[reklama2]
Są również zdjęcia dokumentujące udział w walkach nad Pilicą - ze strony niemieckiej: 22 Dywizji Piechoty i 96 Pułku Piechoty, a ze strony rosyjskiej 118 Szujskiego Pułku Piechoty i 29 Batalionu Saperów. Niektóre z nich posłużyły do stworzenia wiernej historycznie scenografii do inscenizacji „Front zimowy 1914/1915 nad Pilicą”. Na wystawie można także zobaczyć mapę sytuacyjną działań wojennych w grudniu 1914 roku w okolicach Opoczna oraz opis dramatycznych losów Inowłodza w czasie Wielkiej Wojny. W gablotach zaprezentowano bogato ilustrowane wydawnictwa rosyjskie, niemieckie i polskie z lat 1914-1918, w których również nie brakuje zdjęć i relacji z pierwszo wojennych zmagań nad Pilicą.
Druga wystawa, zatytułowana: „Młynarze–carowie-prezydenci” zainteresuje na pewno wszystkich miłośników malowniczej Spały. Przygotowano ją na huczne obchody 500-lecia miejscowości w maju 2011 roku i prezentowano w Domu Pamięci Walk i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich w Spale. Teraz jubileuszową wystawę wzbogacono o nowe eksponaty. Ekspozycja składa się ze zdjęć Spały zarówno z okresu, kiedy polowali tam carowie, jak i z lat międzywojennych i PRL-u. Zaprezentowano je na kolorowych planszach.
Nowe są zaś eksponaty wystawione w gablotach. Znajdziemy tam m.in. z czasów carskich: medale, elementy zastawy stołowej (np. sosjerka znaleziona w Ciebłowicach, filiżanka), ozdobne pudełko na herbatę oraz ołtarzyk polowy z 1913 roku. Dwudziestolecie międzywojenne reprezentują: odznaka św. Huberta z 1930 roku, talerz ze spalskiej rezydencji prezydenta Ignacego Mościckiego, zawieszka z żubrem ze zlotu Harcerstwa Polskiego w Spale w 1935 roku oraz dyplom służby na tymże zlocie. Okres po drugiej wojnie światowej ilustrują: rzeźba żubra z 1967 roku, talerze Funduszu Wczasów Pracowniczych oraz widokówki.
Ogromne wrażenie robią też pokazane na wystawie unikatowe zdjęcia z dawnych dożynek prezydenckich w Spale. Pochodzą one z prywatnych albumów. Są to fotografie z pierwszego prezydenckiego święta plonów, które odbyło się w 1927 roku oraz z ostatniego w 1933 roku. Ciekawe są również prezentowane w gablotach stare artykuły prasowe o Spale i zbiór książek o tej urokliwej miejscowości.
Obie wystawy podziwiać można do końca kwietnia 2012 roku w godzinach pracy Skansenu.
Napisz komentarz
Komentarze