Procedury medyczne związane z leczeniem udarów są stosunkowo kosztowne. Wielu dyrektorów szpitali nie chce wprowadzać u siebie specjalistycznych poddodziałów ze względu na koszty. Neurolodzy podkreślają jednak, że jest to myślenie bardzo krótkowzroczne, ponieważ i tak wróci do szpitala z powikłaniami, których leczenie a następnie rehabilitacja nie będą kosztować mniej. Przekonują, że znacznemu skróceniu ulega okres powrotu do zdrowia i inwalidztwa. Duża grupa ma możliwość powrotu do pracy. Problemu z udarowcami nie mają w szpitalu w Radomsku. Generują oni niemal połowę przychodów całego oddziału neurologicznego, czyli ok. 2,5 miliona złotych rocznie. Z 26 łóżek, połowa to pododdział udarowy.
- Oczywiście funkcjonowanie udarówki wymaga dużego zaangażowania nie tylko pracowników oddziału. Zacząć należy od odpowiedniego przeszkolenia zespół ratownictwa medycznego, następnie szybka diagnostyka w postaci tomografii komputerowej. Istotna jest świadomość, że nawet przy tej metodzie mogą wystąpić nieprzewidziane okoliczności. Ich liczba waha się średnio na poziomie 30 procent. Rozpuszczanie skrzepu krwi w mózgu może wywołać ognisko krwotoczne - dodaje ordynator.
Jak wspomnieliśmy wyżej w leczeniu liczy się przede wszystkim czas. Szacuje się, że efektywność leczenia z każdą godziną spada o ok. 20%. Po przywiezieniu pacjenta do szpitala zaczyna się walka o jego życie. Ważnym ogniwem jest Szpitalny Oddział Ratunkowy.
W Polsce natomiast nie refunduje się trombektomii mechanicznej. Przeznaczona jest ona dla zaledwie kilku procent chorych na udar mózgu. Są to osoby o najgorszych rokowaniach co do przeżycia i jakości życia, ponieważ w tych przypadkach zakrzep jest zlokalizowany w tętnicach mózgowych o największej średnicy. Mimo to, leczenie udaru niedokrwiennego za pomocą trombektomii mechanicznej jest uznane za przełomowe w neurologii naczyniowej.
Jak podaje specjalistyczny periodyk "Rynek Zdrowia" w Polsce trombektomia mechaniczna jest wykonywana obecnie w 25 ośrodkach. Są one przygotowane kadrowo i organizacyjnie do stosowania tej metody. Barierą w pełnym wykorzystaniu potencjału wielu z tych ośrodków są kwestie finansowe. Trombektomię mechaniczną można wykonać do 6 godzin od pojawienia się objawów udaru. Wykonuje się ten zabieg u chorych, którzy nie zareagowali na leczenie trombolityczne lub u chorych, którzy przyjeżdżają do szpitala poza oknem terapeutycznym dla trombolizy dożylnej.
Do przeprowadzenia tej procedury konieczny jest przede wszystkim interdyscyplinarny zespół specjalistów, w którego skład wchodzą: radiolog interwencyjny, neurolog, pielęgniarka radiologiczna, anestezjolog, technik radiolog i pielęgniarka anestezjologiczna. Procedura jest kosztowna, między innymi dlatego, że taki zespół musi być w ciągłej, 24-godzinnej gotowości, aby wykonać np. jedną trombektomię w województwie w ciągu tygodnia.
- Niepodważalnym jest, iż utworzenie oddziału udarowego to jeden z ważniejszych elementów dążenia do pełnej kompleksowości świadczenia usług medycznych jakie Tomaszowskie Centrum Zdrowia Sp. z o.o. stara się zrealizować. W pełni popieramy pomysł utworzenia takiej jednostki w ramach oddziału neurologicznego w tomaszowskim Szpitalu. Co więcej poczyniliśmy już szereg starań, aby temat utworzenia oddziału udarowego stał się realny. Okazuje się jednak, iż od pomysłu do realizacji dłuższa droga. Wynika to oczywiście z wysokich kosztów utworzenia takiego oddziału. Zakup wysoce specjalistycznego sprzętu medycznego, łóżek a co najważniejsze rozległego remontu pomieszczeń oraz dostosowanie ich do wymogów to ogromy koszt. Jednak nie poprzestajemy i staramy się jednocześnie szukać finansowania z środków zewnętrznych. Tym bardziej, iż Nasza argumentacja co do konieczności utworzenia oddziału udarowego w tym regionie jest uzasadniona. W przypadku udaru najważniejszy jest czas. Czas dotarcia pacjenta do szpitala i otrzymania profesjonalnej opieki medycznej na najwyższym poziomie. Aby temu sprostać musimy mieć pewność, że środków finansowych wystarczy na sfinansowanie całego projektu. Jednak jak podkreślam, będziemy starać się aby w Tomaszowskim Centrum Zdrowia oddział udarowy został utworzony, tym samym, aby pacjenci z regionu mieli pewność, że właśnie tutaj otrzymają ratunek - powiedział Krzysztof Zarychta Prezes Zarządu Tomaszowskiego Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
Napisz komentarz
Komentarze