i który powinien w szczególności zainteresować osoby z zespołem Aspergera, które są i chcą być aktywne zawodowoData dodania artykułu: 24.04.2025 13:31
Jakie szanse na rynku pracy mają osoby z zespołem Aspergera?

W Małopolsce nie będzie Centrów Integracji Cudzoziemców

W Małopolsce nie powstaną Centra integracji Cudzoziemców (CIC) – zdecydowały władze województwa oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Po dokonaniu analiz oceniły, że ośrodki takie nie są potrzebne, bo podobną funkcję spełnia już program „Żyj i pracuj w Małopolsce”.Data dodania artykułu: 24.04.2025 12:38Liczba komentarzy artykułu: 1
W Małopolsce nie będzie Centrów Integracji Cudzoziemców
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Czwartek, 1 maja 2025, godz. 12:00–19:00  Skansen Rzeki Pilicy,  ul. Modrzewskiego 9/11, Tomaszów Mazowiecki Wstęp biletowany – bilety dostępne w kasie SkansenuMajówka w sercu przyrody, z zapachem świeżego chleba, śmiechem dzieci i dźwiękiem ludowej muzyki? Brzmi jak plan idealny na majowy dzień! Skansen Rzeki Pilicy świętuje swoje urodziny i z tej okazji przygotował dla Was prawdziwą ucztę atrakcji – pełną tradycji, lokalnych smaków i rodzinnej atmosfery.Od południa do wieczora teren Skansenu wypełnią stoiska pod hasłem „Chleb i coś do chleba”, gdzie będzie można skosztować regionalnych przysmaków. Swoje wyroby zaprezentują lokalni rękodzielnicy i Koła Gospodyń Wiejskich, a najmłodsi znajdą coś dla siebie na stoisku plastycznym i sportowym.Wśród drewnianych zabudowań ożyje historia – będzie można wziąć udział w oprowadzaniu po zabytkowym młynie, wziąć udział w quizie o historii Skansenu i zobaczyć aż dwie wystawy: jubileuszową oraz „Młyny w dorzeczu Pilicy”.Na scenie zaprezentują się zespoły ludowe oraz uczestnicy zajęć wokalnych Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.Nie zabraknie też animacji dla dzieci i wielu niespodzianek.A na finał tego wyjątkowego dnia  o godzinie 17:00– koncert szantowy o zachodzie słońca! Wystąpi Janusz Nastarowicz & Saku Collective – będzie klimatycznie, nastrojowo i z duszą.Spędź z nami ten dzień – rodzinnie, na świeżym powietrzu, z kulturą, muzyką i pysznym jedzeniem. Takie majówki pamięta się na długo! Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.05.2025

Polecane

Kolejne historyczne spotkanie w PCASEkstraklasa piłkarska – trener Widzewa: widzę progres w zespole25 lat Skansenu Rzeki PilicyOTWARCIE ŚCIANKI WSPINACZKOWEJ W ARENIE JUŻ JUTRO!Pies zabity siekierą? Makabryczne znalezisko w okolicy ulicy LuboszewskiejDlaczego szpital nie otrzymał 100 milionów złotych dotacji?W weekend w Arenie Półfinał Mistrzostw Polski MłodzikówEKG/ Badanie: rośnie liczba inwestorów źle oceniających stan gospodarki PolskiSejm uchwalił ustawę o ujawnianiu cen mieszkań przez deweloperówIII Powiatowy Turniej Szachowy o Puchar Starosty Powiatu TomaszowskiegoMuzyczne akcenty lata w TomaszowieWielki powrót na główne boisko
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: ......Treść komentarza: I z synkami takich ze zrytym beretem i z ich kolesiami.... I mogą sobie przypomnieć to i owo...Źródło komentarza: Czajka i jego szajkaAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Tak! Tak! Dzisiaj oglądałem Republikę i dowiedziałem się że ten burdel, szykowany w Piotrkowie, to tylko CENTRUM strefy, która ma obejmować obszar w promieniu 50 km od tego centrum. A w tym obszarze są: Tomaszów, Opoczno, Bełchatów, Radomsko. I jak ten burdel ruszy, daj nam - Panie Boże - dużo zdrowia.....Źródło komentarza: Emigranci za miedzą? W Piotrkowie burza z piorunamiAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Kilka cytatów z materiału powyżej. "...zakres przedmiotowy przedsięwzięcia nie został prawidłowo opisany.....nie wskazano jasno i precyzyjnie uzasadnienia dla zakupu sprzętu......nie wskazano szczegółowego uzasadnienia dla zakupu każdego sprzętu wykraczającego poza wykaz....Ministerstwo zwracało się kilka razy o dokonanie poprawek..." Pytam, co oznaczają takie zwroty w tych cytatach: nie został prawidłowo opisany, nie wskazano, nie wskazano...??? Co to za określenia, które miałyby coś ludziom wyjaśnić ?! To jest takie pier#olenie o Szopenie. Więc jaszcze raz pytam: nazwiska autorów wniosku i tych, którzy to badziewie sprawdzali i się pod tym badziewiem podpisali ?!Źródło komentarza: Dlaczego szpital nie otrzymał 100 milionów złotych dotacji?Autor komentarza: SzyderaTreść komentarza: Zaraz, zaraz... kto tam w Piotrkowie wybrał tych z KO? Sami się powybierali? Szczerze, pewnie tak jak mówicie drodzy przedmówcy wcisną nam tu wszystkich, ale kasę to oni przytulą dla siebie. Będzie to uśmiech przez łzy.Źródło komentarza: Emigranci za miedzą? W Piotrkowie burza z piorunamiAutor komentarza: AgaTreść komentarza: Linia nr33, i 39 do Chorzęcina, między 17 a 18 są dwa kursy, a potem długo nic, dopiero o 23 . Między 18 a 23 ani dojechać do Chorzęcina, ani wrócić do miasta. Był kiedyś kurs przed 19, a jeszcze wcześniej ok 20, ale komuś przeszkadzały. Sobota tylko do południa , a niedziela, tylko dwa kursy do kościoła i z kościoła, a później ludziska, jak nie macie samochodu to siedzieć w chałupie.Źródło komentarza: Chcesz zmienić rozkład jazdy?Autor komentarza: lokalnyTreść komentarza: Tomaszów jest miastem mocno wyludnionym, brak tych 20 tysięcy żeby wyrównać stan mieszkańców z lat komuny. Oby nie doładowano mam takiej ilości tych czarnoskórych obiboków.Źródło komentarza: Emigranci za miedzą? W Piotrkowie burza z piorunami
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama