Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 13 września 2024 16:52
Reklama
Reklama

Międzynarodowy Dzień Psa - oto psy, które oczarowały filmową publiczność

Oprócz najważniejszych reżyserów, scenarzystów i aktorów podczas festiwalu filmowego w Cannes nagrody odbierają również czworonożne gwiazdy. Z okazji przypadającego w poniedziałek Międzynarodowego Dnia Psa przypominamy, które zwierzaki w ostatnich latach zdobyły prestiżowe wyróżnienie - Psią Palmę.

anneńska Złota Palma od lat symbolizuje najwyższy filmowy kunszt jej posiadacza. Otwiera twórcom drogę do kariery, pomaga im przebić się w oscarowym wyścigu. Jednak w ostatnich latach coraz większą rangę zyskuje mniej formalne wyróżnienie przyznawane podczas festiwalu – Psia Palma. Nagroda ta została wymyślona w 2001 r. przez brytyjskiego dziennikarza filmowego Toby’ego Rose’a, który jest miłośnikiem zwierząt. Co roku przyjeżdżał do Cannes z psem Muttley'em. Foksterier uczestniczył w wywiadach z filmowcami, a w końcu sam zyskał status gwiazdy. Odszedł w 2007 r., ale trwale zapisał się w historii festiwalu. Psia Palma – de facto obróżka - miała zwrócić uwagę publiczności na najlepszych czworonożnych aktorów. O tym, do kogo trafi, decyduje jury złożone z uznanych w branży krytyków filmowych.

O tym, że Psia Palma bywa przepustką do sławy, przekonał się w ub.r. Messi, nazwany na cześć argentyńskiego piłkarza czworonożny gwiazdor "Anatomii upadku" w reż. Justine Triet. Uroczy border collie zagrał Snoopa - przewodnika niewidomego chłopca, którego mama (Sandra Hüller) została oskarżona o zabójstwo męża. Pies zgarnął obróżkę, a Triet – Złotą Palmę. Zimą wyjechał z ekipą do Hollywood, gdzie zaangażował się w kampanię oscarową filmu. Podczas przyjęć był duszą towarzystwa. Chętnie fotografował się m.in. z Bradleyem Cooperem, Ryanem Goslingiem i Billie Eilish. Miał również honorowe miejsce na widowni podczas gali oscarowej. W maju br. wrócił do Cannes, gdzie pozował na czerwonym dywanie. Właścicielka Messiego, treserka psów Laura Martin Contini, zapewnia jednak, że jej czworonogowi woda sodowa do łba nie uderzyła. "Jest całkowicie nieświadomy swojej sławy" – powiedziała "Guardianowi".

Nauka udowodniła, że psy upodabniają się do właścicieli – mają podobne cechy osobowości, podobnie reagują na różne bodźce. Okazuje się, że niektóre wykazują też talenty tożsame jak ich właściciele. Dotyczy to chociażby Rosy, jej siostry Dory i wnuka Snowbeara – springer spanieli angielskich Tildy Swinton, które w 2021 r. wystąpiły ze słynną aktorką i jej córką Honor Swinton Byrne w "Pamiątce: Części II" Joanny Hogg. Zagrały psy Tildy tak spektakularnie, że jury uhonorowało je Psią Palmą. Podczas uroczystości wręczenia nagród reprezentowała je właścicielka. "Muszę szczerze przyznać, że od lat ostrzyliśmy sobie zęby na tę nagrodę. Wiedzieliśmy, że musimy ją zdobyć. Próbowałam sprowadzić tu moje psy, ale są bardzo zajęte. Słyszałam, że są na plaży w Highlands w Szkocji. Sądzę, że teraz ich kariera nabierze tempa" – powiedziała Swinton, cytowana przez "Vanity Fair".

