Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 5 stycznia 2025 05:10
Reklama
Reklama

Zagadki saperskiej łodzi

Zbiory Skansenu Rzeki Pilicy powiększyły się w tych dniach o kolejny unikatowy eksponat. Jest nim bez wątpienia żelazna łódź rzeczna, legitymująca jeszcze przedwojenną metryką. Wskazuje na to konstrukcja łodzi, posiadającej żelazne wręgi i poszycie z blach łączonych nitami, jak też jej specyficzny i archaiczny już dzisiaj kształt. Te przesłanki, a także spore wymiary łodzi przemawiają za saperskim i w dodatku - polskim rodowodem najnowszego nabytku skansenu.

W tego typu żelazne łodzie ważące 355 kg były wyposażone wojska inżynieryjne w armii II RP. Oznaczona symbolem NB jednostka o nośności 2 ton, służyła do przewożenia ludzi (do 10 żołnierzy) i różnych materiałów oraz do prac pomocniczych przy budowie mostów polowych i pontonowych. Obsadę łodzi stanowił komendant i trzech wioślarzy. Wiele wskazuje na to, że egzemplarz, który trafił do tomaszowskiego skansenu, jest być może jedyną taką łodzią zachowaną w Polsce! A dotarł on tutaj dosyć niecodzienną drogą.

Zadecydowała o tym niedawna wizyta, jaką w naszym skansenie złożył jeden z mieszkańców nadpilickiej gminy Mniszków. Zwiedzając skansen zainteresował się żelazną barką „Szczupak”, eksponowaną na przecinającej go symbolicznej „osi rzeki”. Ta licząca sobie już ponad 100 lat i długa na 15 m łódź jest skonstruowana z żelaznych blach łączonych nitami. Przypomnijmy, że została ona zbudowana w Gdańsku jako robocza łódź wykorzystywana do regulacji i umacniania brzegów nadmorskich rzek. Przez długie lata transportowała ona tam piasek, kamienie i faszynę.

Do tego samego celu żelazny „Szczupak:” służył także po przywiezieniu go w końcu lat 50-tych ubiegłego wieku do Tomaszowa, gdzie pracował przy regulowaniu brzustowskiego odcinka Pilicy. Po zakończeniu tych prac niepotrzebny już „Szczupak” tkwił długo w rzecznym mule koło Nowego Portu. W końcu lat 90-tych ubiegłego wieku mocno pokiereszowana barka została wydobyta z dna rzeki staraniem członków sekcji kajakowej Młodzieżowego Domu Kultury. Przez kilka następnych lat tkwiła na brzegu „harcerskiej przystani”, aż w 2002 roku została przed dyrekcję MDK przekazana w darze do zbiorów Skansenu Rzeki Pilicy. Tutaj mocno zdezelowany „Szczupak” został poddany pieczołowitej renowacji. Obecnie jest ozdobą skansenowych zbiorów, jako jeden z najstarszych i najcenniejszych okazów rzecznych łodzi roboczych w Polsce.


Oglądając odrestaurowanego „Szczupaka” wspomniany mieszkaniec gminy Mniszków skojarzył go z posiadaną przez siebie znacznie mniejszą, ale podobną konstrukcyjnie żelazną łodzią. Odziedziczył ją po swoim ojcu wraz ze stawami rybnymi. Żelazną łódź, nabytą w połowie lat 80-tych z nieustalonego źródła w Tomaszowie, obydwaj wykorzystywali do karmienia ryb w swojej hodowli. W międzyczasie mocno nagryziona zębem czasu łódź była poddawana remontom i adaptacjom, polegającym m.in. na częściowej wymianie poszycia dna. Domyślając się, że pomimo tego może mieć wartość historyczną wspomniany właściciel stawów rybnych zaoferował skansenowi jej sprzedanie.

