Kredyt na zakup kawalerki — od czego zacząć?
Kredyt mieszkaniowy to najczęściej kredyt hipoteczny i nie ma tutaj specjalnie znaczenia, czy kupujesz mieszanie z rynku wtórnego, czy pierwotnego Oprócz kredytu na sam zakup możesz się ubiegać także o kredyt na wykończenie mieszkania, co w przypadku rynku pierwotnego wydaje się niezbędne. Kupując mieszkanie, musisz jednak bardzo umiejętnie obliczyć nie tylko swoją zdolność kredytową, lecz także realną zdolność do spłaty późniejszych zobowiązań (w połączeniu z czynszem, opłatami i kosztami życia).
Na początek jednak zacząć trzeba od tematu wkładu własnego i zdolności kredytowej. Dzisiaj nie ma mowy o zakupie mieszkania bez wkładu własnego. W przypadku zakupu mieszkania czy domu oczekiwana wysokość to 20%. Część banków oferuje co prawda instrumenty, które pozwalają obniżyć wkład własny, ale to ma swoje konsekwencje w mniej atrakcyjnych warunkach samego kredytu. Warto więc na początek ustalić, jaką wysokość wkładu własnego już masz, jaką możesz dysponować. Sprawdź: http://kredyt-na-nieruchomosc.pl/ile-trwa-uruchomienie-kredytu-hipotecznego/
Drugi nie mniej istotny temat to zdolność kredytowa. O niej warto pomyśleć znacznie wcześniej, niż zaczniesz się ubiegać o kredyt. Wpływ na nią mają bowiem twoje zarobki, forma umowy (najlepiej o pracę na czas nieokreślony), jak również terminowa spłata wszystkich zobowiązań. Jeśli więc masz jakieś mniejsze kredyty, gdzieś jest niezapłacona rata, zanim zaczniesz myśleć o kredycie hipotecznym, musisz to wszystko wyprostować.
Jak szukać kredytu hipotecznego?
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania to powinien być twój punkt wyjścia do oceny finansowej poszczególnych ofert kredytowych. W przypadku mieszkań na kredyt banki czasami oferują bowiem np. nieco niższe oprocentowanie, ale wymagają, aby wykupić konkretne (drogie) ubezpieczenie mieszkania. RRSO to parametr, który uwzględnia wszystkie koszty, jakie ponosisz w związku z kredytem. Pomóc może także porównywarka kredytów hipotecznych - http://kredyt-na-nieruchomosc.pl/. Dzięki niej nie musisz samodzielnie przeglądać wszystkich ofert, a po chwili studiowania jesteś w stanie wskazać kilka najlepszych, które warto wziąć pod uwagę. Pamiętaj jednak, że punktem wyjścia do porównań sa symulacje. Oferta finalna dopasowana do twojego wkładu własnego czy zdolności może się nieco różnić od punktu wyjścia, dlatego warto wysłać szczegółowe zapytania do więcej niż jednego banku.
Zakup mieszkania na kredyt hipoteczny — o tym warto pamiętać
Kredyt hipoteczny to poważne obciążenie dla gospodarstwa domowego. Raty kredytu mogą się okazać uciążliwe, szczególnie jeśli dojdzie do sytuacji analogicznej jak ta, którą obserwujemy teraz. Oczywiście nie jesteś w stanie przygotować się na wszystko, natomiast warto pamiętać, że wysokość kredytu nie powinna sprawiać, że rata kredytu razem z kosztami życia pochłaniają cały budżet miesięczny. Warto mieć choć trochę zapasu, przede wszystkim na nieprzewidziane sytuacje, a także na wypadek wahań gospodarczych. Dzięki temu można będzie uniknąć ogromnego stresu, jaki ostatnio stał się udziałem części kredytobiorców.
Przy zakupie mieszkania, nawet najbardziej wymarzonego, warto zachować po prostu rozsądek i kalkulować konkretne decyzje. Excel naprawdę w takich sytuacjach bardzo się przydaje.
Napisz komentarz
Komentarze