Budowa domu z prefabrykatów betonowych – na czym polega?
Prefabrykaty betonowe to gotowe elementy budowlane, które można wykorzystać podczas budowy nieruchomości. Posługiwanie się nimi przypomina zabawę klockami, tylko że zdecydowanie większych rozmiarów. Są skutecznie wykorzystywane w architekturze od dłuższego czasu, bo pozwalają zaoszczędzić czas oraz koszt budowy.
Budowa domu z prefabrykatów betonowych polega na złożeniu indywidualnych modułów w całość na miejscu budowy. Cały proces produkcyjny odbywa się w fabryce i jest najczęściej zautomatyzowany. Warte zanotowania są dwie informacje: budynek nie musi składać się w całości z elementów gotowych oraz moduły można łączyć ze sobą zgodnie z wolą właściciela. To oznacza, że cała nieruchomość może zostać nadal zaprojektowana w sposób indywidualny, a żadne dwa domy nie będą wyglądać tak samo. Popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie tej metody wyłącznie np. do stworzenia odpowiednich schodów.
Rodzaje prefabrykatów betonowych
Wyróżnia się wiele rodzajów prefabrykatów betonowych, najczęściej z uwzględnieniem ich przeznaczenia. Do utwardzania nawierzchni wykorzystuje się np. płyty:
- drogowe;
- JOMB
- brukowe;
- a także płyty chodnikowe.
Przy budowie nawierzchni ekologicznych korzysta się z najczęściej z:
- płyt ażurowych MEBA;
- kostek Eco Quadro;
- kostek Eco Deck.
W rolnictwie prym wiodą:
- zbiorniki żelbetonowe (które są wykorzystywane m.in. do budowy silosów);
- ścianki oporowe.
Wszystkie jednak wykonane są z wykorzystaniem trzech różnych materiałów: stali, drewna lub betonu (żelazobeton, strunobeton, kablobeton). Konstrukcje strunobetonowe oraz żelbetowe wykorzystywane są prawie w każdym sektorze budownictwa.
Zalety konstrukcji wykonanych z gotowych prefabrykatów betonowych
Zaletą tej metody konstruowania jest to, że jest szybsza i łatwiejsza niż tradycyjne odpowiedniki, a wszystko nie odbywa się kosztem jakości. Tak powstałe budynki są nadal mocne i trwałe. Dzięki tej technologii budowa domu rodzinnego może odbyć się ekspresowo.
Prefabrykatów betonowych da się użyć prawie przy każdej konstrukcji, wystarczy mieć odpowiedni pomysł lub poradzić się sprawdzonego fachowca.
Napisz komentarz
Komentarze