W 2019 r. Cannes oszalało na punkcie Sayuri, którą można było oglądać w "Pewnego razu w Hollywood". Quentin Tarantino powierzył jej rolę Brandy, pitbullki kaskadera Cliffa Bootha, granego przez Brada Pitta. To bardzo wymagające zadanie - suczka pojawia się m.in. w kluczowej scenie walki z sektą Charlesa Mansona i udaremnia masakrę w willi Romana Polańskiego i Sharon Tate, zmieniając tym samym bieg historii. Sayuri nie przyjechała do Cannes, pozostawiając promocję filmu ludziom. Odznaczenie w jej imieniu odebrał Tarantino. "Mówiłem wszystkim, że nie mam pojęcia, czy otrzymamy Złotą Palmę. Nie czułem się do tego uprawniony. Wierzyłem natomiast, że mamy szansę na Psią Palmę. Chciałbym zadedykować tę nagrodę mojej wspaniałej aktorce Sayuri. To ona sprowadzi Psią Palmę do Stanów Zjednoczonych" – podkreślił reżyser, cytowany przez "National Post".

Wcześniej, w 2015 r., Psia Palma trafiła w łapki pochodzącego z Irlandii border collie Jaro. Uznanie środowiska filmowego zapewniła mu rola w "Lobsterze" Yorgosa Lanthimosa, gdzie wykreował postać Boba – psa Davida (w tej roli Colin Farrell), który w miarę rozwoju akcji okazuje się jego bratem po reinkarnacji. Dublerem Jaro został jego syn Ryac. Wspominając pracę na planie, właścicielka psów, treserka Julie Holmes wyjaśniła, że towarzyszyła czworonogom w każdej scenie. "Za każdym razem gdzieś się ukrywałam – pod łóżkiem, w szafie, za zasłoną prysznicową lub pod siedzeniem. Dzięki temu mogłam wydawać psom polecenia werbalne lub wizualne. Okazało się, że Jaro ma naturalny talent aktorski. Po pewnym czasie producent ochrzcił go mianem +Jaro jedno ujęcie+, ponieważ - w przeciwieństwie do ludzi, którym zdarzały się błędy - on nie potrzebował dubli. Pomijam scenę, w której Jaro musiał siedzieć długo między dwiema długimi zasłonami, nie robiąc nic innego. Znudziło mu się to po czwartej powtórce, więc odwrócił łeb i zaczął się bawić w przeciąganie zasłon" – przyznała Holmes w rozmowie z "OurDogs Ireland".

Jednym z pierwszych laureatów nagrody był mops o imieniu Mops, który podbił serca widzów jako pies nastoletniej córki rodu Habsburgów w "Marii Antoninie" Sofii Coppoli. Natomiast w tym roku do wyróżnionych dołączył Kodi - filmowy Cosmos w "Le proces du chien" (ang. "Dog on Trial"), oskarżony o pogryzienie trzech osób. "Kodi pojawia się w napisach końcowych i na plakacie filmu. Psia Palma to poważna nagroda, ponieważ wiele mówi o statusie zwierząt i o wszystkich pięknych rolach granych przez psy. Scenarzyści i reżyserzy przejawiają zainteresowanie miejscem zwierząt w naszym społeczeństwie" – zwróciła uwagę reżyserka filmu Laetitia Dosch w wywiadzie dla Associated Press. (PAP)

Historia Międzynarodowego Dnia Psa

26 sierpnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Psa (w USA takzę jako National Dog Day). Święto wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych – w 2004 roku ustanowiła go Colleen Paige, ekspertka od praw i stylu życia zwierząt domowych, z Fundacji National Dog Day Foundation. Jako dzień obchodów wybrała 26 sierpnia. To dla niej ważna data, ponieważ gdy Colleen miała 10 lat, w tym dniu dostała pierwszego psa. Święto świetnie przyjęło się w Ameryce, a wkrótce zyskało popularność także w innych krajach, m. in. w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Australii, Hiszpanii i Kanadzie. W 2013 roku National Dog Day wpisano do ustawodawstwa stanu Nowy Jork.