Oględziny dokonane na miejscu potwierdziły te domysły. W rezultacie, pomimo nie najlepszego stanu tej łodzi, została ona nabyta przez skansen i w miniony wtorek „zacumowała” na jego terenie. Dokładniejsze oględziny łodzi i pierwsze zabiegi konserwatorskie pozwoliły już na odkrycie kilku interesujących szczegółów jej budowy. Jednocześnie skansen podjął intensywne i wszechstronne poszukiwania w materiałach źródłowych wszelkich informacji o pochodzeniu i służbie tego typu łodzi. Pomocne w tym względzie mogą się okazać także bliskie kontakty tomaszowskiego skansenu z krajowymi muzeami, zajmującymi się historią wojskowości i budownictwa okrętowego.

Na odpowiedź czeka kilka zagadek związanych z tą łodzią. Oprócz dokładnego ustalenia jej metryki i przebiegu wojskowej służby, a w tym - ewentualnego wykorzystania w czasie działań wojennych we wrześniu 1939 roku, warto byłoby ustalić w jaki sposób znalazła się ona po wojnie właśnie w naszym mieście. Niestety, pomocy nie może w tym udzielić nieżyjący już ojciec wspomnianego mieszkańca gminy Mniszków. A może państwo posiadają jakieś informacje na ten temat?

[reklama2]


Ciekawym splotem okoliczności jest to, że nabycie przez skansen właśnie tej łodzi zbiegło się z trwającymi tutaj przygotowaniami do kolejnej rekonstrukcji historycznej, która odbędzie się 5 września dla upamiętnienia 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Tak się złożyło, że tym razem skansenowa inscenizacja ma upamiętnić autentyczny epizod z września 39 roku, związany z wysadzeniem przez polskich saperów mostu kolejowego na Pilicy w Tomaszowie Maz. Wydarzenie, do którego doszło późnym wieczorem 7 września, było ostatnim akordem tzw. bitwy tomaszowskiej.

Niejako namacalnymi świadkami dokonanego wtedy przez polskich saperów zerwania przęsła tomaszowskiego mostu kolejowego są pozostawione przez nich dwie skrzynie na ładunki wybuchowe, które niedawno trafiły do zbiorów skansenu. Te niezwykłe eksponaty „zagrają” w skansenowej rekonstrukcji. Będzie ona również znakomitą okazją do szerszej prezentacji nowego nabytku skansenu – oryginalnej łodzi używanej przez polskich saperów podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku.



Tekst: Andrzej Kobalczyk, Skansen Rzeki Pilicy
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Katecheta ma ogromne poparcie moherowych wyborców i raczej nie uda się wykurzyć to obrzydliwe towarzystwo.Źródło komentarza: Pytacie: kto na to pozwolił?Autor komentarza: el e melekTreść komentarza: Znasz sprawę Neski? To się zainteresuj, będziesz wiedzał jaki jest modus operandi. Pelikany rzuciły się w obronie umiłowanego nadinspektora, nie wahajac się fałszywie wklejać zdjęć jakiejć pokołtunionej spanielki, że to rzekomo tak seniorka Neska, seter wyglądała. Tak wygląda ta ich "szlachetna działalność".Źródło komentarza: Aktywiści z wyrokami i prokuratorskimi zarzutamiAutor komentarza: el e melekTreść komentarza: Ohydne to są działania tego samozwańczego inspektoratu.Źródło komentarza: Aktywiści z wyrokami i prokuratorskimi zarzutamiAutor komentarza: lllTreść komentarza: Ci ludzie to wstyd dla miasta. Te czyny z Macierewiczem rozeszły się po kraju. Ale mamy przedstawicieli powiatu że aż wstyd się przyznać skąd się jest. Dlaczego tyle podłoty dla tego miejsca !?Źródło komentarza: Pytacie: kto na to pozwolił?Autor komentarza: HalinaTreść komentarza: Jakie pospolite ruszenie? nikt kupra z domu nie ruszy, mając ciepłą wodę w kranie, żarcie z Biedronki i seriale tureckie.Źródło komentarza: Pytacie: kto na to pozwolił?Autor komentarza: TomaszówTreść komentarza: Tak brakło tylko uczonego Hołowni i Sikorskiego z dyplomem za parę euro;)Źródło komentarza: Karol Nawrocki w PCAS. Pełna sala ludzi. Przyjechali z Tomaszowa, Skierniewic, Radomska
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama