Józef Pruski był podoficerem zawodowym – plutonowym w elitarnym 7 Pułku Ułanów Lubelskich. Przeszedł z tą formacją wojskową cały szlak bojowy 1939r, a następnie służył i walczył w oddziale mjr Henryka Dobrzyńskiego "HUBALA". Po jego likwidacji działał w konspiracji warszawskiej i skierniewickiej ZWZ – AK, zaś po wojnie ukończył Szkołę Oficerską Broni Pancernej i przez krótki czas był oficerem zawodowym (w stopniu chorążego). Po demobilizacji włączył się w odbudowę kraju, aktywnie pracując i działając społecznie w Skierniewicach, gdzie osiadł i założył rodzinę.
24 września br. o godzinie 15,00 na zamku w Inowłodzu odbyło się uroczyste otwarcie ekspozycji, poświęconej naszemu bohaterowi. Było to możliwe dzięki zgodnemu współdziałaniu kilku osób, które zaangażowały swoje siły i środki, aby ekspozycja mogła powstać.
- Przede wszystkim – kluczowe było działanie pułkownika w st. spoczynku Mariana Zacha, znanego historyka, kolekcjonera, Kustosza Miejsc Pamięci, Chwały i Sławy Oręża Polskiego, który ufundował wszystkie odznaczenia i odznaki, przysługujące p. Pruskiemu (za wyjątkiem Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego VIRTUTI MILITARI). Kolejny zasłużony dla sprawy, to ppłk dypl. Piotr Wrona, dowódca 7 Batalionu 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, którego wysiłkom zawdzięczamy kompletny mundur ułański przepisowy dla kawalerii II Rzeczpospolitej, podobnie, jak i honorową, symboliczną asystę dwóch plutonowych z Brygady przy manekinie. Resztę, znaczącą wprawdzie, ale nie decydującą udało się nam skompletować siłami własnymi naszego Towarzystwa, w tym manekin z postumentem i gablotę naścienną. Gwoli prawdy historycznej podkreślić musimy, iż pewien wkład w ufundowanie Orderu VIRTUTI MILITARI wniósł p. Marek Byczkowski, przedsiębiorca ze Spały, za co mu serdecznie dziękujemy. Oprawę i słodki poczęstunek zawdzięczamy dyrektorce Gminnego Centrum Kultury, nieocenionej Pani Agnieszce Ciołak - mówi Marcin Szymański
W uroczystości wzięła udział córka bohatera, p. Krystyna Wójcikowska z synem i jego rodziną, którzy przyjechali ze Skierniewic. Przybyli także goście z Radomia: dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. mjr HUBALA p. Beta Jasek wraz ze swoją zastępczynią p. Justyną Bujek i najlepszym w Polsce znawcą historii Oddziału HUBALA, znanym dziennikarzem i historykiem radomskiem, Jackiem Lombarskim.
Nie obyło się bez licznej asysty wojskowej z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Jej obecność nadała rangę całej uroczystości.
Uroczystego otwarcia ekspozycji dokonali: Krystyna Wójcikowska i Agnieszka Ciołak; Wójt Gminy, p. Bogdan Kącki oraz płk Marian Zach i ppłk dypl. Piotr Wrona
Napisz komentarz
Komentarze