Międzynarodowy Dzień Psa jest również popularny w Polsce, ale w naszym kraju mamy także własne święto. Przypada ono 1 lipca, ustanowiła je w 2007 roku redakcja czasopisma „Przyjaciel Pies”.

Obchody Międzynarodowego Dnia Psa

Celem wydarzenia jest docenienie roli psów w życiu człowieka, podziękowanie za ich wierność, lojalność i wiele innych rzeczy. To także hołd dla czworonogów „pracujących” w ratownictwie, wykrywających bomby i narkotyki czy opiekującymi się osobami niewidomymi czy niepełnosprawnymi. Międzynarodowy Dzień Psa wspiera wszystkie rasy psów.

Celem święta jest też zachęcanie ludzi do adopcji psów ze schronisk, zapewnienie im lepszego, spokojnego życia. Przy okazji edukuje się społeczeństwo, by nie kupowali zwierząt od nieetycznych hodowców. W dniu wydarzenia prowadzone są też kampanie, które mają na celu skłonić ludzi do przekazania datków na lokalne schroniska. Organizatorzy święta, czyli National Dog Day Foundation, szacują, że od pierwszego święta w 2004 roku w Stanach Zjednoczonych uratowano około miliona psów dzięki adopcji.

W Dniu Psa ludzie nie tylko uczestniczą w różnych akcjach charytatywnych czy piknikach rodzinnych, ale po prostu spędzają czas ze swoimi pupilami. Psiaki 26 sierpnia z pewnością mogą liczyć na dłuższe spacery czy drobne prezenty do zjedzenia czy zabawy. Wielu właścicieli nie może też przepuścić takiej okazji, i dodaje zdjęcia na serwisy społecznościowe, by pochwalić się swoimi ulubieńcami. Na stronie organizatora wydarzenia można zresztą przeczytać podpowiedzi, jak świętować Dzień Psa. Oprócz tych oczywistych, jest też propozycja zabrania zwierzaka do SPA, na plaże, zorganizowanie pokojowej demonstracji w swojej społeczności na temat praw psów czy impreza dla znajomych z czworonogami.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Nowe dane KGP o wakatach w policji: widać wzrostGłos radnej za posadę dla Glimasińskiego? Wszystko może na to wskazywać"Spotkanie z historią"Rozpoczyna się kolejny sezon filmowy w MCK TkaczProf. Adam Zając z AWF Katowice o sprawności fizycznej dzieci: największa jest rola rodzicówUwaga: utrudnienia w ruchu drogowym na ul. AkacjowejZmiany w MZK. Nowy wiceprezes Maciej WieprzkowiczFuntown - innowacyjna metoda nauki języka angielskiego dla dzieci w Tomaszowie MazowieckimCelowniki pro graczy CS2 – Jak dostosować ustawienia, by grać jak profesjonaliściSamochody elektryczne nie wjadą do garażu w bloku?„Żywy się w ich ręce nie oddam! ” - ostatnia walka plutonowego Stefana Karaszewskiego.Zapraszamy do Kina Konesera
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Warsztaty jazzowe - 8. Love Polish Jazz Festival Warsztaty jazzowe - 8. Love Polish Jazz Festival Twoją pasją jest muzyka? Potrafisz grać na jakimś instrumencie lub śpiewać? Masz minimum 13 lat? Jeśli odpowiedź na te trzy pytania brzmi tak, to ta informacja jest właśnie dla Ciebie!Już we wrześniu w Miejskim Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim odbędzie się czwarta edycja warsztatów jazzowych w ramach Love Polish Jazz Festival. Po raz kolejny poprowadzą je znakomici pedagodzy i artyści, którzy podzielą się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem zdobywanym przez wiele lat działalności estradowej. Zarówno