Po przejęciu pojawiały się różne pomysły na wykorzystanie nieruchomości, by ostatecznie zdecydować o usytuowaniu w nim siedziby Biblioteki Publicznej.
W tym roku zarezerwowano w budżecie miasta kwotę 500 tys. złotych mającą umożliwić rozpoczęcie prac adaptacyjnych w budynku.
Inwestycja będzie realizowana w cyklu dwuletnim. Jej ogólny koszt szacuje się na 1,5 miliona złotych.
Dzięki uprzejmości wiceprezydenta Grzegorza Haraśnego możemy już dzisiaj zaprezentować Wam koncepcję zagospodarowania nieruchomości wraz z komputerową wizualizacją zawierającą również koncepcję zagospodarowania terenu.
- Z inwestycją powinniśmy ruszyć w połowie roku. – mówi zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Bartłomiej Matysiak. – Czekamy tylko na przejęcie części terenu na zapleczu budynku od obecnego właściciela.
Potwierdza to wiceprezydent Haraśny – Dzisiaj już właściwie mogę powiedzieć, że zawarliśmy porozumienie z właścicielem sąsiedniej nieruchomości.
Budynek byłego Sądu został wybudowany około 1830 roku po nadaniu miastu praw miejskich. Obecnie jest objęty ochroną konserwatorską. W 1896 roku dobudowano parterową oficynę która w latach 70-tych została nadbudowana o jedną kondygnację.
Na parterze budynku znajdzie się biblioteka dla młodzieży z czytelnią i zapleczem biurowo – socjalnym.
Na piętrze znajdą się: kameralna sala koncertowo - odczytowa, galeria wystawowa oraz pomieszczenia biurowe i socjalno – sanitarne.
Po analizie istniejącego układu funkcjonalnego, zaprojektowano wyburzenie ryzalitu z klatką schodową na tylnej elewacji. W tym miejscu zaprojektowano nową przybudówkę w której znajdować się będzie klatka schodowa z szybem windowym przystosowanym dla niepełnosprawnych.
Zakres opracowania zawiera adaptację istniejących pomieszczeń piwnicznych. Konserwator Zabytków zalecił aby piwnicę udostępnić dla publiczności. Może zostać ona wykorzystana do wystawiania eksponatów przestrzennych np. rzeźby. Istniejąca piwnica o ścianach z kamienia wapiennego i sklepieniach o wysokiej strzałce ma charakter pieczary co stwarza niepowtarzalny klimat.
Przy opracowaniu projektu rozbudowy uwzględniono wymagania związane z przystosowaniem budynku do przebywania osób niepełnosprawnych.
Komunikację pionową umożliwi dźwig o gabarytach umożliwiających swobodny wjazd i wyjazd wózka inwalidzkiego.
Od strony placu Kościuszki zmiany będą niewielkie. Dotyczą przede wszystkim odnowienia elewacji oraz wymiany stolarki okiennej i obróbek blacharskich.
Po wielu latach zostanie nareszcie otworzona ulica Przeskok.
- Chcemy przywrócić dawny klimat miasta – mówi wiceprezydent. – Ożywić tereny wzdłuż rzeki Wolbórki, jako miejsce spacerów, rekreacji i wypoczynku. Jest to część większej koncepcji związanej również z Programem Rewitalizacji Miasta. Adaptacja byłego Sądu to dopiero pierwszy mały krok w tym kierunku. – dodaje.
Reklama
Reklama
Pierwszy mały krok
Kilka lat temu Miasto przejęło od Skarbu Państwa budynek przy Placu Kościuszki 18. Stało się to możliwe po przeniesieniu tomaszowskiego Sądu Rejonowego do nowej siedziby przy ulicy Mościckiego
- 13.02.2008 21:47 (aktualizacja 22.08.2023 06:41)
1/8
Pierwszy mały krok
2/8
Pierwszy mały krok
3/8
Pierwszy mały krok
4/8
Pierwszy mały krok
5/8
Pierwszy mały krok
6/8
Pierwszy mały krok
7/8
Pierwszy mały krok
8/8
Pierwszy mały krok
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze