Konkurs miał bardzo ciekawą formułę i sprawdzał wiedzę z następujących dziedzin: geografia, gospodarka, historia, historia Unii Europejskiej, instytucje Unii Europejskiej, kultura i język, Parlament Europejski, polityka Unii Europejskiej, edukacja, systemy polityczne i społeczne. Uczniowie z „siódemki” wykazali się bardzo dużą wiedzą i zdobyli maksymalną liczbę punktów – powiedział opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego „Eurotom” Radosław Pająk.
Nagrodą dla 24 osobowej grupy uczniów (20 uczniów z Gimnazjum nr 7 oraz 4 osoby z Młodzieżowego Domu Kultury) był wyjazd na młodzieżowe obrady Parlamentu Europejskiego do Strasburga, gdzie spotkali się młodzi ludzie z niemal wszystkich państw Unii Europejskiej.
Szkoła i miasto zostały zaprezentowane w języku angielskim przez: Igę Chaber i Dominika Kulbata. Bardzo miłym akcentem był przyjazd, specjalnie na Euroscolę, posła do Parlamentu Europejskiego dr Jacka Saryusz Wolskiego, który poprowadził plenarne obrady i odpowiedział na szereg pytań młodzieży oraz spotkał się z gimnazjalistami z Tomaszowa Maz.
Tematyka Euroscoli związana była z następującymi zagadnieniami: środowisko naturalne, wolność informacji i kultura obywatelska, Europejski Rok Obywateli – 2013, przyszłość Europy, polityka rolna oraz migracja i integracja.
Na zakończenie plenarnych obrad odbyły się głosowania na temat wypracowanych stanowisk w komisjach, a młodzi Europejczycy, wcieli się w rolę posłów do Parlamentu Europejskiego. Zintegrowaniu młodzieży służyły wspólne śniadanie, obiad oraz gra Eurogame, w której pytania są sformułowane we wszystkich językach unijnych, a czteroosobowe zespoły mają wymieszany, międzynarodowy charakter.
Dyrektor Gimnazjum nr 7 Marek Parada podkreśla, że udział młodzieży w obradach Parlamentu Europejskiego jest bardzo ciekawą przygodą i pożyteczną lekcją, która była możliwa dzięki pracy i staraniom Szkolnego Klubu Europejskiego „Eurotom”. Dodaje, że uczniowie z „siódemki” byli na Euroscoli w Strasburgu w 2008 roku, a corocznie laureaci konkursów proeuropejskich odwiedzają także Brukselę.
Dodatkową atrakcją dla uczestników wyjazdu było odwiedzenie przepięknego miasteczka na bawarskim „romantycznym szlaku”- Dinkelsbuhl oraz całodzienna zabawa w parku rozrywki Europa Park. Wyjazd na Euroscolę dostarczył młodzieży wielu niezapomnianych wrażeń i uświadomił, że warto uczyć się języków obcych i pogłębiać swoją wiedzę, aby w przyszłości być może zostać pracownikiem instytucji unijnych.
Zadowolenie uczestników z wyjazdu to w dużej mierze zasługa Biura Turystycznego Tatiana, które wzorowo zorganizowało wycieczkę, w pełni sfinansowaną przez Parlament Europejski. Duże słowa uznania należą się również Biuru Informacji Parlamentu Europejskiego w Polsce, które organizuje w naszym kraju projektu Euroscola i służy pomocą jego laureatom oraz przybliża wiedzę na temat Unii Europejskiej.
Napisz komentarz
Komentarze