ćwiczenia, jak i wykłady będą miały miejsce w MCK Tkacz przy ul. Niebrowskiej 50.Warsztaty prowadzone będą w małych grupach, w ich trakcie będzie możliwość uzyskania indywidualnych porad i wsparcia w rozwoju umiejętności. Na zajęciach, jak również podczas wspólnego jammowania w klubie festiwalowym będzie okazja do lepszego poznania się, wymiany doświadczeń i muzycznych inspiracji.W tym roku zajęcia wokalne poprowadzi Anna Serafińska. Adam Wendt pokaże uczestnikom warsztatów różnego rodzaju techniki gry na instrumentach dętych, które będą mogli wykorzystywać w czasie improwizacji jazzowych. Cezary Konrad przekaże swoją wiedzę na temat gry na perkusji jazzowej, a uczestników grających na instrumentach klawiszowych szkolił będzie Dominik Wania. Tomasz Grabowy poprowadzi zajęcia z technik gry jazzowej na gitarze basowej, zaś Krzysztof „Puma” Piasecki pokaże jak w stylu jazzowym grać na gitarze elektrycznej.Jesteś zainteresowany/a? Nie czekaj, zapisz się już dziś! Wystarczy, że prześlesz na adres: [email protected] wypełnioną i podpisaną kartę zgłoszeniową lub wypełnisz elektroniczną kartę zgłoszeniową https://cutt.ly/warsztaty-jazzowe-8_LPJF – obie dostępne są na stronie internetowej organizatora pod adresem www.mck-tm.pl. Możesz również uzupełnić ją osobiście w siedzibie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 w Tomaszowie Mazowieckim.Termin przesyłania zgłoszeń kończy się 31 sierpnia 2024 r. lub po wyczerpaniu miejsc. Szczegółowe informacje o warsztatach można uzyskać w Miejskim Centrum Kultury pod adresem e-mail: [email protected] lub telefonicznie pod numerem 44 712 23 69.Uwaga! Opłata akredytacyjna za udział w warsztatach wynosi 120 zł. Liczba miejsc jest ograniczona. Organizatorzy zastrzegają sobie również możliwość wstępnej kwalifikacji na warsztaty. Zapraszamy!Plan warsztatów:16–17.09.2024 (poniedziałek–wtorek)– zajęcia w sekcjachPlanowany dzienny harmonogram:• godz. 10.30–13.30 – zajęcia instrumentalne (wyjątkowo w poniedziałek, przed zajęciami, o godz. 10.00 spotkanie organizacyjne),• 13.30-15.30 – przerwa obiadowa,• godz. 15.30–17.30 – granie w zespołach, wykłady grupowe.Prowadzący: Adam Wendt – instrumenty dęteAnna Serafińska – wokalCezary Konrad – perkusjaDominik Wania – fortepian, instrumenty klawiszoweTomasz Grabowy – gitara basowaKrzysztof „Puma” Piasecki – gitara elektryczna17.09.2024 r. (wtorek), godz. 19.30, Galeria Sztuki Arkady, ul. Rzeźnicza 4, Tomaszów Mazowiecki – koncert klubowy18.09.2024 r. (środa), godz. 18 – koncert finałowy uczestników warsztatów w MCK Tkacz, ul. Niebrowska 50, Tomaszów Mazowiecki. Koncert poprzedzony zostanie paradą muzyczną ulicami miasta.Data rozpoczęcia wydarzenia: 16.09.2024
Sztuka – Sport – Olimpiada Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: sTreść komentarza: Czy radni nie głosowali tajnie (w kopertach, które zostały po innych wyborach). Po takim glosowaniu wyniki powinny być do publicznej wiadomości łącznie z jnformacją kto jak głosował.Źródło komentarza: Głos radnej za posadę dla Glimasińskiego? Wszystko może na to wskazywaćAutor komentarza: H.ATreść komentarza: A dlaczego tego nie zgłaszałem tylkobteraz piszeszŹródło komentarza: Głos radnej za posadę dla Glimasińskiego? Wszystko może na to wskazywaćAutor komentarza: SylwiaTreść komentarza: Bardzo ładny ten pan na foto. A czy przewidziany jest casting na sekretarki tego pana, bo niejedna urocza marzy o tym.