Pan Marian* do pobliskiego Piotrkowa Trybunalskiego wybrał się by wyrobić paszport. - Mandatu udało mi się uniknąć cudem. Do samochodu podjechałem w momencie kontroli. Inkasent się nade mną po prostu zlitował i wytłumaczył, że by móc w Piotrkowie parkować bezpłatnie jako osoba niepełnosprawna muszę najpierw... wyrobić jakiś specjalny zegar – czytamy w wiadomości do nas. Postanowiliśmy to sprawdzić i faktycznie, tak to wygląda. Kwestie te wyjaśnia nam Karol Szokalski dyrektor Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta w Piotrkowie Trybunalskim.
Jak podkreśla, takie rozwiązania przyjęła Rada Miasta w 2019 roku. Biorąc jednak pod uwagę układ sił w tamtejszym samorządzie, oczywistym jest, że to pomysł władz miasta. - [Rada Miasta] ustaliła stawkę zerową opłaty za pierwsze 90 minut postoju pojazdu w strefie płatnego parkowania dla osób niepełnosprawnych oraz kierowców przewożących osobę niepełnosprawną, które posiadają identyfikator postojowy osoby niepełnosprawnej, wydawany przez podmiot obsługujący strefę płatnego parkowania. Za wydanie identyfikatora postojowego osoby niepełnosprawnej nie pobiera się opłat i jest on ważny na okres dwóch lat. Zwolnienie z opłaty dotyczy wszystkich miejsc postojowych na terenie strefy płatnego parkowania nie tylko miejsc oznakowanych jako miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych tzw. „koperty” - tłumaczy dyrektor.
Okazuje się, że według piotrkowskich urzędników, liczba kart wydawanych osobom niepełnosprawnym jest tak duża, że wymaga takich a nie innych działań... - Zabudowa urbanistyczna centrum naszego miasta, uniemożliwiająca zwiększenie liczby miejsc parkingowych, wzrastająca w zastraszającym tempie liczba samochodów na drogach i jednocześnie znacząca liczba wydawanych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych, wymuszają podejmowanie działań w celu rotacji parkujących pojazdów – czytamy w odpowiedzi. Dalej robi się jeszcze ciekawiej. - Jedynym sposobem skłaniającym kierowcę do krótkotrwałego parkowania w centrum miasta jest nałożenie opłaty za parkowanie. Kwestia ta dotyczy wszystkich kierowców. Niejednokrotnie obserwowano kilkugodzinne, codzienne parkowanie na terenie strefy płatnego parkowania pojazdów z wyłożoną kartą parkingową osoby niepełnosprawnej, co wzbudzało niezadowolenie i sprzeciw pozostałych kierowców. Wprowadzenie identyfikatora postojowego osoby niepełnosprawnej zwalniającego z opłaty za pierwsze 90 minut postoju wydaje się być w chwili obecnej optymalnym rozwiązaniem na terenie Piotrkowa Trybunalskiego, zaakceptowanym przez osoby niepełnosprawne.
Przed wprowadzeniem identyfikatora znalezienie na terenie strefy płatnego parkowania wolnego miejsca parkingowego przystosowanego do potrzeb osoby niepełnosprawnej było wręcz niemożliwe. W ocenie dyrektora w chwili obecnej jest rotacja pojazdów, a osoby posiadające czasowy identyfikator postojowy parkują na wszystkich miejscach parkingowych, co powoduje, że „koperty” są częściej wolne i osoby incydentalnie parkujące w naszym mieście, nie posiadające identyfikatora, pomimo konieczności poniesienia opłaty za parkowanie, mogą bez problemu zaparkować pojazd na miejscu o odpowiednich dla nich parametrach.
- Myślę, że dla osób mających problemy ze sprawnym poruszaniem się, przybywających do naszego miasta w celu załatwienia konkretnej sprawy, priorytetem jest możliwość zaparkowania jak najbliżej danej instytucji, co nie byłoby realne, gdyby umożliwić darmowe, nieograniczone w czasie parkowanie dla samochodów z europejską kartą parkingową osoby niepełnosprawnej. Faktem jest, że niektóre miasta wprowadziły bezpłatne parkowanie na „kopertach”, jednakże pozostałe miejsca parkingowe na terenie strefy płatnego parkowania dla osób niepełnosprawnych są płatne albo wymagają specjalnego identyfikatora. Uregulowania obowiązujące w Piotrkowie Trybunalskim w zakresie parkowania w strefie płatnego parkowania osób niepełnosprawnych są przemyślane i skierowane na potrzeby tych osób oraz pozostałych użytkowników strefy – kończy swoją odpowiedź dyrektor.
Nawet posiadając niebieską kartę parkingową, jadąc do Piotrkowa uważajcie gdzie i jak parkujecie. Nie wszystkie koperty oznaczone są jako miejsca płatne. Aby z nich skorzystać, najpierw bowiem należy się udać do Biura Strefy Płatnego Parkowania i wyrobić dodatkowy identyfikator. Jak widać to co gdzie indziej jest oczywiste i świetnie się sprawdza, w tym mieście nie działa. Swoją drogą przejrzeliśmy komentarze w lokalnych mediach dotyczące miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych i rysuje się z nich nieco inny obraz niż ten malowany przez dyrektora piotrkowskiego ZDiUM.
Napisz komentarz
Komentarze