Źródło komentarza: Zmiany w MZK. Nowy wiceprezes Maciej WieprzkowiczAutor komentarza: TMTreść komentarza: Pewnie jakby byli w dalszym ciągu pod skrzydłami pana Witko to do dzisiaj by wykonywali ta ciężka robotę;)Źródło komentarza: Zmiany w MZK. Nowy wiceprezes Maciej WieprzkowiczAutor komentarza: JUŻ Pesymista do niedawna optymistaTreść komentarza: Wejdzie tak jak pani Popławska do Środowiskowego Domu bez wstydu wszystko mi się należy "Ja tu jestem dyrektorem" Dwa razy na oddziale psychiatrycznym leżała! Gnębiła pracowników... Oni nie mają skrupułów ani wstydu. Nic się nie da zmienić jak się ich wszystkich się nie wywali !A szczególnie starosty ona też siedzi na stanowisku dzięki znajomiścią ze starostą!Źródło komentarza: Głos radnej za posadę dla Glimasińskiego? Wszystko może na to wskazywaćAutor komentarza: KłamstwaTreść komentarza: Nic / za to za rozsiewanie obrzydliwych plotek na ten temat, ktoś będzie musiał słono zapłacićŹródło komentarza: Głos radnej za posadę dla Glimasińskiego? Wszystko może na to wskazywać
Reklama
Skarpety zdrowotne, z przędzy bambusowej Skarpety zdrowotne, z przędzy bambusowej Skarpetki bambusowe, antybakteryjne.Naturalne skarpety z bambusa, antyzapachowe.Skład:wiskoza bambusowa 72%, poliamid 25%, elastan 3%, apretura Sanitized®Wielkości:35-38, 39-42, 43-46, 47-50 (tylko w kolorze czarnym)        (według ZN-JJW-P-005)Konstrukcja:Skarpetki DEOMED® Bamboo to naturalne i komfortowe skarpetki antybakteryjne, antygrzybicze oraz skarpetki antyzapachowe, które posiadają również szereg prozdrowotnych właściwości.Do produkcji tych skarpetek została zastosowana delikatna, ale bardzo wytrzymała przędza z naturalnej wiskozy bambusowej. Wspomaga ona skuteczną wentylację stóp, pozwalając na pochłanianie nadmiaru wilgoci i dzięki temu są one tak komfortowe w używaniu przez cały dzień.Materiał ten został wzbogacony o apreturę Sanitized® o właściwościach antybakteryjnych i antygrzybicznych. Ze względu na zastosowanie tego dodatku to także wyjątkowo komfortowe skarpety antyzapachowe – zapobiegają pojawianiu się nieprzyjemnego zapachu. Dodatkowo, bardzo dobrze sprawdzają się jako skarpety antybakteryjne i antygrzybicze, a także wspomagają leczenie infekcji stóp.Dodatek poliamidu i elastanu powoduje, że te skarpetki są elastyczne i dobrze dopasowują się do stóp, a także nie uciskają ich.Skarpety z bambusa DEOMED® Bamboo posiadają specjalną konstrukcję, która zapewnia bardzo dobre dopasowanie do kształtu stopy i nogi, a przy tym są to skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dzięki temu skarpetki bambusowe Bamboo nie zaburzają naturalnego przepływu krwi w tętnicach i żyłach kończyn dolnych i polecane są dla osób z cukrzycą, obrzękami, niewydolnością żylną nóg.Skarpetki DEOMED® Bamboo dostępne są w wielu kolorach i rozmiarach do wyboru.Skarpetki bambusowe Bamboo marki DEOMED® to sprawdzony wybór dla wielu osób, którym zależy na zdrowiu i maksymalnym komforcie przez cały dzień.SKARPETKI ZAREJESTROWANE JAKO WYRÓB MEDYCZNYTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama